"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Eelmise aasta lõpuks oli Eestis 3470 aktiivset ettevõtluskontot (0)
31. jaanuar 2021
Mats Õun

Eraisikutele teenuseid pakkuvate või neile kaupu müüvate inimeste seas kogub populaarsust ettevõtluskonto, mis võimaldab saadud tulult lihtsalt maksud tasuda - aasta lõpu seisuga oli Eestis 3470 aktiivset ettevõtluskontot.

„Pöörame üha enam tähelepanu eraisikute vahelise ettevõtluse maksustamisele. Inimene, kes regulaarselt müüb kaupu teistele eraisikutele, pakub näiteks remondi- või koristusteenust, sõidab taksot platvormil, nagu Bolt ja Uber või tegutseb toidukullerina, peab oma tulud deklareerima. Kui ta seda ei tee, võib tulla maksuametist nõue juba koos intresside või trahviga,“ ütles maksu- ja tolliameti maksude osakonna juhataja Evelyn Liivamägi.

Tema sõnul ongi ettevõtluskonto loodud selleks, et inimesel oleks võimalik selliselt tulult maksud lihtsalt ja automaatselt ära maksta. Nii ei pea muretsema ka töötamise registreerimise, raamatupidamise aruannete ja igakuiste maksudeklaratsioonide pärast.

Kasutades ettevõtluskontot, on maksumäär 20 protsenti kontole laekunud summast. Kui aastane ettevõtlustulu ületab 25 000 eurot, maksustatakse seda ületav summa 40-protsendilise maksumääraga. Seejuures arvestatakse maksud summast maha automaatselt ja raamatupidamis- või maksuaruandeid teha ei ole tarvis.

Ettevõtluskontot ei saa kasutada, kui ettevõtluskontole laekunud tasu ületab 40 000 eurot kalendriaastas. Sellisel juhul on jõutud juba käibemaksukohustuslaseks registreerimise piirini ning ettevõtlus tuleb registreerida tavapäraselt, valides kas füüsilisest isikust ettevõtja või äriühingu vormi.

„Kui ettevõtluskonto luua alles praegu, siis tuleb inimesel varasemalt ettevõtlusega teenitud tulud siiski deklareerida füüsilise isiku tuludeklaratsioonil,“ rõhutab Liivamägi. Ehk et peagi algaval tulude deklareerimisel tuleb oma eraisikuna saadud ettevõtlustulu märkida deklaratsiooni E-vormile.

MTA arendas koos ettevõtluskonto koos LHV Pangaga eesmärgiga lihtsustada ettevõtlusega tegelevate eraisikute maksude maksmist ja aruandlust. Ettevõtluskonto avamiseks peab olema LHV Panga klient. Kliendilepingu saab sõlmida ja ettevõtluskonto avada mugavalt LHV internetipangas.

2020. aasta jooksul laekus ettevõtluskontodele kokku 4,2 miljonit eurot, millelt tasuti 860 000 eurot makse. Alates ettevõtluskonto loomisest 2019. aasta alguses on kontodele on laekunud kokku 6,3 miljonit eurot ja tasutud sellelt 1,3 miljonit eurot makse.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.