"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Ringkonnakohus leevendas Mustakivi sillal meest tulistanud töömehe karistust (0)
28. jaanuar 2021
Pixabay

Tallinna ringkonnakohus mõistis 2018. aasta augustis Mustakivi sillal meest tulistanud teetöölise Dmitri Doroškevitši tapmiskatses õigeks, kuid tunnistass süüdi provotseeritud tapmiskatses.

Ringkonnakohus mõistis 30-aastasele Doroškevitšile provotseeritud tapmiskatse eest karistuseks üks aasta ja kuus kuud vangistust, mis jäeti täitmisele pööramata kahe aastase katseajaga.

Kohus märkis, et Doroškevitš viibis eelvangistuses kolm kuud, mis pidi talle juba avaldama niinimetatud šokivangistuse eripreventiivset mõju. Kohtu hinnangul teevad nii kuriteo toimepanemise asjaolud kui ka süüdistatava isik koosmõjul tema poolt vangistuse reaalse ärakandmise ebaotstarbekohaseks tingimusel, et ta ei pane kaheaastase katseaja jooksul toime uut tahtlikku kuritegu.

Kannatanu algatas ise konflikti

Doroškevitšile esitati süüdistus tapmiskatses, mis seisnes selles, et 1. augusti öösel 2018. aastal tulistas ta Tallinnas Mustakivi teel Mustakivi sillal kaasasolnud tulirelvast kannatanut viis korda, tabades teda pea ja keha piirkonda, tekitades talle eluohtliku tervisekahjustuse.

Harju maakohus tunnistas mullu 23. septembri Doroškevitši süüdi tapmiskatses ja mõistis talle karistuseks kuueaastase vangistuse. 

Ringkonnakohus leidis, et süüdistatav tegutses hädakaitseseisundis, kuna kannatanu oli see, kes algatas konflikti, segas teda töökohustuste täitmisel ja lõi teda põhjuseta rusikaga pähe.

Samuti püüdis kannatanu kangekaelselt konflikti ka jätkata sõimates ja provotseerides süüdistatavat, vaatamata sellele, et oli saanud teada, et süüdistataval on tulirelv, millest oli tehtud ka hoiatuslask õhku ning millega õnnestus süüdistataval kannatanu korraks eemale peletada. Kannatanu üritas süüdistatavat jätkuvalt rünnata ning vastuseks sellele sai viis kuulitabamust, mis põhjustasidki tal tekkinud tervisekahjustuse ja sügava puude. 

Küll aga märkis ringkonnakohus, et säästvaim ei olnud süüdistatava poolt ründaja kehatüve pihta laskude seeria tulistamine. Kohtu hinnangul ei olnud süüdistataval takistatud suunata relv tulistamisel tema poole jooksva ründaja alajäsemete suunas, mis oleks kindlasti ründaja suhtes säästvam kaitsevahendi kasutamise viis.

Ületas hädakaitse piire

Seega oli kohtu hinnangul relva kasutamise viis ründaja suhtes lubamatult intensiivne ning viimasele liigset kahju tekitav, ületades seega hädakaitse piire.

Kokkuvõtvalt leidis kohus, et olukorras, kus kannatanu ründas põhjuseta oma töökohustusi täitvat süüdistatavat, seejärel ähvardas ja sõimas, kusjuures süüdistatav jõudis küsida abi politsei väljakutsumiseks möödasõitva kiirabi brigaadi töötajatelt, on igati põhjendatud asuda seisukohale, et süüdistatav viibis tugevas hingelise erutuse seisundis. Seega tuli tema käitumine kvalifitseerida provotseeritud tapmiskatsena.

Kohus võttis karistust kergendavate asjaoludena arvesse süüdistatava poolt kuriteo toimepanemist hädakaitse piiride ületamisel ning seda, et süüdistatav täitis kuriteosündmuse ajal oma töökohustusi ning just kannatanu oli konflikti algatajaks. Samuti süüdistatava poolt kiirabiauto peatamist ning kannatanule abi kutsumist. Karistust raskendavad asjaolud puudusid.

Seega seisnes süüdistatava süü selles, et vastuseks kannatanu ründele tekitas ta viimasele liigset kahju, märkis ringkonnakohus.

Kohus rahuldas kannatanu varalise kahju taotluse osaliselt ja mõistis Doroškevitšilt kannatanu kasuks välja alates 2. augustist 2018 kuni 31. dwetsembrini 2018 igakuiselt 100 eurot ning alates 1. jaanuarist 2019 kuni kannatanu täieliku paranemiseni igakuiselt valitsuse poolt kehtestatud töötasu alammäära korrutise 0,2. Mittevaralise kahju hüvitisena mõistis ringkonnakohus kannatanu mittevaralise kahju katteks 5000 eurot. Doroškevitšilt mõistis kohus riigi tuludesse sundraha 876 eurot.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.