"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Kohus tühistas ERJK ettekirjutuse Keskerakonnale (1)
29. jaanuar 2021
Albert Truuväärt/ Pilt on illustreeriv

Tallinna halduskohus rahuldas Keskerakond kaebuse ja tühistas erakondade rahastamise järelevalve komisjoni (ERJK) ettekirjutuse, millega kohustati parteid Paavo Pettai firmale Midfield OÜ tagastama annetusena saadud umbes üks miljon eurot. 

Erakondade rahastamise järelevalve komisjon tegi Keskerakonnale ettekirjutuse keelatud annetuse tagastamise kohustuse kohta 2019. aasta 8. aprillil, kuid partei läks seepeale kohtusse.

Vaidluse all oli ettekirjutus, millega kohustati Keskerakonda tagastama Midfield OÜ-le keelatud annetus. ERJK pidas keelatud annetuseks Midfield OÜ poolt kaebajale osutatud reklaamiteenuseid, mille eest ei ole Midfield OÜ parteile arveid esitanud ega tasu nõudnud. Ettekirjutuse põhjenduste kohaselt korraldas Midfield OÜ aastatel 2009–2015 kõik Keskerakonna valimiskampaaniad, kuid on jätnud neile olulises osas arved esitamata.

Halduskohtu hinnangul ei saanud pidada usaldusväärseteks tõenditeks kinnitusi, mis on saadetud väidetavalt e-kirja teel Pettaile ja mida ta ei ole eksperdile edastanud, vaid millest ta on teinud väljatrüki ja mis on lisatud ekspertarvamusele.

“Kohtu jaoks ei anna selline väljatrükk piisavalt kindlust, et ka tegelikult on Midfield OÜ lepingupartner sellise kinnituse e-kirja teel saatnud. Kuna Midfiled OÜ-l on asja lahenduse vastu isiklik rahaline huvi, siis ei ole ta erapooletu ja tema esitatud dokumentidesse tuleb suhtuda mõistliku skepsisega. Samadel põhjendustel ei ole usaldusväärne ka tõendi vormis, kuid ilma allkirjata kinnitus,” märkis kohus.

Polnud piisavalt tõendeid

Halduskohtu hinnangul ei kogunud ERJK haldusmenetluses piisavalt tõendeid. Kohus märkis, et vead tõendite kogumisel on olulised, sest võisid mõjutada Keskerakonnalt nõutava summa suurust. “Nii ei kogunud ERJK tõendeid selleks, et kontrollida P. Pettai/Midfield OÜ kinnitusega arvete seotust kaebajaga. Midfiled OÜ esitatud tõenditesse ei ole suhtutud piisava skepsisega ega ole püütud nende usaldusväärsust kontrollida Midfiled OÜ-st sõltumatute tõendite kaudu,” märkis kohus. Tegemist on veaga, mis võis mõjutada asja tulemust. Seega toob see kaasa ettekirjutuse tühistamise.

Kohus märkis, et ERJK-l on võimalik viia Keskerakonna osas läbi uus haldusmenetlus, koguda puuduolevad tõendid või jätta tõendamata arved kõrvale, teha vajadusel uued arvutused ja uus ettekirjutus Keskerakonnale.

“Tuginedes arvete sidumisel kaebajaga Midfiled OÜ või Paavo Pettai selgitustele, tuleb ERJK-l põhjendada, miks ta peab neid selgitusi usutavaks või milliste teiste tõendite kaudu saab seost parteiga usaldusväärselt tuvastada,” selgitas kohus.

Kohus ei saa haldusakti põhjendusi täiendada

Kohus ei saa ise hakata ERJK asemel tõendeid koguma ja haldusakti põhjendusi täiendama. Reeglina ei saa kohus asuda ise haldusakti põhjendama õiguslike ja faktiliste alustega, mida haldusorgan oma haldusaktis ei ole selle andmisel märkinud. Kohtu ülesanne on kontrollida haldusakti õiguspärasust, mitte otsida põhjendusi selle kehtima jätmiseks.

Kohus leidis kokkuvõtvalt, et asjas kasutatud eksperdi metoodika oli asjakohane ja põhjendatud, kuid likvideerimist vajavad puudused tõendite kogumisel.

“Sisuliselt ei olnud Keskerakonna etteheited põhjendatud, kuid tõendite osas esinenud puudused olid liiga suured ning selle tõttu tuli kaebus kokkuvõtvalt rahuldada. Seetõttu rahuldas kohus kaebuse ja tühistas ettekirjutuse, sest selle aluseks olevad faktilised asjaolud ei olnud usaldusväärselt kontrollitud ega tõendatud,” märkis kohus.

Kohus jättis muutmata ka 2019. aasta 28. mail Keskerakonnale antud vaidluses tehtava otsuse jõustumiseni kehtiva esialgse õiguskaitse, mis tähendab, et ERJK ettekirjutuse täitmine on seni peatatud.

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Mart
29. jaan. 2021 19:24
Noh jah, kui lepitakse oravadega ära, siis muidugi kõik kohe JOKK Aga mis te arvete, et vene valijad andestavad ?? Ei andesta, er oravatega mesti läksite ja abielureferandumi tuksi keerasite