"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
GALERII! Tallinnas avaldati meelt Navalnõi toetuseks (1)
31. jaanuar 2021
Ilja Matusihis

Kremli kriitiku Aleksei Navalnõi toetajad kutsusid pühapäeval Venemaal korraldama uusi üleriigilisi meeleavaldusi, milles nõutakse opositsiooniliidri vanglast vabastamist. Pikett toimus ka Eestis, kus meeleavaldajad kogunesid Tallinna Venemaa saatkonna ette.

Vaata galeriid (36)

Venemaal erinevais paigus jätkusid pühapäeval meeleavaldused, kus nõutakse vangistatud opositsioonijuhi Aleksei Navalnõi vabastamist; politsei on kinni võtnud üle 4000 protestija.

Vabaühenduse OVD-Info andmeil on seni vahistatud 4027 inimest, neist 1167 Moskvas ja 862 Peterburis. Enam kui 4000 oli kinnipeetuid ka möödunud nädalavahetusel.

Teiste seas võeti kinni ka Navanõi abikaasa Julia, kes oli varem avaldanud Instagramis oma perekonna pildi, kutsudes poolehoidjaid oma häält kuuldavaks tegema.

“Kui me püsime vait, siis homme tullakse järele mõnele meie seast,” kirjutas ta.

Varem sel nädalal oli väidetavalt koroonapiirangute rikkumise eest paigutatud koduaresti mitmeid Navalnõi liitlasi.

Võimude survemeetmetest hoolimata on Navalnõi abid kutsunud uutele üleriigilistele protestidele enne opositsioonijuhi 2. veebruaril algavat kohtuprotsessi, kus muu hulgas pannakse talle süüks varasema tingimisi vanglakaristuse tingimuste eiramist.

Kümned tuhanded protestijad trotsisid võimude hoiatusi, tulles teist nädalavahetust järjest tänavaile president Vladimir Putini häälekaima kriitiku vangistamise vastu meelt avaldama.

Esimesed meeleavaldused toimusid pühapäeval Kaug-Idas, muu hulgas Vladivostokis, kus politsei sulges protestide kartuses linna keskväljaku.

Vene võimud on hoiatanud meeleavaldustel osalemise eest ja ähvardanud protestijaid kriminaalsüüdistustega.

Navalnõi vahistati Moskva lennuväljal, kui ta naasis mürgitamisjärgselt ravilt Saksamaalt.

Moskvas on võimud sulgenud meeleavalduse eel seitse metroojaama ja piiranud jalakäijate liikumist südalinnas.

44-aastast opositsioonijuhti hoitakse ühes Moskva kinnipidamiskohas ja teda ähvardab lääneriikide protestidest hoolimata aastaid vanglakaristust mitmes kriminaalasjas.

Moskva võimud sulgesid pühapäeval südalinna. Tänavail seisid rivis sajad politseinikud, kesklinna metroojaamad olid suletud ja jalakäijate liikumine piiratud.

Protestijad, kes lootsid koguneda julgeolekuteenistuse FSB peakorteri ees Lubjankal, kuid korraldajad olid sunnitud plaane muutma ja nii leidsid protestiaktsioonid aset linna erinevais paigus.

AFP ajakirjanikd nägi, kuidas protestijaid politseiautodesse veeti, kuid täpsemat osalejate hulka ei olnud valitseva kaose tõttu võimalik hinnata.

Vene ajakirjanike liit teatas, et kinnipeetute seas on ka vähemalt 35 meediaväljaannetes töötavat inimest.

Sajad inimesed marssisid Moskva Matrosskaja Tišina vangla juurde, kus hoitakse Navanõid, skandeerides “Vabadus!” ja “Putin on varas!” Politsei pidas vangla juures kinni kümneid inimesi.

“Võimulolijad ei taha kuulata midagi ega kedagi,” ütles 34-aastane loomaarst Darja AFP-le.

Venemaa suuruselt teises linnas Peterburis sulgesid korrakaitsjad linna peatänava Nevski prospekti, panid kinni metroojaamad ning parkisid keslinna täis politseiautosid.

Politsei kasutas kohaliku meedia andmeil protestijate vastu muu hulgas tasereid ja pisargaasi. Üks politseinik olevat vehkinud teenistusrelvaga.

“Terve kesklinn on sisse piiratud,” lausus Natalja Grigorjeva, kes tuli Peterburi oma tütrega. “Ja kelle vastu see kõik on, omaenda rahva vastu?”

Novosibirskis tulid inimesed välja, hoolimata 20-kraadisest pakasest.

USA välisminister Antony Blinken mõistis pühapäeval hukka Vene võimude jõukasutuse meeleavaldajate vastu.

“USA taunib Vene võimude jätkuvat karmi taktikat rahumeelsete protestijate ja ajakirjanike vastu teist nädalat järjest,” kirjutas Blinken oma ametlikul Twitteri kontol.

Moskva omakorda süüdistas Ühendriike jämedas sekkumises Venemaa siseasjadesse.

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Uljanoff ja Trotski
1. veebr. 2021 07:34
Kui mõni inimene tahab väljendada oma seisukohta ühes või siis teises küsimuses siis loomulikult see on inimese õigus. Elik Sõna on Vaba. Kuid eestlastel ei ole mingit mõtet ülesastuda ühe Tõsise Vene Inimese eest olgugi tegu väidetava nn Kremli kriitikuga kellele tegevus äärmiselt kahtlane tegelt. Töeline Uljanoff või siis Trotski kas villand ei saa lõpuks. Kas või too vähemalt kümne aastane nn paljastus Musta mere äärse Gelendžiki palee kohta muide äärmiselt kaunis koht ja äärmiselt maotu ehitis. Kuidas igati tasemel ettevõtja ja Krimmi silla rajaja Arkadi Rotenberg sellise maotuse laskis püstida arusaamatu tegelt tõeline Vene Värk? Tuletab oma maotuses meelde mingi käkerdise rajamist Viru hotelli veerde. Osatakse mis muud. Ja ei mingeid Uljanoffe vähemalt mitte Eestisse.