"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Naiste Tugikeskuse projektijuht: iga kolmas mees on vägivaldne (2)
02. veebruar 2021
Mats Õun

"Me peame hakkama rääkima sellest, et iga kolmas mees on vägivaldne, mitte nii, nagu praegu, et iga kolmas naine on vägivalla ohver," ütles MTÜ Pärnu Naiste Tugikeskus projektijuht Margo Orupõld. "Naised ei ole ühiskonna heidikuid, vaid neilt on endalt ära võetud otsustus- ja vastutusvõimalus.“

Statistika kohaselt on iga kolmas naine Eestis ja Euroopa Liidus alates 15. eluaastast kogenud mingit liiki füüsilist ja/või seksuaalset vägivalda.

“On oluline, et see teadmine abi olemasolust jõuab inimesteni, keda see puudutab ja ohvrid mõistaksid, et nad ei peagi kohe tegema mingeid suuri kardinaalseid otsuseid. Hea on juba see, kui ta saab aru, et temaga elus toimuv ei ole väga õige. Ja kui ta ühendust võtab ja kasvõi räägib ja siis ka mõtlema hakkab, on tal lootust sellest olukorrast välja rabeleda.”

“Positiivseks võib  pidada seda, et üldine suhtumine ühiskonnas on muutunud – enam ei võeta seda kui mingite saamatute naiste asja. On mõistetud, et see on inimõiguste ja turvalisuse teema ja siia juurde käib ilus lause: “kui riik ei suuda kaitsta perekonda, siis kuidas ta suudab seda riiki kaitsta?”.  Hoiakuid tuleb ikkagi veel muuta ja just selles suhtes, et me peame rääkima sellest, et iga kolmas mees on vägivaldne, mitte nii, nagu praegu, et iga kolmas naine on vägivalla ohver.”

Süü lasub alati vägivallatsejal

Praegune abisüsteem on Orupõllu hinnangul väga ohvrikeskne ja seda võimendatakse avalikkuses üle, jättes mulje, nagu oleks probleem ohvrites, kuigi tegelikult on probleemi põhjuseks vägivallatseja ja temale tulekski fookus suunata.

Ega me vägivallatsejat ju väga muuta ei saa, sest see on tema loomuses, aga me peame õppima ära tundma juba varakult, millised on need märgid, et tegemist on vägivallatsejaga, et ka ametnik tunneks ära, et see väga hästi kõnelev inimene üle laua esindab tegelikult seda “vägivaldurite” sihtgruppi ja see tema kõrval nuttev naine ei ole lihtsalt saamatu ja emotsionaalselt ülesköetud naisterahvas,” märkis Orupõld.

“Ametnikul tuleb aru saada, miks naine nutab ja miks ta mehe juuresolekul mitte midagi ei räägi – sest tal ei ole lubatudki aastaid midagi rääkida. Just selleks on vaja ka neid koolitusi, et ametnik saaks aru ja tunneks ära vägivallatseja käitumismaneeri, sest täna ei pruugi spetsialistid seda alati ära tunda.”

“Projekti  idee on selles, et 15 aastat on Eestis juba lähisuhtevägivalla teemaga tegelevaid spetsialiste koolitatud, aga me oleme saanud selle ajaga palju teadmisi juurde, sest lähisuhtevägivalla maailm ei piirdu ainult naiste ja lastega, vaid siia tulevad sisse muuhulgas ka vanurid ja kübervägivald. Seepärast tehakse projekti raames viies Eesti piirkonnas süvakoolitusi esmatasandil ohvriga kokku puutuvatele spetsialistidele nagu politseinikud, lastekaitse töötajad, omavalitsuse sotsiaaltöötajad, meedikud ja perearstid,” selgitas Orupõld.

Probleem on projekti juhi sõnul selles, et  inimesed ei tunne ka kõige lihtsamaid vägivalla märke ära. Lisaks sellele tuleb aidata mõista, miks ei ole lähisuhtevägivalla ohver esimesel kohtumisel kõige jõulisem ja adekvaatsem.

“Need naised ei ole ühiskonna heidikuid, vaid neilt on endalt ära võetud otsustus- ja vastutusvõimalus ja nüüd siis tahab see spetsialist, kelle juurde ta pöördub, et naine oskaks teha kõiki valikuid ja oskaks vastata nii, nagu temalt oodatakse, aga ta ei ole ju tohtinud oma arvamust aastaid avaldada,” sõnas Orupõld.

