"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Hillar Sein: Tallinnal on suur võimalus muutuda Põhjamaade muusikapealinnaks (0)
28. jaanuar 2021
Albert Truuväärt

"Tallinnal avaneb suur võimalus oma muusikaelu veel rahvusvahelisemaks viia. Üle poole Eesti muusikaelust on Tallinnas. Meil on väga suur võimalust muutuda Põhjamaade muusikapealinnaks," rääkis Tallinna värske kultuuri- ja spordiameti juht Hillar Sein ambitsioonikas plaanist saada UNESCO muusikalinna tiitel.

Kaks ja pool nädalat ametis olnud Tallinna kultuuri- ja spordiameti juht Hillar Sein rääkis saates “Siin Tallinn” ambitsioonikatest tulevikuplaanidest, millel on oma osa nii muusikapealinnaks kandideerimisel, suurejoonelisel avamere purjeregatil kui Tallinna arengukaval 2035.

Kas Tallinn hoolitseb oma vabakutseliste eest praegusel koroonaajal?

Vabakutselistel on kahtlemata praegu väga raske olukord, sest neil on kukkunud ära nende kõige suurem sissetulek ehk otse vahetu kontakt publikuga. Vabakutseliste probleemide lahendamisega tegeleb eeskätt riik, kuna see ei ole ainult mõne omavalitsuse probleem, vaid üleriigiline. Tean, et riik on ka eelmisel aastal kui sel aastal tublisid samme astunud, et vabakutseliste olukorda natukenegi leevendada.

Ilmselt on ka see riigi pädevuses otsustada, millal taasavatakse Tallinna kultuuriasutused, mis seni veel suletud on?

Lähtume sellest nagu riik meile asju ette ütleb.

Tallinn on olnud heas seisus kogu suvel ja sügise, meil oli võimalik palju kultuuri nautida, samal ajal kui paljud teised maailma kultuurilinnad nagu New York ja London olid kinni. Ilmselt olukord varsti taastub?

Loodame, et taastub. Igapäevases töös arvestame sellega. Me ei ole jõude, vaid teeme plaane suveks ning sügiseks. Loodetavasti tuleb suvel maailma suurim avamere purjekate regatt The Tall Ships Races, mis on umbes 100 laevaga ja see asendab sel aastal merepäevi. See on lihtsalt  üks näide, et tegeleme tulevikuga ja loodame et see olukord võimalikult kiiresti lõpeb.

Tallinna plaanid on suured. Kohe varsti tuleb üks väga suur teadaanne, et Tallinn tahab saada lausa maailmamastaabis muusikalinna tiitlit? Mida see tähendab?

Selle jaoks on ettevalmistusi tehtud ka eelmisel aastal ja järgmise nädala lõpus tuleb üks teadaanne selle kohta, et alustame nii öelda. Kui eelmisel aastal õppisime, siis sellel aastal hakkame eksamit andma ehk hakkame tegema taotlust UNESCOle suve alguseks, et Tallinn saaks alatiseks UNESCO muusikalinna tiitli.  

Minu arvates toob see kõige suuremat kasu selles, et tegemist on võrgustikuga. Muusikalinnu on 49 väga erinevatel kontinentidel ja võrgustikku kuulumisega võtame omale teatud kohustused seda valdkonda arendada ja edasi viia ning omavahel suhelda. Tallinnal avaneb suur võimalus oma muusikaelu veel rahvusvahelisemaks viia ning laste ja noorte suunal kindlasti mitmeid uusi tegevusi  käivitada.

Samuti kasutada ära maksimaalselt meie kontserdipaiku võib-olla isegi selles tuules mõne uue loomine või ehitamine on paremini argumenteeritud. Arvan, et meil on väga suur võimalus muutuda Põhjamaade muusikapealinnaks. Eesti konjunktuuriinstituudi poolt tehtud Tallinna muusikelu uuringust tuleb välja, et üle poole Eesti muusikaelust on Tallinnas, aga seal on palju muid huvitavaid fakte ja infot veel.

Muusika on kahtlemata Tallinna ja Eesti üks visiitkaarte maailmas, aga ka teater. Tallinna enda teater on linnateater, see kuulub Tallinna haldusalasse.  Praegu ei ole teatril juhtkonda, millal kuulutakse välja konkurss?

Linnateatril on olemas juhtkond. Linnateatrite juhtide lepingud lõpevad 30. juuni. Elmo Nüganen on öelnud, et ta teeb ära loomingulised plaanid selle aasta lõpuni ja Raivo Põldmaa on öelnud, et tema kandideerimine sõltub erinevatest asjadest. Linn kuulutab välja direktori konkursi ja loodame seda teha lähima kuu aja jooksul. Meil ei ole mingit põhjust seda venitada, et teater saaks piisava varuga teada, kes on tema juht. Korra järgi on nii, et linnateatri peanäitejuhi kinnitab ametisse teatri direktor, nii et selles osas on kogu vastutus ja võim direktori käes.

Tulite Tallinnasse Viljandist. Kas Tallinnal on Viljandilt midagi õppida?

Viljandiga suhtlen väga tihedalt, veedan kõik oma suvepuhkused seal, aga osaliselt pean end ka pikalt tallinlaseks. Tallinnal on Viljandist õppida küll. Praegu võiks öelda, et mitte kõige positiivsemas mõttes. Tallinn võiks õppida, kuidas käituda avaliku ruumiga. Linnaruum ei ole paari inimese suva otsustada, mida ja kuidas sinna paigutatakse. Seda võiksime kõik õppida Viljandist, et hoiame oma avalikku ruumi, sest me ise elame selles igapäevaselt ja avalik ruum mõjutab meid rohkem kui oskame arvata. See kuidas ja kus me käime ja kuidas see kõik meile igapäevaselt mõjub.

Spordihall kommunismiohvrite memoriaali kõrvale. Sport on ka teie haldusalas. Mis sellest projektist räägitakse?

Siin saan kasutada võimalust ja öelda, et olen olnud ametis kaks ja pool nädalat ja spordiasutustega kohtumised on üleülejärgmisel nädalal, peale mida saan kindlasti rohkem teada selle kohta. Olen seda teemat küll uudishimuliku inimesena jälginud, aga tõesti ei oska praegu hetkeseisu öelda.

Uude ametisse astudes seatakse omale tavaliselt suured sihid. Millised on sihid sellise värvilise kultuuri- ja spordieluga linna jaoks nagu Tallinn?

Meil on kõige suurem ülesanne sellel aastal 2035 arengukava rakendusplaani koostamine ehk soovime asutada väga suure sammu edasi planeerimises selles osas, et väga täpselt teeme endale tegevuskava, mida milliseks ajaks soovime edasi ära teha selles väga hästi koostatud arengukavas ja meil on suur soov tuua sisse kvalitatiivseid mõõdikuid. Oleme harjunud lugema igasuguseid ühikuid ja tükke, küll vaatajaid, küll etendusi, küll kontserte, linastuste arvu, aga me ei ole suutnud mõelda välja nii riigis kui kohalikes omavalitsustes veel väga häid kvalitatiivseid mõõdikuid, mille pealt saaksime öelda, kas see, mida me teeme ka päriselt mõjutab inimesi ja kuidas mõjutab.

 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.