"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Mihhail Kõlvart: Rohelise Pealinna tiitlist on tähtsam sinna jõudmise teekond (0)
30. jaanuar 2021
Mats Õun

„Rohelise Pealinna konkursil osalemine ei ole oluline mitte ainult auväärse tiitli pärast, vaid ka seetõttu, et see annab hoogu rohepöördele ja aitab suunata sellega seonduvaid protsesse,“ ütles linnapea Mihhail Kõlvart.

Linnapea sõnul peab Rohelise Pealinna tiitli poole püüdlemise peamine eesmärk olema sisuline rohepööre, mida toetavad konkreetsed eesmärgid ja ka igapäevane tegevus.

„Kandideerimine ei ole ainult meie igapäevase tegevuse tagajärg, vaid ka toetus meie tegevusele. Kandideerimise protsess annab meile võimaluse kaardistada hetkeolukorda, seada uusi eesmärke ning saada tagasisidet selle kohta, kuidas me oleme hakkama saanud ja kuidas see protsess on teistes linnades üles ehitatud. Teisisõnu on konkursi tiitel on nii eesmärk kui ka vahend pikaajaliste plaanide kontekstis,“ rääkis Kõlvart Tallinna volikogu istungil.

Rohepöörde tulemused jäävad linnale

Linnapea sõnul toimuvad rohepöörde-alased tegevused pidevalt, olgu selleks siis muuhulgas uute busside soetamine, parkide rajamine või koostöö Rohetiigri koostööplatvormiga. Olenemata võistlusel osalemise tulemuslikkusest jäävad kõik saavutatud edusammud rohelisemaks muutuvas linnas alles ning neid saavad nautida kõik linlased ja linna külalised.

„Oleme saanud tagasisidet žürii poolt, mis oli positiivne ja julgustab meid konkursil osalema. Mitteametlikult anti meile teada, et me olime viimati võidule väga lähedal ja kui sel võistlusel oleks ka teine koht, siis selle oleks saanud Tallinn. Aga nagu ma ütlesin, et see protsess on iseenesest vajalik ja sellega kindlasti tuleb edasi minna, loomulikult kaotada ei ole nagu meeldiv, aga see protsess on palju tähtsam, isegi kui see tiitel.“

„Sellega tuleb edasi minna tänavu ja kui me seekord ei võida, siis ka järgmisel aastal ehk siis mingil määral peaks see muutuma justkui rutiiniks. See ei ole lihtsalt ilus pilt, mida me püüame näidata, sest kui me selle protsessi käigus saame erinevaid projekte ellu viia, siis nende projektide tulemused jäävad ju igal juhul meile. Lõppkokkuvõttes teeme me ju seda mitte žürii, vaid Tallinna jaoks,“ märkis Kõlvart.

Tiitel tooks juurde turiste, investeeringuid ja lisaks motivatsiooni

Linnapea sõnul näitab teiste linnade senine kogemus, et Rohelise Pealinna tiitel tooks Tallinnasse juurde nii turiste kui ka rahvusvahelise ärisektori huvi avada siin filiaale ja korraldada enda tegevust.

„Tiitliga kaasnevad loomulikult ka kohustused, mis panevad meid veel süsteemsemalt erinevate roheliste projektidega tegelema,“ lausus ta.

Tallinn on esitanud taotluse Euroopa rohelise pealinna tiitli saamiseks viiel korral: 2018., 2019., 2020., 2022. ja 2023. aasta taotlusvoorus. Tallinn on finaali jõudnud kahel korral. 2019. aasta Euroopa rohelise pealinna tiitli taotlusvoorus jõudis Tallinn viie parema linna sekka, kuid tiitel läks Oslole. 2022. aasta Euroopa rohelise pealinna tiitli taotlusvoorus jõudis Tallinna nelja parema linna sekka, kuid tiitel läks Grenoble’le. 2023. aasta tiitli taotlusvooru tulemused selguvad 2021. aasta esimeses pooles.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.