"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Kinomaja tähistab 40. sünnipäeva ja valmistub uueks hingamiseks (0)
26. jaanuar 2021
Mait Mäekivi

26. jaanuaril 1981. aastal avas Tallinna vanalinnas pärast mitmeaastast restaureerimist uksed Tallinna Kinomaja.

Ehkki Kinomaja hiilgeaeg jäi 80ndate lõppu ja 90ndatesse, käib filmialane töö majas ka praegu. Hoones tegutsevad Eesti Kinoliit ja Eesti Filmi Instituut plaanivad anda Kinomajale uue hingamise ning rajada sinna filmipärandit säilitava ning laste ja noorte filmikirjaoskust arendava Eesti Filmikeskuse.

1902. aastal aadressil Uus tänav 3 valminud uusrenessanss-stiilis kivimaja autor on arhitekt Otto Schott. Läbi aja on hoones paiknenud Hollandi konsuli residents, meditsiiniraamatukogu, kommunaalkorterid ja ETKVLi söökla. 1975. aastal algasid hoones põhjalikud renoveerimistööd ning Poola restauraatorid andsid Kinomaja Eesti Kinoliidule üle 1980. aasta detsembris, maja avati ametlikult 26. jaanuaril 1981. Pidulikust sündmusest valmis Tallinnfilmi ringvaade “Nõukogude Eesti”.

Kinomajast sai peagi filmi- ja laiemalt kultuuriringkonna vaimutempel, kus näidati filme, mis kinodesse ei jõudnud, ja mille seinte vahel kõlasid sageli mõtted, mida sel ajal avalikult välja öelda ei saanud. 

“Kinomaja on olnud läbi aastate justkui NATO vihmavari, pakkudes alternatiivi peavoolu ideoloogiatele –  olgu nendeks siis kas nõukogude perioodi kallutatud filmid või kaasaja kommertskino,” kinnitas Eesti Kinoliidu juhatuse esimees, režissöör ja produtsent Ülo Pikkov. “Kinomaja on olnud Eesti filmikogukonna süda, elades üle ka trööstitud 1990ndad kui Nõukogude Liidu lagunemise järel kogu kodumaine filmitootmine kokku kukkus,” lisas Pikkov, kelle sõnul haldab Kinomaja täna Kinoliit ja lisaks toob filmitegijaid igapäevaselt majja ka Eesti Filmi Instituut.

Kinoliidu tegevjuht Kadri Vaas tõdes et üritusi hetkel Kinomajas ei toimu. “Enne pandeemia algust korraldasime lasteseansse, mis olid väga menukad, aga praegu käivad siin ainult liidu ja filmiinstituudi tööga seotud inimesed. Terviseohutuse huvides ei ole meil võimalik kahjuks ka Kinomajale väärilist sünnipäevapidu korraldada,” tõdes ta, et endisaegse meluga võrreldes on Kinomajas vaikne.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.