"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
KORISTAMATA LUMI: Mart Juur: mulle kukkus pähe hiigelsuur lumekamakas, aga õnne oli ka (3)
29. jaanuar 2021
Scanpix

"Mulle kukkus pähe hiigelsuur lumekamakas, aga õnne oli ka: peas oli paks talvemüts ja selle peal veel ka kapuuts," rääkis kirja- ja naljamees Mart Juur. Eesti Korteriühistute Liidu juhatuse liige Urmas Mardi rõhutas, et olukord on väga tõsine: libeduse ning katuselt langenud lume ja jää tõttu toimunud õnnetused on varem kohtusse jõudnud ning summad, mis ohvritele maksta tuleb, on olnud suured.

Alates jaanuari algusest on mupo kõnekeskusele laekunud 232 kaebust seoses koristamata lume, libedate kõnniteede ja jääpurikatega. Linnaosades töötavad mupo piirkondlikud inspektorid on samal ajavahemikul teinud 159 sellekohast kirjalikku teavitust ja sadu suulisi hoiatusi ja nõustamisi.

Eelmise nädala teisipäeval ründas kirja- ja naljamees Mart Juurt lumehunnik Solarise kaubanduskeskuse katuselt. 

ERRi raadiosaates “Rahva Oma Kaitse” diskuteeris Juur koos kaassaatejuht Andrus Kivirähuga, kuidas inimesi mõjutavad sesoonsed ilmaolud: jää ja lumi, mis võivad rünnata ülevalt.

“Mulle kukkus pähe hiigelsuur lumekamakas, aga õnne oli ka: peas oli paks talvemüts ja selle peal veel ka kapuuts. Ehmusin, võtsin ühendust Solarise inimestega, hoiatasin, et nende katusel on ohtlikud lumetükid. Solarise inimesed olid väga murelikud. Küsisid, kuidas mul on, sulgesid ala lindiga ja saatsid turvamehed katusele lund kõrvaldama,” meenutas Juur üleelamist.

Juure sõnul informeeris ta munitsipaalpolitseid (mupo), et kui tal peaks ilmnema mingeid sümptomeid ja peaks käima kohtuteed, siis ta saaks võtta mupost protokolli.

Solarise keskus kommenteeris, et nende keskusel on katuse lumest puhastamiseks koostööpartner, kes puhastab Solaris keskuse katuse lumest, kui selleks tekib vajadus. “Jälgime ilmastikuolusid ning peale suuremat lumesadu ning enne sula käiakse katus tavaliselt üle, et keskuse ümber oleks kõigil ohutu liikuda,” kinnitas turundusjuht Kristin Lepikson.

Tallinna munitsipaalpolitsei piirkonnatöö juhataja Triin Uudeväli lisas, et Mart Juure juhtumi osas vaadati üle videosalvestus, mille edastas neile kinnistuomanik.

“Videost on näha, et Juurele kukkus peale värskelt sadanud lund, mitte jääpurikas. Sellel päeval ning eelnenud ööl sadas palju lund ning kinnistu omanikul ei ole võimalik tagada koheselt, et peale lumesadu oleksid hooned lumest puhastatud,” rääkis Uudeväli. 

Tema sõnul on menetluse alustamise eelduseks ohu olemasolu tuvastamine inimese elule, tervisele või looduskeskkonnale, antud juhul tõendeid hinnates need eeldused täidetud ei olnud.

“Meie piirkonnainspektor vestles Mart Juurega, kes kinnitas, et temaga on kõik hästi ning ka Solarise esindaja saatis Juurele kirjaliku vabanduse,” kinnitas Uudeväli.

Vastutab kinnistuomanik

Ilmajaama andmeil asendub nädalavahetusel kohati plusskraadidega ja lumi hakkab sulama. Üleliigne lumi, purikad ja jää tuleb katuselt eemalda ning hoolitseda libedusetõrje eest nii kinnistul kui ka piirnevatel kõnniteedel.