Lisaks naiste-ja lastevastasele vägivallale on tekkinud juurde kübervägivalla probleem ning rohkem on hakatud rääkima ka seni varjul olnud eakatevastasest vägivallast, ent spetsialistidel puudub tihtipeale ettevalmistus sedasorti küsimustega tegelemiseks.

“Täna on naistevastase vägivallaga tegelemise osas olukord selles osas hea, et süsteemid selleks on olemas, aga kui meil on ikkagi kliendiks eakas inimene, siis ausalt öeldes tõstavad väga paljud spetsialistid käed püsti. Põhjuseks on asjaolu,  see klient ise on keerulisem, tema valikud on keerulisemad ja temaga suhtlemine ja toimetamine on natuke teine ja on võib-olla teised institutsioonid, kes selle vanuriga tegelevad.”

Ohvrilt eeldatakse liiga suurt aktiivsust

Lähisuhtevägivalla juhtumite arv on viimastel aastatel püsinud Eestis samades piirides (2020. aastal ca 12 000 ) ja ka abi saamiseks tugikeskustesse pöördujate hulk on laias laastus samaks jäänud, püsides aastas 2000 ja 2500 vahel, ent emotsionaalselt murtud abivajajatelt eeldatakse Orupõllu arvates tihtipeale liiga suurt aktiivsust.

“Sotsiaalkindlustusameti ohvriabisüsteem on hästi palju laienenud, aga selle miinuseks on see, et suurem osa riigi abimeetmeid on mõeldud väga hakkajale inimesele. Öeldakse, et meil on ju internetist kõik leitav ja meil on äpid ja muu, aga olgem ausad – kui osavad on just näiteks need eakad kõige sellega kaasa tulema? Tihti jääb hea idee selle taha, et sihtgrupp ei võta seda omaks,” selgitas Margo Orupõld.

Täna toimub Tallinna Kunstihoones avaseminar projektile “Koolitatud spetsialistid aitavad vähendada perevägivalda Eestis”, mille raames korraldatakse vajalikke lisakoolitusi lähisuhtevägivalla probleemidega tegelevatele spetsialistidele. 18 kuud vältava projekti korraldajateks on MTÜ Pärnu Naiste Tugikeskus, MTÜ Naiste Tugi- ja Teabekeskus, MTÜ Vägivallavaba elu kaitseks ning Islandi partnerorganisatsioon Rótin.

Abi saamise võimalused

  • Hädaohu korral helista koheselt 112
  • Kui oled kogenud vägivalda, oled mures enda või lähedase pärast, siis saad ööpäev läbi pöörduda ohvriabi kriisitelefonile 116 006 või kirjutada veebivestluse teel aadressil www.palunabi.ee
  • Kui oled mures mõne lapse heaolu pärast või kahtlus lapse abivajadusele, siis helista lasteabitelefonile 116111 või kirjuta kodulehelt www.lasteabi.ee
  • Lühinumber 1492 – Üleriigiline tugitelefon füüsilist, vaimset, majanduslikku ja/või seksuaalset vägivalda kogenud naistel.
  • Naiste tugikeskuste kontaktid leiab sotsiaalkindlustusameti kodulehelt
  • Kui oled mures enda vägivaldse käitumise pärast, siis saad pöörduda tugiliinile 660 6077

 

Kommentaarid (2)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

oht
7. veebr. 2021 13:46
https://objektiiv.ee/usa-demokraadid-nouavad-valge-ulemvoimluse-julgeolekuohuks-kuulutamist/
Vaatleja
3. veebr. 2021 11:57
Geneetiline paratamatus, sest naisi tõmbab samas alateadlikult selliste agresiivsete ja aktiivsete meeste poole kes aga hiljem igapäevases elus teistest sagedamini vägivaldseteks osutuvad, põhjuseks siin kogu loomariigis toimiv seaduspärasus kus selliste isaste geenid annavad järglastele hilisemas elus toimetulekusk märksa paremad eeldused kui nn. heasüdamlikelt tossikestelt pärit geneetiline materjal. Nii, et looduse mõttes pole agresiivsel tõupullil või siis macho mehel tegelikult muud vahet, kui, et üks kõnnib neljal ja teine kahel jalal kusjuures mõlemad on oma liigi emastele ülipaeluvad! Nii, et neile naistele kes tahavad olla kindlad vägivallatus abielus ärge otsige aktraktiivset kaasat vaid pigem leidke kohe mõni tuhvlialune vennike, kusjuures saate lisaks ka võimaluse ise end veel perepea rollis proovile panna!