"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Soome sünged arvud: tööhõive on järsult langenud, üha rohkem on pikaajalisi töötuid (1)
28. jaanuar 2021
Scanpix

Soome statistikaameti tööjõu-uuringu kohaselt on tööhõive märkimisväärselt vähenenud. Töötavaid inimesi oli 2020. aasta detsembris oli 74 000 võrra vähem kui aasta tagasi.

Samal ajal oli töötuid 212 000, mis on 48 000 rohkem kui 2019. aasta detsembris. Tööhõive määr ehk 15–64aastaste töötavate inimeste osakaal oli detsembris 70,7 protsenti, mis on 2,3 % madalam kui eelmise aasta detsembris. Mullu detsembris oli töötuse määr 7,8 %, aasta varem aga 6%.

Soome tööhõive- ja majandusministeeriumi tööhõive-uuring näitab, et töötute tööotsijate arv kasvab. Detsembri lõpus oli tööhõiveametis registreeritud kokku 357 400 töötut tööotsijat, mis teeb 99 700 võrra rohkem kui aasta varem. Töötute tööotsijate arv kasvas novembrist 42 800 võrra. Töötute tööotsijate hulka loetakse ka koondatuid.

Detsembri lõpuks oli üleriigiliselt koondatud 96 600 inimest, mis on 68 900 rohkem kui eelmise aasta vastaval perioodil. Alates novembrist kasvas täistööajaga töötanud inimeste koondamiste arv 19 800 võrra.

Iseäranis kannatab teenindussektor

Danske Banki peaökonomist Pasi Kuoppamäki kinnitas, et tööturul valitsevad trendid on ebakindlad lühiajalises perspektiivis. “Koroona teine ​​laine paneb proovile iseäranis teenindussektori, mis on pidanud personalikulusid kärpima,” hindas Kuoppamäki oma hiljutises tööhõivearvude kommentaaris.

Ta tõi välja, et aasta viimane kvartal näitab sektorite kaupa erinevat olukorda: naiste tööhõive määr oli 1,5% madalam kui aasta tagasi, samas kui meeste tööhõive määr oli vaid 0,1% madalam. “Sektorites – nagu tööstus ja ehitus –, kus töötavad valdavalt mehed, läheb keskmiselt paremini, kuid naiste esindatavad teenindussektorid kannatavad koroona mõjude all rohkem,” tõdes Kuoppamäki.

Soome statistikaameti andmetel vähenes tööga hõivatute arv enim tervishoiu- ja sotsiaaltöös, majutus- ja toitlustustegevuses ning transpordis ja laonduses.

Kasvanud on pikaajaliste töötute, st vähemalt aasta töötuna olnud inimeste arv. 2020. aasta detsembris oli neid 91 900, mis teeb 28 900 rohkem kui aasta varem.

Üle 50-aastaseid töötuid oli detsembris 127 200, mis on 32 100 rohkem kui mullu samal ajal. Samal ajal oli alla 25-aastaseid tööotsijaid detsembris 10 900 inimese võrra rohkem eelmisest aastast, ehk kokku 43 700.

Nukker statistika näitas sedagi, et noored on töötu staatuses üha kauem. Vahemikus jaanuarist detsembrini 2020 leidis kolme kuu jooksul uue töökoha keskmiselt 63,5 protsenti noortest töötutest, mis on 4,6 % vähem kui aasta varem.

Kuoppamäki hinnangul võib eeldada, et tööhõive paraneb märgatavalt 2021. aasta lõpus, kui suveilmad ja vaktsiinid koroonaepideemiat vähendavad, võimaldades majandustel aktiviseeruda.

Vähem avalikke tööpakkumisi

Detsembri jooksul edastati tööhõiveameti kontoritesse 50 400 uut töökohapakkumist, mis on 5000 võrra kasinamalt kui eelmise aasta detsembris. Kokku oli tööhõiveameti kontorites detsembris 92 800 saadaval töökohta, mida on 11 200 vähem kui aasta tagasi.

Detsembri lõpu seisuga pakuti aktiivse tööturupoliitika teenuseid 107 700 inimesele, mis on 3200 vähem kui aasta varem. Sedalaadi teenuste hulka kuuluvad näiteks palgatoetus, ümber- ja täiendõpe ning lühiajaline töötamine.

Soome Statistikaamet tõi välja, et tööhõive ja töötus varieeruvad kuude lõikes üsna palju ning muutus eelnenud kuuga tuleneb peamiselt hooajalisest nähtusest, mitte tsüklilisest arengust. Seetõttu võrreldakse kõige värskemat statistikat eelmise aasta vastava perioodiga.

Tööhõive- ja majandusministeeriumi tööhõive statistika allikaks oli tööhõiveameti büroode klientide register, samal ajal kui Soome statistikaameti tööjõu-uuringu näol oli tegemist valikuuringuga.

Allikas: Iltalehti

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

epideemia toob kriisi
28. jaan. 2021 11:18
Epideemia toob kaasa kriisi vastukaaluks Euroopa ja loomulikult Soome peab tooma tööstuse tagasi asiaatide juurest. Seega tollid paika ja ei mingt nn globalismust schwarts-soroste väljamõeldist.