"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Kohus peatas Soomaa rahvuspargis metsaraie (0)
02. veebruar 2021
Albert Truuväärt

Tallinna halduskohus keelas raie Soomaa rahvuspargi kaitsealuses Natura 2000 metsas esialgse õiguskaitse korras veebruari lõpuni, kirjutab Sakala. Kohtu poole pöördusid läinud nädala alguses Soomaa elanikud, kes avastasid, et riigimetsa majandamise keskus (RMK) on asunud rahvuspargi alal riigimetsa langetama. 

Kuigi töid oli juba alustatud, loodeti piiranguvööndis suurem kahju ära hoida, sest selline harvendusraie ei käi ühte sammu rahvuspargi kaitse eesmärkidega.

Soomaa turismiettevõtja Aivar Ruukel ütles Sakalale kiiret kohtuotsust kommenteerides, et kui ikka on põhjust, siis tegutsetaksegi nii kähku. «Euroopa Natura direktiivi järgi ei käi selline harvendusraie kokku kaitse eesmärkidega ja seda kohus arvestaski,» märkis Ruukel. «Nüüd on vähemalt nädalavahetusel Soomaal vaikne. Saab looduse hääli kuulda. Elame, näeme, mis edasi saab.»

RMK esindajad on kinnitanud, et raiet tehti vaid sel alal, kus see on lubatud.

Soomaa rahvuspargi kaitse-eeskirja järgi jaguneb rahvuspark kaitsekorra eripära ja majandustegevuse piiramise astme järgi reservaadiks, 29 sihtkaitsevööndiks ja üheks piiranguvööndiks. RMK Viljandimaa metsaülem Elor Ilmet ütles vastuseks küsimusele, kas keskus plaanib otsuse edasi kaevata, et kohus peatas ühe metsateatise kehtivuse ajutiselt. «Esialgse õiguskaitse kohaldamise vaidlustamise otsustab haldusakti väljaandja ehk keskkonnaamet,» rääkis Ilmet. «RMK on kaasatud kohtumenetlusse kolmanda isikuna, seega on meil praegu väga keeruline vastata, mis saab edasi.”

Piiranguvöönd toimib üldjuhul range kaitsekorraga sihtkaitsevööndi puhvrina, võimaldades puidu varumist, ehkki tavapärase metsamajandusega võrreldes suuremate kitsendustega. Soomaa rahvuspargi kaitse-eeskirjas seatud reeglite järgi on lubatud piiranguvööndi metsa majandada ka maaomanikel, mitte ainult RMK-l. Kõnealune raie käis aga piiranguvööndis, mis jääb üle-euroopalise kaitsealade võrgustiku Natura 2000 alale.

Soomaa pool polnud rahul keskkonnaameti ja RMK selgitustega ning raie peatamiseks pöördutigi kohtusse, et saada esmane õiguskaitse kuni tegevuse asjaolude selgitamiseni.

Ilmet rääkis, et RMK lähtub oma tegevustes kaitseala valitseja esitatud tingimustest ja püstitatud eesmärkidest. «Omalt poolt püüame hooldusraied planeerida aega, mil pinnase kahjustamise võimalus on kõige väiksem,» ütles ta. «Selle aasta talv võimaldab Soomaal üle mitme aasta kasutada planeeritud metsakasvatuslikke võtteid ilma pinnast kahjustama.»

Esialgsetel andmetel jõuti rahvuspargi piiranguvööndis kaitsealuse liigi elupaigas raiuda umbes 14 hektaril. Raie peatati kohtu määrusega raieala suurimal, ligi 25 hektari suurusel eraldisel. Soomaa rahvast huvitab küsimus, mis saab juba mahavõetud puidust edasi. Ilmet ütles, et hooldusraie käigus varutud metsamaterjal veetakse metsast välja ning tarnitakse RMK lepingulistele klientidele.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.