"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Eesti ehitajad: Miks Eesti-Soome piir läheb kinni, aga Inglismaalt lennud jätkuvad? (2)
26. jaanuar 2021
Albert Truuväärt

Ajaleht Iltalehti intervjueeritud eestlasest ehitajad on mures, et Soome valitsuse kehtestavate piirangute tõttu peab perest jälle kuude kaupa lahus olema. Intervjueeritud ehitajate meelest on Soome piirangud ebaloogilised.

Pühapäeva, 24. jaanuari rahvarohkeim laev, Tallinnast kell 19.30 väljunud reis tõi Helsingisse ligi tuhat reisijat. Neist umbes 90% moodustasid eestlastest ja teistest välismaalastest töölised, kes tavapäraselt olid esmaspäevaks Soome tööle minemas. Nüüd, mil Soome piiranguid karmistab, on olukord teine.

“Inimlikult on see suur probleem,” sõnas tallinlasest elemendipaigaldaja Toomas Puusepp, viidates asjaolule, et pühapäeval pärast nädalavahetust Soome naasnud töölised ei tea, millal nad taas koju pere juurde pääsevad. Puusepp on laeval koos kolleeg Taivoga. “Eelmisel aastal olime Soomes ühtejutti kaks kuud… kas me nüüd enne maikuud üldse koju saame,” arutles mees.

Miski ei takista ehitajatel koju naasta, kuid alanud nädalal jõustuvate rangete piirangute järel oleks Soome sisenemine võimatu ning see tähendaks ehitajatele tööst ilmajäämist. “Meil on kaaslastega Soomes väike montaažitöid paigaldav firma ning sel juhul peaksime töö kellelegi teisele teha andma. See tooks kaasa ka lepingu rikkumise trahve,” rääkis Puusepp.

Mehed ei saa Soome valitsuse loogikast aru. “Miks Eesti piir läheb kinni, kuid Suurbritanniast lennud jätkuvad? Või koheldakse nii ainult väikest rahvast?” Lausete vahele eksib soomekeelseid vandesõnu.

Kohustuslik testimine

Toomas Puusepa meelest oleks võinud kasutusele võtta kohustuslikud koroonatestid, nii et vaid negatiivse testivastuse puhul saaks üle piiri. “Olen korduvalt teinud koroonatesti Eestisse naastes, ja pole üldse probleemi. Näiteks nüüd, kui me neljapäeva õhtul koju jõudsime, oleksime võinud kohe koroonatesti teha ning igal nädalal Soome naastes oleks värske testitulemus olemas,” mõtiskles Puusepp.

Praegu pole Soomes vaja vabatahtlikku karantiini jääda, kui koroonatest on sooritatud kohe pärast Soome sisenemist või kui testi tulemus on maksimaalselt kolm päeva vana ja 72 tunni pärast tehakse uus test. Testi vastus peab olema mõistagi negatiivne. See paraku ei aita Eestist saabuvaid töölisi, ning Puusepa-sarnastele töölistele jäävad piirid kinni.

Laevareisijatele pakutavat tasuta koroonatesti mehed kasutada ei kavatse. “Miks ma peaksin end testida laskma kui ma olen täiesti terve? Selge, et kui tekivad sümptomid, tuleb test teha,” jätkas Puusepp. Taivo nõustus: “Mul pole ei palavikku ega muid nähte. Kui ma end hästi tunnen, milleks testida?”

Toomas Puusepp on kodustega ühenduses videokõnede abil. “Meil kõigil jäid koju naine ja lapsed. Mul on kaks last, ühel kolleegil neli ning teisel kolleegil kaks,” viitas ta laeval olevate sõpradele ja kolleegidele. “Me kõik oleme oma kaasadega kaua koos olnud ja saame hakkama, kuid teame ka paare, kellede abielu pole pikale lahusolekule vastu pidanud.” Ka Puusepa enda naine on kurtnud, et raske on olla üksi nii argipäevadel kui nädalavahetustel.

Taivo pelgab, et osad eestlastest töömeestest satuvad segadusse. “Need, kes uudiseid ei jälgi, võivad naasta Eestisse ega pääsegi enam pärast Soome tagasi. Need, kes uute piirangutega on kursis, jäävad kindlasti Soome, ja seda vähemalt nii kauaks, kuni suudavad peredest lahus olla. Eestis hetkel tööd eriti pole.”

Nädalavahetuseks tööle?

Ranto ja Heiki uurivad laeval koroonatesti blankette. Järjekord on pikk. Mehed end testida ei kavatse. “Oleme igal nädalal kodus käinud, aga nüüd enam ei saa,” rääkis torumehena töötav Ranto. Tema pole kuulnud, et keegi jätaks nüüd Soome tulemata. “Mõni küll helistas, et tuleb Soome alles esmaspäeval või teisipäeval enne piiride kinniminekut,” tunnistas mees. Sel moel saavad mehed veel viimast nädalavahetust olla peredega pikemalt koos ning puudujäänud töötunnid tehakse tasa pikemate tööpäevade näol. Osad meestest – nagu Heiki – teevad ka nädalavahetustel tööd. “Ma pean sellest tööandjaga rääkima,” arutles mees. Ranto seevastu nädalavahetustel töötada ei saa, kuna objektile ei pääse. Ta oletas, et nüüd saab vähemasti kalale minna kui koju ei õnnestu sõita.

Maskikandmist laeval palju näha ei olnud. Laevapersonal jälgis pühapäeval autodekilt baarikorrustele suunduvaid võõrtöölisi ning pakkus maske. Osad patsutasid oma tagatasku peale ega võtnud pakutud maski vastu, teised panid maski ette vaid laevatöötajate silme all. Leidus neidki, kes ei sättinudmaski ette terve laevareisi ajal, kuigi neile seda korduvalt meelde tuletati.

Ka Toomas Puusepp ja tema kaaslane Taivo ei olnud maskikandmisest vaimustuses. Sellegipoolest kandsid mehed maske, kuna laevafirma palus. Mehed olid Soome valitsuse otsuste üle väga skeptilised ning imestasid Soome koroonanumbrite üle, mis on väikesed Eestiga võrreldes. “Kas soomlased on testimisest väsinud? Meil Eestis testitakse küll aktiivselt,” imestasid mehed. Tööjuures kannavad nad maske kui objektile saabub inimesi väljapoolt töökohta. “Või eemaldume selleks ajaks, kui objektil viibib võõraid,” täiendas Puusepp.

 

Allikas: Iltalehti

Kommentaarid (2)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

karantiin või Tegnell
27. jaan. 2021 06:54
Seltskond kui asi läheb tõsiseks siis iga riik tegutseb see on riigi õigus ja kohus nii on. Tublidel töömeestel tuleb teha valik loodetavasti vaid kuu kestab piirang. Kuid kui pikemalt ja olukord vaid halveneb...Seega siis karantiin või Tegnell katkuaeg õnneks mahendamas lisaks Õekesele Morfiinile ka Euru Rahamassinas rohkem sedeleid mis muud.
iirlane
26. jaan. 2021 21:22
https://lounaeestlane.ee/kuum-inglismaa-muutub-vanglaks-valisreisid-tahetakse-keelata-terveks-aastaks/