"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
VIDEO! Uuring: tallinlased armastavad oma linna, naeratavad rohkem ja toetavad üksteist (0)
27. jaanuar 2021
Ilja Matusihis

"Inimeste hoiakud on vaatamata koroonale positiivsed, inimesed jätkuvalt armastavad oma linna ja toetavad üksteist. Muret teeb inimeste majandusvõimekus ja arusaam, et meil tekib suurem koormus sotsiaalvaldkonnas ja see peab tähendama konkreetsete meetmete rakendamist,“ ütles Tallinna linnapea Mihhail Kõlvart kommenteerides tallinlaste rahulolu uuringut.

 

2020. aasta lõpul läbi viidud küsitluse tulemusena selgus, et tervelt 94% tallinlastest on oma eluga täiesti rahul – sealjuures on inimesed rahul ka oma koduste mugavuste, sissetulekute ja vaba aja veetmise võimalustega.

“Rõõm on tõdeda, et tallinlased jätkuvalt on rahul Tallinna elukeskkonnaga, see protsent on jätkuvalt väga suur- 93 protsenti vastanutest on Tallinna elukeskkonnaga rahul ja 92 protsenti on rahul oma linnaosaga,“ nentis Kõlvart.

Linnapea kinnitusel on tallinlased on jätkuvalt rahul selle keskkonnaga, kus nad elavad ja nende arengutega, mida nad näevad. “Võrreldes eelmise aastaga on inimesed rohkem rahul lemmiklooma pidamise kultuuriga ja kvartalisiseste teede hooldamisega, eriti talvel.“

Inimesed hindavad eelkõige turvalist (92%) ja puhast (81%) keskkonda, hästikorraldatud jäätmekorraldust ja mugavat ning kiiret ühistransporti. Tervelt 79% tallinlastest peab pealinna jalakäijasõbralikuks ning kaks kolmandikku tallinlastest liigub jalgsi pea igapäevaselt.

93 protsenti vastanutest on Tallinna elukeskkonnaga rahul ja 92 protsenti on rahul oma linnaosaga.

Sellele aitab kaasa kindlasti asjaolu, et kodulähedane toidukauplus, mis on vähem kui 10 minutilise jalutuskäigu kaugusel, on olemas 91% tallinlastel, mida valdav osa elanikest külastab kas jalgsi või mõne kergliiklusvahendiga.

Kõlvart nentis, et möödunud aasta tulemustes on koroonaviiruse mõju siiski tugevalt näha. “Me näeme et, palju inimesed on hakanud jälle rohkem kasutama isiklikku transporti ühistranspordi asemel. Samas me saame aru, miks see nii on,“ rääkis Kõlvart.

Kuigi inimesed kasutavad kontaktide arvu vähendamiseks rohkem isiklikku transporti, on rahuolu ühistranspordiga samas kasvanud. “Kasvanud on rahulolu ühistranspordi puhtuse osas, mis on loogiline, sest me tõhustasime eelmisel aastal ühistranspordi puhastamist ja desinfitseerimist,“ selgitas Kõlvart.

Tema sõnul vastab üha rohkem inimesi, et liigub linnas ringi jalgsi või kasutab jalgratast. “See on omakorda positiivne.“

Peresõbralik ja turvaline

Tallinna Strateegiakeskuse sotsioloog Anu Rentel nentis, et Tallinn on jätkuvalt tallinlaste arvates positiivse kuvandiga. “Tallinna peetakse peresõbralikuks, siin on loominguline õhkkond ja inimestesse suhtutakse üldiselt hästi ja hoolivalt. Eelmise aastaga võrreldes on siin hinnangud isegi paranenud, mis on eelmist väga rasket aastat arvestades tegelikult väga positiivne,” lausus ta.

Rentel tunnistas, et tema kui sotsioloogi jaoks oli kõige suurem üllatus, et rahulolu oma eluga tervikuna tallinlaste seas eelmise aastaga võrreldes kasvas. “Kuigi, nagu linnapea rääkis, sotsiaalmajanduslikke probleeme on rohkem, siis et oma eluga on tegelikult tallinlased rahul,” lisas ta.

Tema sõnul küsiti tagasisidet ka linna juhtimisele. “Vastuste põhjal võib öelda, et tallinlaste arvates on linna kõige olulisemad institutsioonid nagu volikogu, linnavalitsus ja linnaosavalitsus oma tööga eelmisel aastal pigem hästi toime tulnud. Volikogule osatakse võib-olla kõige vähem tagasisidet anda ja mis on ka ootuspärane, et kõige paremini osatakse hinnanguid anda oma kõige lähemale linna ametiasutusele ehk linnaosavalitsusele.”

Lõviosa ehk 89% küsitletutest oli seisukohal, et Tallinn on ka väga peresõbralik linn.

Tallinlased peavad teisi linlasi hoolivateks ja usaldusväärseteks ning 71% küsitlusele vastanutest leiab, et siin suhtutakse teistsugustesse inimestesse hästi. Lõviosa ehk 89% küsitletutest oli seisukohal, et Tallinn on ka väga peresõbralik linn.

