"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Loomaaia Tiigrioru ehitusega soovitakse märtsis alustada (0)
02. veebruar 2021
Albert Truuväärt

"Ühe juurde kahest välialast tuleb veel maa-alune vaatlustunnel ning juba ehituses oleva troopilise vihmametsa kohvikus saavad külastajad tiigrit uudistada läbi klaasakna," sõnas abilinnapea Eha Võrk.

Tallinna Linnavaraamet kuulutas jaanuari lõpus välja riigihanke “Tallinna Loomaaia Tiigrioru ehitustööd”, et leida ehitaja Euroopas unikaalsele “tiigrimaale”.     

Võrgu sõnul on uue Tiigrioru näol on tegu valdavalt maastikuarhitektuurse lahendusega, mis loob loomadele võimalikult loodusliku keskkonna ning pakub külastajatele erakordseid elamusi.

Loomade heaolu paraneb märgatavalt

“Loomade heaolutingimused paranevad praegusega võrreldes märkimisväärselt, alustades territooriumi ulatusest ning lõpetades loomaaia asukate elukeskkonna rikastamiseks mõeldud rajatistega. Ehitatakse tunnelid eri välialade vahel liikumiseks, püstitatakse kaljusid meenutavad müürid, paigaldatakse söödatrossid ja nii edasi. Ehitatakse ka loomade hoiuhooned ja lisaaedikud,” selgitas ta.

Võrk lausus, et külastajatele mõeldes on planeeritud vaatlusvarjualused Tiigrioru elanike mugavamaks vaatlemiseks. “Ühe juurde kahest välialast tuleb veel maa-alune vaatlustunnel ning juba ehituses oleva troopilise vihmametsa kohvikus saavad külastajad tiigrit uudistada läbi klaasakna,” märkis ta.

Tiigriorgu rajatakse peamiselt välialad amuuri tiigrile, kuid plaanis on näidata ka teisi Kaug-Ida liike. Sinna on kavandatud elupaigad veel leopardile, sõralistele, harsale, viiksjänesele ja lindudele.

Originaalne tiigrimaa

Loomaaia direktor Tiit Maran usub, et Euroopas teist sellises mastaabis ekspositsiooni ei ole. “Tiigrioru kontseptsiooni koostamisel on osalenud paljud inimesed, sealhulgas ka professionaalne zoodisainer USA-st. Tahame teha tiigriorust koha, mille lahendustesse on haaratud parim praegu maailmas olev teadmine,” tutvustas Maran loomaaia plaane. “Meie Tiigriorg on oma olemuselt midagi uut, seda võiks nimetada ka tiigrimaaks. Ligikaudu hektarisuurusele alale on plaanitud kaks osa viie tiigri jaoks – suurem neist on looduslik ning väiksem intensiivse kogemuse ala, kus külastaja ja tiigri kontakt oleks tihedam. Võimalikuks tiigripere juurdekasvuks on plaanis ka kolm varuaedikut. Tiigriorg moodustab ühtse terviku, kuhu kindlasti mahub ka hulgaliselt ahhaa-elamusi.”

Tiigrioru projekt valmis möödunud aasta juunis, selle teostas SWECO Projekt AS. Tallinna Loomaia Tiigrioru ehitushange kuulutati välja möödunud aasta septembris, kuid selgus, et soovitud kvaliteediga lõpptulemust ei ole võimalik esialgu kavandatud maksumusega saavutada. Uus hange kuulutati välja 21. jaanuaril, pakkumuste esitamise tähtaeg on 23. veebruar 2021. Ehitamisega soovitakse alustada tänavu märtsis ning tööd peaksid lõppema järgmise aasta märtsis. Seejärel hooned sisustatakse ning asustatakse neljajalgsete elanikega, kes vajavad kohanemiseks aega. Tiigrioru saab avada eeldatavasti mais 2022.

Kagu-Aasia troopilise vihmametsa ekspositsioonihoone ehitus algas tänavu jaanuaris, hoonet ehitab Ehitus5ECO OÜ ning selle valmimise tähtaeg on juulis 2022.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.