"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
ERR Brüsselis: pinged Astra Zeneca ümber tõusid Brüsselis haripunkti (1)
28. jaanuar 2021
Rene Suurkaev/ Foto on illustreeriv

"Nägemus, et ettevõte ei ole kohustatud tarnima vaktsiine, sest me allkirjastasime lepingu, milles nad lubasid anda endast parima, ei ole ei õige ega aktsepteeritav," ütles Euroopa Komisjoni tervisevolinik Stella Kyriakides.

Ravimitootja Astra Zeneca juhi sõnul pole neil lepingulist kohustust Euroopa Liidule vaktsiine toota, kuid Euroopa Komisjoni arvates on see väide vale ning vastuvõetamatu, vahendas BNS eilsetl ETV uudistesadet “Aktuaalne kaamera”.

Pinged AstraZeneca vaktsiinitarnete ümber kerkisid kolmapäeval Euroopa Liidu pealinnas haripunkti. Mitmed Euroopa väljaanded, sealhulgas belglaste Le Soir avaldasid Astra Zeneca juhi intervjuu. Pealtnäha otsekoheses intervjuu on mitmeid küsitavaid väited.

Firmajuhi sõnul polegi neil üldse kohustust Euroopa Liidule vaktsiine tarnida. Nemad pidavat, vaid oma parima andma.

“Nägemus, et ettevõte ei ole kohustatud tarnima vaktsiine, sest me allkirjastasime lepingu, milles nad lubasid anda endast parima, ei ole ei õige ega aktsepteeritav. Me sõlmisime lepingu kindlustamaks seda, et firma loob tootmisvõimekuse, et nad saaksid tarnida meile vaktsiine sel päeval, kui nad saavad ravimiameti heakskiidu,” lausus Kyriakides.

Euroopa Komisjoni ametnike sõnul oli esialgse lepingu suuruseks üle 100 miljoni vaktsiinidoosi selle aasta esimeses kvartalis. Nüüd on firma lubanud neile tarnida vaid ligi veerandi jagu sellest. Samuti ütles ravimifirma juht, et kuna Suurbritannia sõlmis lepingud kolm kuud varem, siis oli firmal aega nende tootmisvõimekusi luua. Kusjuures selles lepingus olevat kirjas, et Suurbritannia tehastes valmistatud vaktsiin peab täitma esmajoones kohaliku vajaduse.

Euroopa Liidu ametnike sõnul läheb see vastuollu nende lepinguga, sest Euroopa Liidule pidid vaktsiini tagama ka Suurbritannia tehased.

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

tolmumaske Puna-Hiinast
28. jaan. 2021 08:47
Kas meenub kõik presidendid ja peaministrid kügelemas töllerdamas lennuvälja ootamas tolmumaske Puna-Hiinast. Vast parem kui Prüssel saadab kõik ajupuudulikud ja saamatud kuskile õltsi libistama näituseks poe taha ja tõsised tegijad ametisse elik taastada ravimitööstus Euroopas.