"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
VIDEO! Aasta tublim Tallinna noor hoolitses koroonahaigete eest (0)
01. veebruar 2021

"Kõige raskem oli näha patsientide hirmu ja kannatusi, aga mul oli suur soov aidata," ütles suurte tegude konkursil auhinna saanud Oskar Raudne, kes käis vabatahtlikuna haiglas koroonasse nakatunuid aitamas. 

 

Oskar Raudne on 18-aastane Vanalinna hariduskolleegiumi õpilane, kes koolis valinud endale seal pakutava tervishoiusuuna. Kevadise eriolukorra ajal töötas ta aprillist maini kuu aega vabatahtlikuna Saaremaa haiglas, et tundides omandatud teadmisi rakendada. “Tööpäevad olid pikad, aga nii pingelises olukorras arstidega koos töötamine andis väga palju kogemusi,” märkis Oskar. “Samas oli kõige raskem näha patsientide hirmu ja kannatusi.”

Noormees pidi hakkama saama isikukaitsevahendite kasutamisega, patsientide eest hoolitsemisega ning nendega suhtlemisega, aga ka perest eemal olemise ja samal ajal koolis õppimisega.

Auhind jõudis Oskarini otse koolipinki – abiturientide matemaatikatund muutus tavalisest poole põnevamaks, kui klassiuks keset tundi avanes ja aselinnapea Vadim Belobrovtsev (pildil) koos kaamera ja fotograafidega sisse astus. “Aasta vabatahtlik on üks eriti oluline tiitel ja sel aastal oli žüriil lihtne otsust langetada. Teie hulgas istub üks tubli noormees, kelle töö Saaremaa haiglas oli väga õilis. See ei jäänud tähelepanuta,” sõnas Belobrovtsev.

Oskar jäi klassikaaslaste ees auhinda vastu võttes tagasihoidlikuks. Reporteri küsimusele, kuidas tal tekkis soov minna Saaremaale vabatahtlikuks, vastas ta lakooniliselt: “Oli soov aidata!”

Väitlusklubi ja töö tänavanoortega

Noorte suurte tegude kategoorias pälvis kõrgeima tunnustuse Kesklinna noortekeskuses tegutsev Youth English Club, mis on noorte omaalgatuslik keeleõppe-väitlusklubi. Auhind tuli klubi noortele suure üllatusena. Klubi kohtumised toimuvad kaks korda kuus ning igale kohtumisele on kutsutud külaline, kes räägib lugusid välismaal viibimisest. “Meil on käinud inimesed Prantsusmaalt, Indiast, Saksamaalt, Lõuna-Sudaanist…” rääkisid noored kohtumistest põnevate persoonidega enne, kui klubi tegevus Zoomi kolis.

“Meil on käinud inimesed Prantsusmaalt, Indiast, Saksamaalt, Lõuna-Sudaanist…” rääkisid noored kohtumistest põnevate persoonidega enne, kui klubi tegevus Zoomi kolis.

Belobrovtsev märkis auhinda üle andes, et klubi, kus noored saavad praktiseerida mitte ainult inglise, vaid ka eesti ja vene keelt, aitab kaasa lõimumisele: “Kui ei ole keelebarjääri, siis toimub ka see palju paremini!”

Lasnamäe paremaks paigaks

Tallinna aasta noorsootöötajaks sai Lasnamäe noortekeskuse peaspetsialist Maria Kazlovskaya, kes jõudis lisaks tööle noortekeskuses ja väljasõitude korraldamisele juhtida pool aastat noortekeskust, hoolitseda tänavanoorte eest, teha e-noorsootööd, kolida suvel noortekeskust populaarstesse noorte kogunemiskohtadesse ning korraldada igakuiseid noortefestivale. Maria koordineerib ka linnaosa noortenõukogu. Tunnustus tuli Mariale väga suure üllatusena ja neiul olid liigutusest pisarad silmis. “Oleksin ma seda teadnud, oleks kleidi selga pannud,” ütles ta.

