"Iga piirkiirusele lisatud kilomeeter suurendab tõenäosust sattuda õnnetusse ning raskendab võimalikke vigastusi."

Hannes Kullamäe, Politsei liiklusjärelevalve keskuse juht
GALERII JA VIDEO! Lasnamäel mälestati holokaustiohvreid (12)
27. jaanuar 2021
Lasnamäe LOV

Täna, 27. jaanuaril, toimus 1944. aasta mais Tallinnasse deporteeritud Prantsuse juutide mälestuskivi juures rahvusvahelisele holokaustiohvrite mälestuspäevale pühendatud üritus.

“Holokaust on 6 miljoni juudi genotsiid. Massimõrvad ei toimunud vaakumis. See oli kontrollimatu ja jõhkra viha ning miljonite kõrvaltvaatajate ükskõiksuse tulemus. Iga aastaga väheneb holokaustis ellujäänud inimeste arv, kes olid selle tragöödia tunnistajateks. Meie kõigi ülesanne on koguda ja hoida nende mälestusi ning austada hukkunuid. Sellest traagilisest ajaloosündmusest õppides saame üles ehitada parema tuleviku,” ütles Eesti Juudi Kogukonna esinaine Alla Jakobson.

Vaata galeriid (43)

“1944. aastal küüditati Tallinna umbes 300 Prantsuse juuti. Paarkümmend inimest saadeti Lasnamäe laagrisse kohaliku sõjaväelennuvälja hävitatud lennuradasid üles ehitama, kuid kõige rohkem saabunuid tapeti vangis. Me ei pea holokausti meenutama kui ühe rahva abstraktset tragöödiat, vaid teadma selle tragöödia konkreetseid episoode, mis mõjutasid meie linna, meie riigi elanikke. 27. jaanuar tuletab meile meelde, mida viha ja sallimatus kaasa toovad,” ütles Lasnamäe linnaosavanem Vladimir Svet.

Holokausti ohvrite rahvusvahelise mälestuspäeva tseremoonial osalesid Prantsuse Suursaatkonna Eestis suursaadik Éric Lamouroux, Eesti Juudi Kogukonna juht Alla Jakobson ja nõukogu liige Aavi Dobrõš, Tallinna Linnavolikogu liige Aleksandr Zdankevitš ja Lasnamäe Linnaosa Valitsuse esindajad eesotsas linnaosavanem Vladimir Svetiga. Kohalolijad asetasid pärja mälestuskivi juurde ja austasid vaikuseminutiga traagiliselt hukkunute mälestust.

Mälestuskivi Tallinna deporteeritud Prantsuse juutidele avati Lasnamäel, Narva maantee ja Lavamaa tänava nurgal 2014. aastal. Mälestuskivi püstitati vana lennuvälja põhjaossa, kus sunniti tööle Konvoi nr 73 küüditatud Prantsuse juuti.

Linnaosavalitsuse andmetel elab Lasnamäel endine getovang ja holokausti üle elanud Aleksei Brener. Ta elas Ukrainas ja II maailmasõja alguse ajal oli ta 11-aastane poisike. Aleksei perekond hukkus holokaustis, ta ise jäi imekombel ellu. Pärast sõda elas ta lühike aeg Moldovas, misjärel kolis Eestisse kauge sugulase juurde elama.

