"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Sutt: EL-i tulevane majanduskasv põhineb digitaliseerimisel (0)
27. jaanuar 2021

"Pean väga oluliseks riikidevahelist koostööd digiarengu eestvedamisel, siseturu arendamisel ning seeläbi kliimamuutuste vastu võitlemisel," sõnas ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Andres Sutt.

Suti sõnul põhineb Euroopa Liidu (EL) tulevane majanduskasv ja konkurentsivõime ennekõike digitaliseerimisel ja kliimamuutuste leevendamisel ning sellele pöörab suurt rõhku ka värskelt ametisse astunud valitsus, vahendas BNS. 

Sutt kohtus kolmapäeval esimest korda kolleegidega teistest digitaalselt arenenud EL-i riikidest ehk osales Digital 9+ võrgustiku virtuaalkohtumisel. Koos arutati Euroopa digitaliseerimise eesmärke aastani 2030 ning lepiti kokku ühistes põhimõtetes, teatas majandus- ja kommunikatsiooniministeerium.

Kohtumisel avaldatud ühisdeklaratsiooni järgi tugineb Euroopa tehnoloogiline konkurentsivõime käesoleval kümnendil digitaalsele arengule, innovatsioonile ja toimivale siseturule. “Pean väga oluliseks riikidevahelist koostööd digiarengu eestvedamisel, siseturu arendamisel ning seeläbi kliimamuutuste vastu võitlemisel. Euroopa peab saama maailmas innovatsiooniliidriks, mitte keskenduma üksnes regulatsioonide loomisele,” ütles Sutt.

Ta tõi välja, et selle eelduseks on näiteks andmete vaba liikumine riikide vahel ning lisaks tuleb investeerida ka niinimetatud tulevikuvaldkondade, nagu tehisintellekt ja 5G, teadus- ja arendustegevustesse.

Kiire rohe- ja digipöörde läbiviimine

Ministri sõnul on oluline, et erinevaid EL-i rahastuid saaks kasutada võimalikult kiire rohe- ja digipöörde läbiviimiseks. “Samuti on teadus- ja arendustegevuse ning innovatsiooni soodustamine selgelt selle valitsuse üks prioriteete,” kinnitas Sutt.

Ühisdeklaratsiooni järgi iseloomustavad kümnendit tehisintellekti, kvantarvutite, 5G ja 6G tehnoloogiate ning andmemajanduse areng.

Minister rõhutas kolleegidele ka usaldusväärse elektroonilise identiteedi vajalikkust. “Hästitoimiva siseturu eelduseks on elektrooniline identiteet, ilma selleta ei ole võimalik inimestele piiriüleseid teenuseid pakkuda,” märkis Sutt.

“Eesti on ses vallas pioneer ja oleme selle olulisust rõhutanud igal võimalikul juhul ja jätkame sellega ka edaspidi. eID on EL-i digitaalse arengu nurgakivi ja peaks seetõttu olema Euroopa prioriteetide nimekirjas kõrgel kohal,” ütles minister.

Digital 9+ on digitaalselt arenenud EL-i ministrite koostöövõrgustik, mille eesmärk on edendada digitaliseerimise kogemuste ja parimate praktikate jagamist riikide vahel. Võrgustikku kuuluvad Holland, Belgia, Hispaania, Iirimaa, Luksemburg, Portugal, Poola, Rootsi, Soome, Taani, Tšehhi ja Eesti.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.