"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Metsaekspert: uus raport peab EL-i biomassipoliitikat hävituslikuks (0)
30. jaanuar 2021
Albert Truuväärt

Eestimaa Looduse Fondi (ELF) metsaprogrammi juht Siim Kuresoo peab vägagi hoiatavaks Euroopa Komisjoni Teadusuuringute Ühiskeskuse (JRC) uut raportit, mille hinnangul kahjustab EL-i biomassipoliitika metsi ja kliimat.

“Teadusuuringute ühiskeskuse raport kinnitab järjekordselt piirideta bioenergeetika ohtlikkust nii kliimale kui ka elurikkusele ning teeb sellest möödavaatamise aina raskemaks,” ütles Kuresoo BNS-ile. “EL-i kliimapoliitika ei arvesta hetkel bioenergia tegelikku kliimamõju. Kui soovime saavutada kliimaeesmärgid aastateks 2030 ja 2050, peame järgmise kümne aasta jooksul vähendama heitkoguseid, mitte puitu põletades neid suurendama. Loodetavasti viib EL enda kliimapoliitikasse vajalikud muutused peagi sisse.”

Nimelt selgub teadusuuringute ühiskeskuse teisipäeval avaldatud aruandest, et biomassi hankimine metsast rikub ökosüsteeme ja õõnestab kliimaeesmärke. Aruandes on mitmeid põhjapanevaid leide. Näiteks tekitab bioenergia rohkem süsinikureostust kui fossiilkütused. Suurenenud süsinikdioksiidi mõjud võivad atmosfääris aga püsida aastakümneid, kui mitte sajandeid. Biomassi põletamine eraldab euroliidu riikides üle 350 miljoni tonni süsinikdioksiidi aastas.

Metsaraiepindala suurendamine bioenergia saamiseks vähendab seotud süsiniku hulka ja nõuab tulevikus heitkoguste vähendamist teistes sektorites – vastasel juhul jäävad kliimaeesmärgid lihtsalt saavutamata. Kuni 20 protsenti EL-is põletatavast puidust pärineb tundmatutest allikatest, samas teadmata, kui palju ja millist tüüpi metsa bioenergia saamiseks kasutatakse, ei saa tõhusat bioenergiapoliitikat ajada.

Teadusuuringute ühiskeskuse raportit tervitanud teadlased ja valitsusvälised organisatsioonid kutsusid juba ammu EL-i üles vähendama oma sõltuvust bioenergiast, sest see kahjustab metsi.

Metsaökosüsteemid on ainsad olulised süsinikdioksiidi kogujad atmosfäärist, ladustades seda puudesse ja mulda. Puidu põletamine energia saamiseks eraldab iga toodetud energiaühiku kohta rohkem süsinikdioksiidi kui fossiilkütused. Sellegi poolest julgustab EL taastuvenergia sildi all puitu põletama ja võimaldab liikmesriikidel seda tegevust subsideerida. Kogu EL-is saavad biomassirajatised igal aastal enam kui 6 miljardit eurot riiklikult rahastatavaid taastuvenergiatoetusi ja muid stiimuleid.

Üle saja valitsusvälise organisatsiooni – sealhulgas Greenpeace, Eestimaa Looduse Fond, sihtasutus Hiite Maja, MTÜ-d Päästame Eesti Metsad ning Eesti Metsa Abiks – toetavad petitsiooni, milles kutsutakse EL-i üles taastuvenergiadirektiivi reformima, et riigid ei saaks enam arvestada metsapuidu põletamist taastuvenergia eesmärkide saavutamisel.

Keskkonnas you.wemove.eu rippuvale petitsioonile on juba alla kirjutanud ligi 90 000 eraisikut.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.