Kommentaarid (12)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

jõhker elajalikus
29. jaan. 2021 11:04
19.septembril sakslased oleks pidanud tegelema vaid põgenemisega kuid ei asuti Wilno juute tapma ilmselt loodeti peale mõrvamist koheselt laevadel lahkuda. Ka Patarei ja Metsakalmistu tapatööd tegelt ju viimase hetke jalgalaskmine. Täpselt sama mis 1941. aastal NKVD tegi. Ja samas tegelt ustav Heinrich juba semmis...
Palestiina
29. jaan. 2021 06:54
Kui mingi kahtlast päritolu mägimees tuli Saksamaal võimule siis oleks kõigil juutidel olnud parem lahkuda Saksamaalt paraku kuhu? Suurt keegi juute ei tahtnud enne majanduskriisi oli võimalus USA kuid olud muutunud. Mingi aeg oleks võimaluseks Briti mandaat Palestiina kuid juutide vastuolud araablastega ei võimaldanud inglastel lubada immigratsiooni. Kuid teat sisuliselt ebaseaduslik immigratsioon jätkus ja Poola võimude vähemalt vaikival toetusel ilmselt vahel ka raha aitab. Just juutide noorem rahvas üritas siirduda Palestiinasse ja poolakate abil ka veidi relvi kaasavõttes. Algas relvade smuugeldamine ja kohaliku esmalt üsna käsitööndusliku relvatööstuse rajamine. Kuid ei hullu tänaseks igati tasemel Iisraeli Kaitsejõudude ja Iisraeli kaitsetööstuse rajamine.
to Vaatleja
28. jaan. 2021 21:03
Sündmused Tallinna Metsakalmistul august - september 1944 http://vana.kesknadal.ee/est/uudised?id=1977
Vaatleja
29. jaan. 2021 09:29
Täiesti õige tähelepanek, kui rääkida tolle aegsetest ohvritest laiemalt, kuigi üks oluline vahe siin siiski on: juute nagu ka mustlasi hukati lihtsalt rahvusest lähtuvalt ja valikuta kõiki, naisi, lapsi jne. (millest siis ka see kurikuulus holokausti mõiste) samas kui teiste puhul eeldati siiski ka mingi konkreetsema süü olemasolu olgu siis või formaalselt nagu näiteks ka stalinismi ohvrite puhul. Aga sinu märkuse juurde tagasi tulles ei hukatud Kloogalgi mitte ainult juute, oli kunagi lausa endal au tunda eestlannat kellel sealt hukkamispaigalt imekombel metsa õnnestus roomata ja nii pääseda, kusjuureks süüks oli talle pandud nagu paljudel teistelgi neil segastel aegadel lihtsalt lähedase inimese võimude ja nende tublide abiliste eest varjamine.
september 1944
28. jaan. 2021 11:25
Seltskonnale septembris 1944 oli Eestis tegelt päris arvestatav hulk relvis eesti mehi seega oleks võimalus Wilno juute päästa vähemalt Kloogal vast ka õliväljadel ja Lasnal lennuväljal. Mida tegid soomlased Suursaarel ja Lapimaal?
ingerlane
28. jaan. 2021 21:26
https://ekspress.delfi.ee/artikkel/71389877/juudid-soome-ja-saksa-sojavaes https://www.vesty.co.il/articles/0,7340,L-5076128,00.html Svastika ja Taaveti täht ühel mündil. "Kristallöö" Inglismaal 1.08.1947, mis oli palju laiaulatuslikum kui aastal 1938 Saksamaal. https://isralove.org/load/14-1-0-1463
päästa inimhingi
27. jaan. 2021 21:08
Massimõrv Kloogal 19. septembril viimane võimalus pageda Punaarmee eest ja tappa Wilno juute? Sakslastel oli ainult üks ülesanne koonduda Saksamaale ja last stand. Või ehk siiski võimalus kõneleda vähemalt üritada...Ja eestlastel...Prantsuse juutidest siis Eestis.
Vaatleja
28. jaan. 2021 11:18
Kloogal ja Lasnamäel mõrvatud juudid oleks võinud ehk pääsedagi, kui tublid Eesti SS-leegioni vabadusvõitlejad Sinimägedel poleks nii innukalt oma ülemjuhatajatelt A. Hitlerilt ja H. Himmlerilt saadud lahingülesandeid täitnud andes tagalas tegutsenud relvavendadele piisavalt aega juudiküsimuse edukaks lahendamiseks ja siis veel võimalust õiglase kohtumõistmise ja karistuse eest läände põgenemiseks, kus nad siis kohe juutidelt kommunistide vastasele võitlusele ümber suunati, et juba omandatud kogemused mingil juhul niisama raisku ei läheks.
mai 1944
27. jaan. 2021 20:03
Saksamaa juhtkond oleks pidanud mais 1944 tegelema vaid kontaktide otsimise võimalusega USA ja Inglismaaga. Ja samas läkitada Prantsuse juute tapale Itta...
hävitada Püha Saksamaa
27. jaan. 2021 18:36
Mingi kahtlast päritolu mägimees oskas hävitada Püha Saksamaa ja vaid tänu kombainerile Suur Saksamaa osalt taastatet. Too üüratu elajalik viha tarida juute Prantsusmaalt tapale Lasnale, Wilnost Kloogale ja seda siis kui Suur Saksamaa jookseb verest tühaks...Ei leidunud Saksamaal ühtki ohvitseri lahendanuks mingi kahtlase mägimehe küsimuse...
varia
27. jaan. 2021 18:08
Esimene juudipogromm Venemaal toimus Odessas aastal 1821 ja teine Jelizavetgradis (Kirovograd) 1881. https://isroe.co.il/sionistskij-bespredel-okkupatsiya-i-ugnetenie/ Европа с Америкой прекрасно понимают, что их руки запачканы еврейской кровью больше чем у Гитлера, потому, что они являются заказчики преступления фашистов, они в июле 1938 на конференции в городе Эвиан ле-Бен отдали более 6 миллионов евреев Европы на растерзание … https://isroe.co.il/evrei-v-igil/ Juudid ISIS-e ridades.
lisna
28. jaan. 2021 21:27
https://ekspress.delfi.ee/ajalugu/juudi-pogenike-ees-suleti-koik-uksed-ka-eestis?id=72623135 Eviani konverents 1938