"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Koerakasvataja: kutsikavõtja peab tegema läbimõeldud otsuse (0)
31. jaanuar 2021
Ilja Matusihis

„Mitmed telefonikõned algavad sõnadega, et me oleme praegu kõik kodukontoris ja on rohkem aega tegeleda väikese kutsikaga,“ rääkis koerakasvataja Haita-Maarit Zahharov, kes kasvatab labradori retriivereid kennelis My Brand. Tema sõnul peidab kutsikate kasvanud populaarsus endas aga ka ohte.

Kutsikavõtmise vaimustus, mis tabas koroona-aja alguses nii meie lähiriike kui ka ülejäänud maailma, ei ole ka Eestist mööda läinud.

Paljude jaoks ongi praegu hea aeg võtta perre karvane sõber, sest kodune elu võimaldab kutsika eest hoolitseda. Eelmise aasta kevadest on kutsikate vastu huvi tõusnud ja koerapidamine väga moes.

Zahharovi sõnul võib koerte populaarsuse tõusu taga peituda ka ohte nii kasvatajate kui ka kutsikavõtjate jaoks. Nõudluse kasvades võib aktiveeruda põrandaalune turg, kutsikavabrikud ehk sellised kasvatajad, kelle silme ees terendavad pigem rahanumbrid ja äri, mitte tingimata eesmärk tuua maailma eelmisest generatsioonist paremaid, tervemaid ja elujõulisemaid isendeid.

„Kui nõudlus on suur, siis võib juhtuda, et aretusse lubatakse ka koeri, keda tavaolukorras sinna ei lubataks — näiteks ei ole neile tehtud kõik terviseuuringud, neil pole sobiv närvikava või on neil mõni haigus, mis peaks kutsikate saamise välistama,“ rääkis Zahharov ja soovitas kutsikaostjatel mitte kiirustada, rääkida erinevate kasvatajatega, uurida kutsika vanemate iseloomu, tervise, närvikava ja temperamendi kohta.

Põhjalik eeltõõ aitab vältida pettumusi

Kui Eestist sobivat tõugu kutsikat ei leidu, võib vaadata lähiriikide poole ja siinkohal on abiks samuti põhjalik eeltöö. Abi kutsika leidmiseks võib paluda ka tõuühingutelt, kellel on kontaktid lähiriikides ja ülevaade sellest, kus võib soovitud kutsikat leida.

Eelmisel aastal tuli ette juhtumeid, kus okidoki või mõne teise müügiportaali kaudu pakutud kutsikas osutus idapoolsetest riikidest hangeldatud vabrikukutsikaks koos kaasa prinditud „tõutunnistusega“, mida rahvusvahelised kennelorganisatsioonid ei tunnista. Eestisse tuli Zahharovi teada ka üks kutsikas, kes oli õnnetus seisus ja vajas juba järgmisel päeval turgutamist kliinikus.

Välismaalt kutsikat ostes tasub uurida, millise organisatsiooni dokumendid kutsikal olemas on ja kas kutsikaga saab kaasa kirjaliku lepingu, mis aitab kaitsta ostja huve juhul, kui kutsikal avastatakse uude koju saabudes mõni haigus või viga. Kui tekib küsimusi dokumentide õigsuse kohta, saab küsida nõu tõuühingustest ja kennelliidust.

Kutsikapalavikus olles võiks koerakasvataja kinnitusel hoida jalad maa peal, sest kutsikas, kes võetakse, ei tule mõneks päevaks ega mõneks kuuks. Koerad viibivad inimeste seltsis 13-15 ja kauemgi aastaid, sestap tasub nende võtmisel olla väga hoolikas.

Vaimustus võib kaduda

„Kasvatajate jaoks on täna oht omakorda selles, et kutsikahuviliste seas võib olla inimesi, kes ei ole päriselt enda jaoks läbi mõelnud, mis saab koerast peale koroonajärgsesse ellu naasmist,“ rääkis Zahharov.

