"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Irus jäätmetest toodetava soojuse hind langes 43 protsenti (0)
02. veebruar 2021
SCANPIX

„Iru elektrijaamas toodetud soojus oli ka varasemalt Eesti kõige odavam, kuid meil on hea meel, et saame hinda veelgi langetada ja luua nii eeldused tavatarbijale soojuse hinna vähenemiseks Tallinnas ja Maardus,“ ütles Enefit Greeni juhatuse liige Veiko Räim.

Enefit Green langetas veebruarist Iru elektrijaamas jäätmetest toodetava soojuse hinda 43 protsenti 7,98 euroni megavatt-tunni kohta – tegemist on kaugelt kõige odavamalt toodetava soojusega Eestis, mille Enefit Green müüb täies ulatuses edasi Utilitasele.

Viimati langes Iru elektrijaamas jäätmetest toodetud soojuse hind 2019. aasta mais 35 protsenti.

Veiko Räim tõi soojahinna langetamise peamise põhjusena välja uue olukorra Tallinna soojusturul. „Saame nüüd kogu Iru jäätmepõletuselektrijaama energiatootmise võimekuse ära kasutada ja kogu soojuse võrku müüa. Utilitasega sõlmitud lepingu kohaselt müüme neile kuni 2027. aastani Tallinna kaugkütteturu jaoks täiendavalt 90 GWh soojust aastas. See kogus on võrreldav Viljandi linna aastase soojatarbimisega. Varasemalt tuli see kõige odavama hinnaga toodetud soojus paraku õhku paisata,“ lausus Räim.

Teise soojuse hinna langetamise põhjusena tõi Räim välja, et Iru elektrijaamas on turuhinna põhised jäätmete põletamise tasud tõusnud. „Jäätmete põletamise tasu kujuneb turuosaliste endi poolt tehtavate pakkumiste alusel konkurssidel, mida Enefit Green korraldab. Lihtsustatult öeldes on jäätmekäitlejatel võimalik valida, mida nad inimestelt kokku korjatud segaolmejäätmetega peale hakkavad – kas nad ladestavad selle prügilas, mis on üldjuhul kulukam, või toovad Iru elektrijaama, kus prügist on võimalik keskkonnahoidlikult elektrit ja soojust toota,“ kirjeldas Räim.

2020. aastal oli Enefit Green edukas Tallinna linnaosade jäätmekäitlushangetel, pakkudes viieks aastaks soodsaimat lahendust jäätmete ümbertöötlemiseks. „See on hea näide ringmajandusest – käitleme senisest rohkem Tallinna jäätmeid ja toodame linnale rohkem odavat soojust ja efektiivselt elektrit,“ rääkis Räim.

Kokku töötles Enefit Green Iru elektrijaamas 2020. aastal elektriks ja soojuseks ümber 242 000 tonni prügi.

Iru elektrijaamas töödeldakse segaolmejäätmed ümber elektriks ja soojuseks, mis vähendab oluliselt jäätmete ladestamist prügilatesse. Seeläbi aitab Enefit Green kaasa Eesti keskkonna puhtamaks muutmisele.

Irus toodetud soojus katab ära ligikaudu 20 protsenti Tallinna soojusvajadusest ning seal toodetud soojusega varustatakse ka Maardu linna.

Soojuse hinda reguleerib Eestis kaugkütteseadus ning see on kulupõhine. Hinna kinnitab konkurentsiamet.

Enefit Green on Eesti Energiale kuuluv taastuvenergia ettevõte, mis toodab Eestis, Lätis, Leedus ja Poolas elektrit ja soojust tuulest, päikesest, veest, biomassist, ja segaolmejäätmetest. Lisaks Iru elektrijaamale toodetakse soojust veel ka Paide ja Valka elektrijaamades. Lätis kuulub Enefit Greenile veel pelletitehas koos koostootmisjaamaga.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.