“Paraku kipub aga olema pigem nii, et lume, jääpurikate ja libedusetõrjesse suhtuvad leigelt nii korteriomanikud kui ka väheteadlikud ühistujuhid – arvatakse, et meie maja juures pole ju kunagi midagi juhtunud, küllap ei juhtu ka nüüd,” nentis Eesti Korteriühistute Liidu juhatuse liige ja õigusosakonna juhataja Urmas Mardi.

Ta rõhutas, et olukord on väga tõsine: libeduse ning katuselt langenud lume ja jää tõttu toimunud õnnetused on varem kohtusse jõudnud ning summad, mis ohvritele maksta tuleb, on olnud suured.

Kehtiv korteriomandi- ja korteriühistuseadus tõi kaasa veel ühe väga olulise muudatuse: seaduse kohaselt kehtib korteriomandist tuleneva nõude korral korteriomanike ühine vastutus. “Näiteks lumise ja libeda kõnnitee või räästast kukkunud jääpurikate tõttu toimunud õnnetuse korral vastutab korteriühistu ehk siis kõik korteriomanikud,” selgitas Mardi.

Koristamata lumi ja libedus

Kõige rohkem tuli mupo kõnekeskusele kaebusi koristamata lume ja libeduse kohta: nuriseti koristustehnika üle – sahk ajab lumevalli värava ette, kõnniteele või kinnistuomaniku poolt värskelt koristatud puhastusalale; lume koristamisega tekitatakse liigset müra jne. Oli ka paar juhtumit, kus prügiauto ei saanud libeduse tõttu sõita prügikonteinerini, et seda tühjendada.

Lumekoristusfirmad olid omakorda hädas sõidukiomanikega, kes vaatamata liikluskorraldusvahenditele takistasid tänavapuhastust, katuselt lund alla lükkavad puhastustöölised aga pöördusid korrapidaja poole palvega võtt ühendust koristusele ette jäävate sõidukiomanikega, et auto ohtlikult alalt ümber parkida.

Munitsipaalpolitsei ameti juhataja Aivar Toompere sõnul on nii korrapidajatel kui ka patrullidel pingelised ajad. “Ilmselt läheb veelgi pingelisemaks, sest külmade ja sulailmade vaheldumine tekitavad räästasse jääpurikaid ning kõnniteed muutuvad libedaks. Uus lumi sajab libedale pinnale koheselt peale – seega, olud lähevad üsna keeruliseks,” sõnas ta.

“Seadus ütleb, et isik, kellel on samal alusel kõigi korteriomanike vastu korteriomandist tulenev nõue, mille kohta seadus näeb ette solidaarkohustuse, peab selle esitama korteriühistu vastu,” märkis ta.

Kui nõude rahuldamine ei ole kehtiva majanduskava ja reservide juures võimalik, peab korteriühistu juhatus koostama uue majanduskava ja kutsuma kokku korteriomanike üldkoosoleku selle kehtestamiseks.

 

 

Kommentaarid (3)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Vaatleja
30. jaan. 2021 12:03
Mustavõitu huumoriga võib öelda, et elu ongi üldse üks õnnemäng aga õpetussõnad oleks siin tegelikult sellised, et kuigi ettevaatus tähendab otsetõlkes vaid ette vaatamist, pole paha samas lisaks ikka igaks juhuks alati veel ka taha, maha ja üles vaadata!
Talv kui õnnistus
29. jaan. 2021 20:17
Lugupeetavad vaatab toda lume ja jää värki veidi nurga alt - missugune lust viimaks ometi võimalus veidi raha teenida elik kõik töhe mis muud. Tõeline pidu tegelt võimalus tööga raha teenida muudkui töödmurdma ja tekkib võimalus ka kerge klõmakas võtta raskelt rüganult ja raha ju liigub viimaks ometi. Viimaks ometi Pidu tegelt.
omanik vastutab
29. jaan. 2021 17:58
Omanikul on õigused ja kohustused nii on.