"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Põhja-Tallinnas tähistatakse Tartu rahulepingu aastapäeva (2)
30. jaanuar 2021

„Üks eredamaid isikuid Vabadussõjas oli kindlasti admiral Johan Pitka, kes tegi palju Kaitseliidu ja Eesti mereväe rajamiseks,“ ütles Põhja-Tallinna vanem Peeter Järvelaid. Linnaosavanem lisas, et Eesti merejõudude looja ja juhataja Vabadussõjas elas ja tegutses just Põhja-Tallinnas, Kalamajas.

2.veebruaril, Tartu rahulepingu aastapäeval kell 9 peab Põhja-Tallinna vanem Peeter Järvelaid Suur-Patarei 18 maja juures päevakohase kõne ja loeb katkendi admiral Johan Pitka mälestusteraamatust. Kell 17 süüdatakse küünlad ja toimub õigeusu jumalateenistus Kopli kalmistupargis meenutamaks Vabadussõjas osalenud Loodearmee sõjaväelasi.

Johan Pitkale mõeldakse ka tänavusel Tartu rahulepingu aastapäeva üritusel, mis sünnib koostöös Põhja-Tallinna Valitsuse ja Kalamaja muuseumiga: kell 9 hommikul kogunetakse Suur-Patarei 18 maja juurde, kus omal ajal elas Johan Pitka. Linnaosavanem Peeter Järvelaid peab seal päevakohase kõne ning loeb ka väikese katkendi Pitka mälestusteraamatust.

Kell 17 aga süüdatakse küünlad ja toimub õigeusu jumalateenistus Kopli kalmistupargis meenutamaks Vabadussõjas osalenud Loodearmee sõjaväelasi.

Kommentaarid (2)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

jõhker alatus
31. jaan. 2021 14:01
Kõik nn Loodearmeed puudutav võib võtta kokku sõnaga alatus. Saksamaalt vangist saabuvate sõdurite sundimine suuresti sisuliselt pettusega astuma võitlusse punastega, sisuliselt tühise väeüksuse saatmine maailmalinna hõivama ja siis lihtsalt petetud meeste hülgamine kui front kokkuvarises. Tuhanded mehed maksid paraku eluga tüüfus tegelt niitis. Ja seltskonnale teadmiseks kogu antud nn ettevõtmist Loodearmee formaalselt juhtis kindral Nikolai Judenitš vast kõige parim ja edukaim Vene väejuhtidest Ilmasõjas Suures Sõjas. Kui poleks olnud mingid kahtlasi tüüpe Piiteris ja Euroopas siis oleks hõivatud Tsargrad Konstantinoopol taastatud Ida-Room...Kõik kokku alatus ja üldinimlik tragöödia. Kuid iseseisva Eesti eest loodearmeelased ei võidelnud kohe kui valged oleks Piiteri hõivanud siis oleks kardulavabariigiga lahendatud ja koheselt. Vast teat vastutulekuna oleks polkovnik Johan Laidonerile võimaldatud pabeross mahalaskmiskomando ees ja ainult. Puht inimlik vastutulek lahingohvitserile ja endisele võitluskaaslasele.
ettevõtmine nn Loodearmee
30. jaan. 2021 12:33
Seltskonnale nn Loodearmee - tegu ühe diviisiga tegelt - oli Ühtse ja Jagamatu Venemaa vankumatu pooldaja ja bolševike Lenin ja Trotski poolt sõlmitud Tartu/Derpt rahu vastane. Mida tähendas Tartu rahu nn Loodearmeele? Oleme korrektsed ajaloo suhtes inimlikku tragöödiat respekteerides.