"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Soome karmistab tänasest piiranguid, põhjanaabrite töötus viimaste aastate suurim (0)
27. jaanuar 2021
Albert Truuväärt

Soome valitsus karmistab tänasest sisenemispiiranguid. Riiki pääsevad vaid varustuskindluse ja ühiskonna toimivuse tagamiseks olulised välismaalastest töölised. Piirangud kehtivad 30 päeva ehk kuni 25. veebruarini. Kõikide Soome sisenejate suhtes kehtib soovitus jääda kümneks päevaks eneseisolatsiooni. Piiril testitakse kõiki, välja arvatud kaubaveo- ja logistikatöötajad.

Ajalehe Helsingin Sanomat sõnul oli Helsingi Lääneterminalis teisipäeva õhtul vaikne ning ka väljuvate laevade terminalis liikus vaid käputäis inimesi. Pärastlõunal kella kolme paiku saabunud laevast tulnud eestlastest reisijad moodustasid piiripunktis juba pika järjekorra. Üks neist, ehitajana töötav Mart Bernhardt sõnas, et tal pole õrna aimugi, kauaks ta nüüd Soome jääb. “Kuuks ajaks kindlasti, kuni piirangud püsivad,” arvas mees. “Mu tüdruksõber jäi Eestisse, seega ma ei näe teda nüüd vähemalt kuu aega.”

Bernhardt lisas, et olukord on tuttav juba möödunud kevadest, kui reisipiiranguid karmistati. Ta mõistab ja toetab piiranguid: “Ega valikuvõimalusi suurt pole – pandeemia ju jätkub endiselt.”

Laevafirmad täheldasid reisijate kasvu

Soome valitsuse otsus mõjutab laevafirmasid erinevalt. Tallink Silja kommenteeris ajalehele Helsingin Sanomat, et Tallinnast väljuvatel laevadel võis pühapäeval, esmaspäeval ja teisipäeval täheldada tuntavat reisijate kasvu viimaste nädalatega võrreldes. Näiteks möödunud nädala teisipäeva õhtul Helsingisse saabuval laeval oli napilt 200 reisijat, samal ajal kui käesoleva nädala sama laevaga sõitis umbes 900 reisijat. Kolmapäevast kukub reisijate arv endisest veelgi. Sama kell väljuva kolmapäevase laevaga peaks Soome saabuma kõigest 30 reisijat.

Ka Viking Line’i reisijate arv kasvas nädala algul, kuigi mitte plahvatuslikult. Laevafirma esindaja sõnul on reisijate voog olnud viimastel kuudel ühtlane, vaid viimastel päevadel on märgata 10–15 protsendilist tõusu.

Eckerö Line’i sõnul ei nähtud viimastel päevade reiside osas tuntavat muutust. Tallinnast väljuvatel laevadel on viimastel päevadel olnud keskmiselt umbes 300 reisijat ühe reisi kohta.

Segadust on palju

Teisipäevaõhtuste reisijate seas on ka Erika Telvik, kes suundub Helsingist edasi Imatrasse, kus ootab töö poemüüjana. Naine räägib, et on Soomes töötanud juba kaheksa aastat ning tal on kindel töö ja korter. Telvik kõhkleb, kas ta oleks kolmapäevast enam Soome pääsenud.

“Samas olukorras olevad eestlased on segaduses: kas meid lastakse üle piiri? Inimestel ei ole ses osas ühest infot. Kõik kardavad, et kolmapäevast enam Soome tagasi tööle ei saa,” räägib Telvik. Ta ise tahtis kindel olla ja ostis laevapileti teisipäevaks, kuna järgmisel päeval peab juba tööl olema. Naine räägib, et Soome valitsuse otsuse järel tema plaanid muutusid – ta oli lootnud Eestisse algselt märksa kauemaks puhkama jääda.

Helsingi Lääneterminali parklas seisab auto, mille numbrimärk on Eesti oma. Ehitustööline Kenno Kangro kavatseb naasta Eestisse, ehkki alles reedel. “Tallinna äärelinnas ootab mind omaenda maja ehitus,” räägib Kangro. “Ma ei saa maja kuuks ajaks nii jätta, et mitte keegi seal ei käiks.” Mees ütles, et otsib nüüd kuuks ajaks Eestist tööd. “Tulen Soome tagasi, kui piirid uuesti avanevad,” lubas Kangro.

Soomes kasvab töötuse tase

Täna kirjutas ajaleht Iltalehti, et sealsed töötukassad said 2020. aasta jooksul 130% rohkem avaldusi. Töötu staatusega seotud päevaraha saajate arv kasvas eelmise aastaga võrreldes 86 protsenti. Eelmisel aastal maksid töötukassad töötuse või koondamisega seoses töötu abiraha 456 000 inimesele, mis on suurim arv viimase 20 aasta jooksul, ületades majanduskriisi aegse tipu neljandiku võrra. Kõige kriitilisemal kuul laekus uusi taotlusi kaheksa korda rohkem kui eelmisel aastal.

Töötukassade Liidu tegevdirektori Aki Villmani sõnul oli tegemist erakordse aastaga.

Allikad: Iltalehti ja Helsingin Sanomat

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.