Kodukontoris ja distantsõppel on tõesti mugavam kutsikaga tegeleda, samal ajal tasub mõelda sellele, et koera vajadused ei jääks tagaplaanile siis, kui elu läheb uuesti tavarütmi.

„Kutsikahuvilised võiks saada kasvatajalt hea ülevaate selle kohta, kui palju kulub sellest tõust koera peale aega, raha ja energiat,“ soovitab Zahharov. Kui inimesel varasem koerapidamise kogemus puudub, siis võivad ootused erineda reaalsusest. Kasvatajate ees seisab ülesanne lasta kutsikasoovijad läbi väga tiheda sõela ning hoolitseda selle eest, et iga kutsikas saab võimalikult hästi ettevalmistatud kodu.

„Üks soovitus neile, kes kaaluvad esimese koera võtmist, on teha n-ö proovinädal mõne tuttava koeraga. Paljud pered on hiljem tunnistanud, et selline eksperiment andis neile parema ettekujutuse, kui suure muutuse koer nende argipäeva toob. Mõne pere jaoks võib tulla arusaam, et praegu ei ole õige aeg perre koera võtta,“ selgitas Zahharov.

Kui peres on koeramõtte eestvedajateks lapsed, siis aitab testnädal mõõta, kui palju jääb koeravaimustusest alles näiteks vihmastel varahommikutel, kui peab koeraga nii või teisiti välja minema. On lapsi, kellel on raske kohaneda koera või kutsikaga ja neid ei tasu panna olukorda, kus nad peavad sunniviisiliselt oma hirmudest üle saama. Kooselu koeraga võib olla ka hea allergiatest enne päris oma koera võtmist. Tasub meeles pidada, et erinevad tõud võivad olla allergikutele erineva mõjuga.

Laps ei ole koera saak

„Kasvataja võiks anda oma kogemuse põhjal kutsikaomanikule igakülgset nõu ja murede korral suunata teda õige nõustaja, koolitaja või arsti poole, et koera ja pere elu oleks võimalikult sujuv ja probleemivaba,“ arvas Zahharov.

See ei ole alati lihtne, sest kasvatajatel on enamasti oma pere, koerad ja tööelu, ent kui kasvatada täpselt nii palju või vähe pesakondi, et omanike jaoks aega jätkuks, on see võimalik.

Zahharovi hinnangul on labradori retriiverid aktiivsed, energilised ja julged ning neid on vaja nooruses koolitada ja juhtida. Labradorid, kes on väga intelligentsed, võivad mõelda välja ka selle, kuidas saada külmkapist kätte hapukurgipurk ning ülemiselt riiulilt küpsisepakk. Lapsed ja koerad saavad omavahel hästi läbi ja teevad koostööd, kui neid on omavahel õpetatud õigesti suhtlema.

„Laste ja kutsikate mängud peaks põhinema rahulikul emotsioonil ja mitte tagaajamisel. Üks hea mäng on näiteks asjade ja maiuste peitmine ja otsimine, nii õpib kutsikas keskenduma ja lapsega koostööd tegema,“ rääkis Zahharov.

Tagaajamismänge ta sobivaks ei pea, sest need võivad äratada kutsikas saagiinstinkti ja saaki kätte saades on väikese kiskja jaoks loomulik jätk saagi murdmine. Zahharovi sõnul on mõistlikumad need mängud, mis põhinevad nina- ja ajutööl ja ei küta koera üles. Nii saavad kutsikast ja lapsest võrdsemal positsioonil olevad sõbrad ja koer ei taju last närimismänguasja või saakloomana.

Möödunud aastal, kui koroona-aeg algas, olid kasvatajad valmis ka selleks, et tuleb suur koerte äraandmise laine. Zahharovi sõnul õnneks seda sellisel kujul kui kardeti, siiski ei tulnud. „Iga aastaga on tegelikult üha rohkem neid kutsikahuvilisi, kes on väga hästi ette valmistunud, viinud ennast hästi kurssi tõu ja tema vajadustega ning valmis pakkuma koerale aktiivset ja mitmekülgset elu. On hea tunne anda kutsikas sellisesse perre,“ kinnitab koerakasvataja.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.