See ei ole sugugi ainult Tallinlaste seisukoht –Norra krediidiettevõte Sumo Finans koostas hiljuti tehtud uuringu põhjal Euroopa peresõbralikemate linnade edetabeli, kus Tallinn asub 50 linna arvestuses kõrgel, neljandal kohal.

Uuringu raames pandi ritta 50 Euroopa linna ning peresõbralikkuse võrdluses osutus võitjaks Portugali suuruselt teine linn Porto 75,28 punktiga, Tallinn oli 66,17 punktiga igati auväärsel neljandal kohal. Tallinnast tahapoole jäid tabelis muuhulgas nii Pariis (5. koht), Riia (18. koht), Helsinki (20. koht) Stockholm (22. koht), Kopenhaagen (32. koht) kui London, mis jäi peamiselt ülikõrgete üürihindade tõttu võrdlustabelis viimasele, 50. kohale.

Linna peresõbralikkust ja turvalisust näitab ka see, et suurem osa (63%) siinsetest 7-12 aastastest lastest liigub muretult iga päev kooli, koju või trenni ilma täiskasvanust saatjata.

Kultuurilembene, loominguline õhkkond

Kuigi küsitluse toimumise ajal oli koroonakriisi tõttu kultuuriürituste läbi viimine raskendatud, leidsid suisa 83% vastajatest viirusepandeemia-eelsele ajale mõeldes, et linnas pakutavate kultuuriürituste valikuga võib igati rahule jääda.

Enamik küsitletutest sai kriisi eel külastada Tallinna kultuuriüritusi oma soovidele vastavas mahus, vaid veerand küsitletutest leidis, et üritusi – eelkõige kontserte, festivale ja teatriüritusi – võiks veelgi rohkem olla.

Kolmveerand vastajatest leidis, et Tallinnas valitseb loominguline õhkkond. Küllap aitab sellele kaasa ka Telliskivi ja teiste sarnaste loomelinnakute areng ning asjaolu, et linna loomeinimesed on tihtipeale “nähtaval“ – neil on võimalik tänu tehnoloogiliste vahendite kättesaadavusele teha tööd kohvikus või kasvõi pargipingil.

Ka küsitlusele vastanutest kasutab 78% enda sõnul uut infotehnoloogiat regulaarselt. Viimasele aitab kaasa ka linna kaetus kiire mobiilse internetiga ning asjaolu, et 87% linlastest on kodus korralik internetiühendus, mis võimaldab tänapäevaseid IT lahendusi edukalt ja efektiivselt kasutada.

Küsitluse tulemustele tuginedes võib julgelt öelda, et pealinna elanikud on koroonaviirusest tingitud käitumispiirangud tublilt omaks võtnud ning järgivad neid hoolega – tervelt 80% neist on hakanud oluliselt rohkem käsi pesema ning teiste inimestega suuremat füüsilist distantsi hoidma.

Muret teeb tallinlaste toimetulek

Samas tõi linnapea välja ka negatiivseid trende. “Kõige negatiivsem trend on tallinlaste igapäevane toimetulek. Siin me näeme, et eelmise aasta mõju oli päris suur,“ nentis Kõlvart.

Linnapea sõnul on 28 protsenti tallinlaste puutunud kokku olukorraga, kus neil ei jätku piisavalt raha oluliste asjade ostmiseks või teenuste eest tasumiseks. “Samas veel aasta tagasi nende probleemidega puutus kokku vaid 20 protsenti. Kasv on märkimisväärne.“

Linn kehtestas eelmisel aastal mitmeid nii ajutisi kui alalisi meetmeid raskustesse sattunud inimeste toetamiseks.

Nende probleemidega tuleb Kõlvarti kinnitusel kiiresti tegeleda ja linna pöörab sellele ka suurt tähelepanu. “Tihti ei ole tegemist ajutiste probleemidega. Sotsiaalvaldkonnas on tähtis probleeme ennetada ja kui need on tekkinud, siis nendega kiiresti tegeleda, sest kui probleemid süvenevad, siis läheb nendega tegelemine ka palju kulukamaks,“ selgitas Kõlvart.

Linnapea tõi välja, et linn kehtestaski eelmisel aastal mitmeid nii ajutisi kui alalisi meetmeid raskustesse sattunud inimeste toetamiseks. “Ja ka järgmise aasta eelarves on meil ette nähtud täiendavad vahendid sotsiaalkulude katteks, mis on seotud praeguse dünaamikaga.”

Linnapea sõnul on linnas liikudes näha, et võrreldes le-eelmise aastaga on tallinlased rohkem naeratama hakanud. “Ma mäletan, et aasta tagasi, kui meil oli samalaadse uuringu presentatsioon, siis meie pidime tõdema, et kahjuks naeratavad vähe aga nüüd on märkimisväärne kasv,” rääkis Kõlvart. “Võib olla maskid aitavad naeratada.”

Kõlvarti sõnul vaadeldi seda näitajat eelmisel aastal esmakordselt ja nüüd siis teist korda. “Loomulikult me seda dünaamikat jälgime ka edaspidi. On näha, et linnavalitsus oma prioriteete seades on selle eesmärgiga toime tulnud,” lausus ta.

 

 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.