Maria sõnul on tema tegemiste hulgas kõige väärtuslikumad tööd olnud ehk just need, mis andsid noortele võimaluse oma ideed ellu viia. “Kevadel, kui ka noorsootöö hakkas toimuma e-kanalite kaudu, oli alguses raske, kui ei saanud luua enam otsekontakte, aga samas oli see ka väljakutse, mis andis palju uusi võimalusi,” lausus ta. “Lasnamäe noored on väga aktiivsed. Ma arvan, et vanemad inimesed võiksid õppida noortelt seda, kuidas nad vaatavad maailma ja on valmis igasugusteks uuteks asjadeks – noortel on värske pilk ja avatus maailma asjade vastu.”

Kategooria “Suured teod Tallinna noortele” võitjaks osutus noorte meediafoorum “2020 Youth Media Forum: Level Up”, mille eesmärk oli õpetada noortele projekti planeerimist, meediakirjaoskust ja kriitilist mõtlemist. Noored kaardistasid Lasnamäe arengukohti, tulemusena valmis seitse uut noorteprojekti, mis on suunatud linnaosa maine ja elukeskkonna parandamisele. Parimad projektid said rahalist toetust.

“Noortel on palju häid mõtteid, mis väärivad teoks tegemist, ja kust mujalt siis alustada, kui mitte oma kodu lähedalt – õuealade ja mänguväljakute koristamisest ja parendamisest,” selgitas projekti mentor Makar Medvedev.

“Noortel on palju häid mõtteid, mis väärivad teoks tegemist, ja kust mujalt siis alustada, kui mitte oma kodu lähedalt – õuealade ja mänguväljakute koristamisest ja parendamisest,” selgitas projekti mentor Makar Medvedev. “Noored märkavad teinekord rohkem kui täiskasvanud ja oma ala spetsialistid, sest nad veedavad palju aega õues liikudes, noored liiguvad ju ka mujal linnas palju ringi ja vaatavad, kuidas on lood teistes linnaosades, et häid mõtteid ka siin rakendada ja võimalusi luua.”

Suurte tegude konkursi võitjate tunnustamine toimus sel aastal teistmoodi kui tavaliselt – kuna koroona tõttu ei saanud suurt tseremooniat läbi viia, korraldati auhindade üleandmine hoopis üllatusena. Abilinnapea Vadim Belobrovtsev viis võitjatele tänusõnad n-ö koju kätte ning noori ja noortega töötajaid tunnustati kas noortekeskuses või kodukoolis. Seekord toimus konkurss juba 16. korda. ” Ma arvan, et kõige tähtsam pole mitte auhind ise, vaid see, et noori tunnustatakse ning nad saavad aru, et neid pannakse tähele – et ka linn paneb sind tähele,” ütles abilinnapea.

55 tubli tallinlast

• Konkurss “Suured teod” tunnustab Tallinna noorsootöösse panustanud ja valdkonda edendanud inimesi, organisatsioone ja tegusid ning vabatahtlikuna tegutsenud noori. Konkursile “Suured teod 2020” esitati 55 kandidaati viies kategoorias.

• Auhinnale “Suured teod Tallinna noortele” kandideeris 19 inimest. Võitja oli MTÜ Noorteklubi Active noorte meediafoorumi “2020 Youth Media Forum: Level Up.” korraldamise eest.

•Tiitlile “Tallinna noorte suured teod” kandideeris 12 nime. Võitja oli kesklinna noortekeskuses tegutsev keeleõppeklubi Youth English Club.

• Aasta noore vabatahtliku tiitlile võistles seitse noort. Võitja oli 18-aastane Vanalinna hariduskolleegiumi õpilane Oskar Raudne, kes töötas kevadise eriolukorra ajal kuu aega vabatahtlikuna Saaremaa haiglas.

• Tallinna aasta noorteühenduseks sai kuue kandidaadi seast MTÜ Shokkin Group rahvusvaheliste noorteürituste korraldamise eest.

• Tallinna aasta noorsootöötajaks osutus 11 võistleja seast Lasnamäe noortekeskuse peaspetsialist Maria Kazlovskaya eriti mitmekülgse ja tubli töö eest.

• Rohkem infot konkursi kohta: https://www.tallinn.ee/est/Suured-teod

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.