"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Tüüpkortermajade remonditoetuse taotlemise tähtaeg pikenes (0)
01. veebruar 2021
Rene Suurkaev

Kui algselt said korteriühistud taotleda Kredexist toetust tüüpprojektide järgi ehitatud kortermajade tehaseliseks rekonstrueerimiseks esmaspäevani, siis nüüd on seda tähtaega pikendatud 3. maini.

Rekonstrueerimise eesmärk on anda majale kaasaegne välimus, tagada energiakulude kokkuhoid ja hea sisekliima, teatas Kredex. 

Tehaseline rekonstrueerimine ehk tehases toodetud elementidega elamu rekonstrueerimismeetod võimaldab tüüpprojektide järgi ehitatud hoonetele toota tehases sobivad katuse- ja välisseinaelemendid koos soojustuse, akende ja ventilatsioonisüsteemidega.

Kohapeal tuleb paigaldada ainult elemendid ja teha majasisesed renoveerimistööd, mis vähendab ehituseks kuluvat aega ja hoiab ehituskvaliteedi ühtlaselt kõrge.

Toetusmeetme eesmärk on korrastada üle Eesti ligi 20 viiekorruselist kortermaja, mis on ehitatud Tallinnas Mustamäel, Õismäel või Lasnamäel; Tartus Annelinnas; või teistes linnades “hruštšovka” tüüpprojekti järgi.

Sellised, alates 1960. aastast ehitatud tüüpkorterelamud moodustavad rekonstrueerimist vajavast 14 000 korterelamust olulise osa, hinnanguliselt on selliseid hooneid kõikjal Eestis kokku tuhandeid.

Kredexi eluaseme- ja energiatõhususe osakonna juht Triin Reinsalu märkis, et toetusmäär on erinevalt varasematest meetmetest kõikjal Eestis 50 protsenti tööde maksumusest või kuni miljon eurot. “Kuna tegemist on Eestis täiesti uue meetodiga, siis valib Kredex toetust saavatele ühistutele projekteerija ning ehitaja avaliku konkursi teel,” selgitas Reinsalu.

Eestis oli tehaselise rekonstrueerimise pilootobjektiks 1986. aastal ehitatud Tallinna tehnikaülikooli pereühiselamu aadressil Akadeemia tee 5a. Rekonstrueerimistööde käigus sai sellest viiekorruselisest majast esimene liginullenergiahooneks korrastatud korterelamu Eestis. 

Korteriühistud saavad taotlusi tehaselise rekonstrueerimise toetusele esitada kuni esmaspäevani. Toetust saavad taotleda tüüpprojektide 1-317, 1-464, 111-121 ja 111-133 järgi ehitatud korterelamud kogu Eestis.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.