"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Svet kaasava eelarve hääletuse kriitikast: EKRE kardab anda inimestele otsustusvõimalust (1)
30. jaanuar 2021
Albert Truuväärt

„Meie seda kindlasti ei toeta. Ma leian, et see on poliitiline populism, see on valimiskampaania,“ ütles EKRE liige Mart Kallas kaasava eelarve projekti kohta. Lasnamäe linnaosa vanem ja kaasava eelarve projekti koordinaator Vladimir Svet leiab, et Mart Kallase sõnavõtt näitab otseselt tema ja ta erakonna suhtumist tallinlastesse.

Linlaste huvi kaasava eelarve projektide vastu on olnud väga elav ning hääletamisel on osalenud juba tuhanded inimesed. Paraku ei ole aga kõik kogukondade poolt välja pakutud ideede toetamise poolt. EKRE liige Mart Kallas võttis neljapäevasel volikogu istungil kaasava eelarve teemadel teravalt sõna, kritiseerides seda kui poliitilisi huvisid teenindavat ettevõtmist.

„Meie seda kindlasti ei toeta. Ma leian, et see on poliitiline populism, see on valimiskampaania. Ja seda kampaaniat on praegu nüüd terve linn täis ja ma ei isegi mõtlesin korra, et ma ei tea, kas ettepanekute jaoks üldse seal raha jääbki, kui kõik kohad tehakse kampaaniat täis,“ ütles Mart Kallas.

Jaanuarikuu lõpuni saavad linnaosade elanikud valida endale meelepärase idee kaaslinlaste pakutud 98 seast, mille ellu viimiseks on linn 2021. aasta eelarvest eraldanud kokku 800 000 eurot. Kaasava eelarvega soovitakse elanikke rohkem mõtlema panna linnakeskkonna arendamisele ning anda neile täiendav võimalus uute ideede esitamiseks ja nende üle otsustamiseks. Nii viiaksegi sel aastal kaasava eelarvega igas linnaosas ellu üks projekt, mille linnaosa elanikud on ise välja pakkunud ja ise valinud.

Järvelaid: Mart Kallase väited on alusetud

Põhja-Tallinna linnaosa vanem Peeter Järvelaid ei suuda mõista, millel põhinevad Kallase esitatud süüdistused, kuna nii projektide ideede esitamise kui hääletamise protsess on läbipaistev ja ideed on esitatud linlaste endi, mitte poliitikute poolt.

„See on absoluutselt alusetu väide, sellepärast et iga väitel peab olema mingi kinnitus. Kaasava eelarve hääletuse puhul on kõik absoluutselt läbipaistev ja Põhja-Tallinnas, mis on elanike arvu silmas pidades kõige aktiivsem linnaosa, läheneb hääletajate arv juba kolmele tuhandele.. Mis populismist siin juttu saab olla?“ oli Järvelaid üllatunud.

„Põhja-Tallinnas on kaasava eelarve projektide läbi viimiseks 102 000 eurot ja inimeste poolt parimaks valitud idee järgi teostatav projekt saab valmis mitte valimisteks, aga aasta lõpuks. Meil on praegu võimalus neid vajalikke objekte toetada ja kogukond või asum on ise öelnud, milliseid projekte neil tarvis on. Näiteks mina ei puutu siinkohal üldse asjasse. Kui sellel härral, kes räägib populismist, on 102 000 eurot kusagilt võtta, siis mingu ja tehku need jalgpalliväljakud või teised projektid ise valmis,“ lisas Järvelaid.

„Kaasava eelarve valimised viiakse läbi samadel alustel, nagu kohalike omavalitsuste valimised või Euroopa Parlamendi valimised ja samad haldussekretärid tagavad nende valimiste aususe. Nii, et jutt populismist ei pea kuidagi paika.“
Lasnamäe linnaosa vanem ja kaasava eelarve projekti koordinaator Vladimir Svet leiab, et Mart Kallase sõnavõtt näitab otseselt tema ja ta erakonna suhtumist tallinlastesse.

„Ma arvan, et sellise väljaütlemisega annab Mart Kallas märku, et tema erakonnale ei tähenda mitte midagi nende sadade tallinlaste ideed ja ettepanekud, mis on esitatud kaasava eelarvehääletusel ja nende jaoks ei loe need tuhandete tallinlaste arvamus, kes on andnud oma hääle sellel hääletusel ja toetanud erinevate ideede elluviimist,“ ütles.

„See tähendab lihtsalt seda, et EKRE ilmselt kardab anda inimestele võimalust otsustamaks kindlaid asju, mis puudutavad nende kodulinnaosasid ja mul on hea meel, et EKRE selles küsimuses Tallinna linnavolikogus selges vähemuses.“

Kus ja kuidas hääletada saab?

Tallinna kaasavasse eelarvesse esitatud ideede rahvahääletus kestab 31. jaanuarini, hääletuse tulemused selguvad 1. veebruaril. Kesklinnas saab hääletada 17 idee, Lasnamäel ja Kristiines kummaski 16, Põhja-Tallinnas 13, Haaberstis 12, Nõmmel 11, Mustamäel 8 ja Pirital 5 idee poolt.

Ideedega saab tutvuda tallinn.ee/kaasaveelarve.

  • Kaasava eelarve parimate ideede poolt saavad kõik vähemalt 14-aastased linlased hääletada elektrooniliselt koduleheküljel https://www.tallinn.ee/est/kaasaveelarve/Kaasava-eelarve-haaletamine, kus tuleb end tuvastada ID-kaardi, mobiil-ID, Smart-ID või EU eID abil.
  • Paberil saab hääletada linnaosades, võttes kaasa ID-kaardi või passi.

Hääletuspunktid asuvad:

  • Nõmme linnaosa valitsuses Valdeku 13
  • Mustamäe linnaosa valitsuses Vilde tee 118
  • Haabersti linnaosa valitsuses Ehitajate tee 109a/1,
  • Kristiine linnaosa valitsuses Metalli 5 ja Kristiine päevakeskuses (Sõpruse pst 5, hoovi poolt keskmine uks), mis on avatud tööpäevadel kella 9-16
  • Põhja-Tallinna valitsuses Niine 2, samuti Stroomi keskuses Tuulemaa 20 reedel kella 15-18 ja laupäeval kella 11-15
  • Kesklinna valitsuses Nunne 18 ja linnaosa sotsiaalkeskuses Liivalaia 32
  • Pirita linnaosa valitsuses Kloostri tee 6
  • Lasnamäe linnaosa valitsuses Pallasti 54
Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Vaatleja
30. jaan. 2021 11:53
Antud hääletusel osalenuna pean ütlema, et mulle oli oluline vaid, et mulle isiklikult tähtis objekt paljude teiste võimalike seas saaks rajatud ja kui võimalik, siis ka ennaktempos ning, et sel võiks olla ka mingi seos valimiskampaania, parteipoliitika või jumal teab millega veel, ei tulnud mulle ausalt öeldes mõttessegi enne praeguse artikli lugemist ning peab olema üldse juba algselt väärastunud arusaamadega, et millegi sellise peale üldse tulla. Aga ju siis need, kes selliseid asju kardavad seda ilmselt on, muud siit järeldada lihtsalt ei oska.