"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
JUSTIITSMINISTER MARIS LAURI: väljakutseteks on võitlus korruptsiooniga, IT lahenduste kasutamine ja üleregulatsiooni vältimine (3)
26. jaanuar 2021
Mats Õun

"Koalitsioonileppes on üks eraldi punkt, mis puudutab korruptsiooni. See on teema, millega tuleb kindlasti tegeleda," ütles värske justiitsminister Maris Lauri. "Õigusvaldkonnas on IT-lahenduste kasutamine senini tagasihoidlik. Väga vahva oleks jõuda selleni, et kõik dokumendid liiguksid digitaalselt." 

Lauri sõnul on Eestis üldjoontes korruptsiooni vastu võitlemine läinud hästi. “Mõni koht vajab üle vaatamist ja reguleerimist, et nii avalik võim kui ka äriettevõtlus saaks ausalt toimetada ja siis ehk jäävad ka need erinevat laadi skandaalid ära,” lausus Lauri.

Justiitsminister Lauri plaanib eelkõige tugevdada võitlust korruptsiooniga ja suurendada IT lahenduste kasutamist õigusvaldkonnas.

Tuleb vältida üleregulatsiooni

Lauri sõnul on justiitsministri haldusalas üldine õigusruumi loomine ja hoidmine ning sealjuures tuleb olla tähelepanelik, et seadusloome oleks põhjendatud ja vajalik, et ei tekiks üleregulatsiooni.

Selles teemavaldkonnas on tema sõnul palju spetsiifilisi probleeme, mis vajavad korrigeerimist ja parandamist. Üheks oluliseks aspektiks peab Maris Lauri ka infotehnoloogiliste lahenduste suuremat kaasamist.

“Õigusvaldkonnas on IT-lahenduste kasutamine senini tagasihoidlik. Väga vahva oleks jõuda selleni, et kõik dokumendid liiguksid digitaalselt, alates uurimisest kuni kohtumõistmiseni ja ka karistuste nii-öelda järje peal hoidmiseks. Üks tegevussuund oleks kogu see süsteemi luua digitaalsena, sest praegu on selliseid lahendusi suhteliselt vähe.”

Kes vastutab iseliikuva auto avarii eest?

Konkreetsemate muudatuste tegemise osas uus justiitsminister esialgu otsustega ei torma, vaid plaanib esmalt huvigruppide ja erialaspetsialistidega nõu pidada, et langetatud otsused ja ette võetavad tööd oleks põhjendatud ja eesmärgipärased.

“Eks mul on endal mõtteid, aga ma ei pea õigeks seda, et ühe inimese mõte on see, mis on alati ilmtingimata õige. Ma tahaksin ikkagi spetsialistidega läbi rääkida, kuulata nende mõtteid, vastuväiteid ja arutada, millised lahendused on head,” märkis justiitsminister, kelle sõnul on Eestis probleeme nii maksejõuetuse regulatsiooni kui paljude muude valdkondadega.

“Meil tuleb lõppude lõpuks näiteks välja nuputada, kuidas lahendada see, kui meil on iseliikuvad autod. Kui need teevad näiteks avarii, kes siis vastutab? Neid teemasid on väga erinevatest valdkondadest,” lisas Lauri.

Tema sõnul algab esimene valitsusistung siiski COVIDi-kriisi teemalise aruteluga, milles osalevad kõik ministrid.

SEOTUD LOOD

Toomla: uus koalitsioonileping seisab ühiskonna huvide eest

FOTOD! President tunnustas kiireid koalitsiooniläbirääkimisi

 

 

 

Kommentaarid (3)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

mingi tüübid
27. jaan. 2021 06:41
Kas Kõrgele Toompeale munsterdanud tüübid ilmselt põhjakihtide esindajd ei kasutanud mitte Riigikogu arvuteid Auturollo arvete tühjendamisel? Ilmselt ametisse astuv justiitsminister Maris Lauri loob selgust kõik vastavad struktuurid ju olemas seega töhe.
eeskuju
26. jaan. 2021 16:19
https://zen.yandex.ru/media/two_wars/biznes-na-konclageriah-chernyi-rynok-i-valiutnye-afery-kak-nacisty-razvorovyvali-tretii-reih-5ffb6e6bf906b16872afc2cf
kilekott
26. jaan. 2021 15:16
https://www.delfi.ee/news/paevauudised/eesti/varske-rahandusministri-pentus-rosimannuse-toodud-advokaat-kantis-autorollo-rahast-tuhjaks?id=92350577 https://et.wikipedia.org/wiki/Reformierakonna_rahastamisskandaal