"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Õigusrobot, mis aitab laimaja vastu kahjunõude esitada (0)
29. jaanuar 2021
Scanpix/Pilt on illustratiivne

HUGO.legal meeskond on arendanud mitmeid õigusroboteid inimeste õigusalaseks abistamiseks ning seekord on valminud LaimuBot – õigusrobot, mis aitab laimanud isiku vastu esitada kahjunõude, samuti aitab robot välja selgitada laimaja isiku.

LaimuBot töötab ka vastupidi – kui inimese vastu on esitatud alusetu laimunõue, aitab robot koostada nõudekirjale vastuse. LaimuBot abistab inimesi tasuta.

Laim võib seisneda sinu kohta ebaõigete faktide esitamises või ebakohaste arvamuste avaldamises. Näiteks väidab keegi, et sa oled korruptant või petis. Kui sind pole jõustunud kohtuotsusega korruptsioonis või pettuses süüdi mõistetud, on automaatselt tegemist vale faktiväitega. Ebakohase arvamusega on tegemist siis, kui väljendatud arvamus ületab hea maitse piiri ning on solvav ja oma viisilt sobimatu ja vääritu.

HUGO.legal peajurist Erki Pisukese sõnul abistab loodud õigusrobot laimuvaidlustes mõlemat poolt – nii neid, keda on laimatud kui ka neid, kes on saanud laimunõude. “Kahjuks on laim meie ühiskonnas küllaltki levinud probleem. Tihti ei tunnetata piiri ühe isiku sõnavabaduse ja teise isiku au ja hea nime teotamise vahel. Nõnda võibki nii kommentaariumitest kui ka sotsiaalmeedia postitustest tihti näha vihaseid väljaütlemisi, mis vastavad laimu tunnustusele. Kui siiani on laimunõuetega tegelenud sellele teemale spetsialiseerunud advokaadid, kes küsivad töö eest ka kopsakat tasu, siis HUGO.legal LaimuBot abistab inimesi tasuta. Kuna laimaja väljaselgitamine ja talle nõudekirja esitamine on õiguslikult üsna standardsed protseduurid, siis sobib õigusroboti lahendus selle töö tarbeks ideaalselt. See annab märksa rohkematele inimestele võimaluse oma õiguste eest seista. Kuna laimaja saab oma õppetunni sageli alles nõudekirja saamisel, siis LaimuBoti aktiivse kasutuselevõtuga peaks kaasnema ka laimu vähenemine. Kel juba korra tulnud hüvitist tasuda, see nii lihtsalt enam oma viha kurjade kommentaaridega välja ei ela,” sõnas Pisuke. 

Pisuke lisab, et HUGO.legal meeskond jätkab hoogsalt robotite ehitamist ning lähiajal on valmimas mitmeid vajalikke roboteid. “Õigusabi peab olema kättesaadav kõigile, ka neile, kes endale juristi või advokaati palgata ei jaksa – see on meie missioon alati olnud ja jätkame samal suunal. Tasuta inimesi abistavad õigusrobotid on kindlasti suur abikäsi paljudele,” lisas Pisuke. 

 

Kuidas LaimuBot töötab?

Robotiga suhtlemise alguses vali, kas soovid laimajat tuvastada või esitada tema vastu nõude.Vasta roboti esitatud küsimustele võimalikult täpselt ning lõpetuseks digiallkirjasta roboti saadetud dokument ning saada see välja koos kaaskirjas märgitud dokumentidega. 

LaimuBot asub aadressil https://hugo.legal/laimubot 

Kui kaua kaua saab laimu eest nõuet esitada?

Kolm aastat alates laimu lõpetamisest. Samuti saab nõude esitada olukorras, kus laim on endiselt avalikkusele kättesaadav (nt laimav sotsiaalmeediapostitus on jätkuvalt loetav).

Kui suurt summat saab laimajalt nõuda?

Kahjuhüvitise suuruse määrab lõpuks kohus. Tuleb ka arvestada, et paljud kaasused võivad lõppeda kompromissiga, kuna laimaja ei soovi, et tema isik välja tuleks, mistõttu on laimaja avaliku kohtumenetluse vältimiseks nõus kompromissi sõlmima. Ka õigusrobot pakub laimajale esmalt seda võimalust. Hüvitise suurus võib jääda mõnesajast eurost kuni mõne tuhande euroni. Rusikareeglina on hüvitisnõude suurus 1000 eurot. 

Millised on võimalikud nõuded laimaja vastu?

Ebaõige fakti korral saab lisaks moraalse kahju hüvitisele nõuda ka ebaõige fakti ümberlükkamist või parandamist. Ebakohase väärtushinnangu korral saab nõuda vaid moraalse kahju kompensatsiooni. Igal juhul saab nõuda laimamise lõpetamist.

Eelnevad HUGO.legal meeskonna loodud robotid: 

  • 2018 aasta septmebris ehitas HUGO.legal meeskond inkassoroboti, kes koostab inkassole esitamiseks dokumendi, mille tulemusena peab inkasso nõude summat vähendama või alusetust nõudest loobuma:
  • 2018 aasta detsembris valmis elatise robot, kes vestluskaaslase vastuste põhjal koostab kohtule esitamiseks hagi elatise saamiseks: www.hugo.legal/elatisabi
  • 2019 aasta novembris valmis robotjurist FrankBot Poolas franki kursiga kodulaenuvõtjate abistamiseks: https://hugo.legal/pl/
  • 2020 aasta juulis valmis töövaidlusrobot, mis genereerib sisestatud andmete põhjal korrektse avalduse töövaidluskomisjonile esitamiseks: www.hugo.legal/toovaidlus
  • 2020 oktoobris valmis Dieselgate õigusrobot, mille kaudu on kasutajal võimalik teada saada, kas tema autol puhul on kasutatud petutarkvara ning kui suurt summat saab autotootjalt tagasi nõuda: www.hugo.legal/dieselgate

Kõik kuus tänaseks loodud robotit abistavad inimesi ööpäevaringselt ning teevad seda täiesti tasuta. 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.