"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Nõmmelt veeti jaanuaris ära 414 veoautokoormatäit lund (0)
02. veebruar 2021

Lumerohket jaanuarikuud Nõmmel kommenteerides ütles linnaosa vanem Grete Šillis, et viimaste sadude järgselt on kohati lund juba rohkem, kui enne väljaveoga alustamist oli ja seega tuleb paljudel objektidel alustada uuesti algusest.  

“Arvestama peab, et kuigi tehniliselt oleks see võimalik, siis kõikidelt tänavatelt lund välja ei veeta. Kõikide Nõmme teede äärest lume välja vedamine läheks maksma 6 miljonit eurot,” prognoosis Šillis. Lisades, et sellise koguse lume ladustamine oleks ka tõeline väljakutse asukoha võtmes ning ei mõjuks hästi ei alguspunkti ega sihtkoha pinnavee süsteemile. “Arvestama peab sellega, et väljaveo efekt on lühiajaline ning kestab kuni järgmise suurema sajuni,” toonitas ta. 

Tallinna Keskkonna- ja Kommunaalameti tellimusel on magistraalteede äärtest välja veetud 4200m3 lund. Nõmme Linnaosa valitsus on lasknud kõrvaltänavate äärest välja vedada 4080m3 lund.

“Kokku veeti jaanuaris Nõmmelt välja 8280m3 lund, mis ümberarvutatuna teeb see 414 veoauto koormatäit. Nõmme linnaosa valitsus on väljaveole kulutanud 38 000 eurot ning ameti kulutused on samas suurusjärgus,” rääkis linnosa vanem. “Nõmme summat vaadates võib tuua paralleeli elanike arvuga ning öelda, et jaanuaris läks väljavedu maksma üks euro elaniku kohta.” 

6 miljonit maksaks kogu lume teedelt koristamine

Nõmmel on 184 km teid ning lumi on vaalutatud kahele poole tee serva. Kõikidelt tänavatelt praeguse lumekoguse välja vedamine läheks maksma ligikaudu 6 miljonit eurot. Olenevalt teest on ühe meetri tee servas ligikaudu 1,5-2m3 lund, mis teeb lume väljaveo maksumuseks hinnanguliselt 5 950 560 eurot. 

Arvutuskäik: 184 km x 2 (kahel pool teed olev lumi) x1000 (teisendus meetriteks) x 1,75 (keskmiselt m3 lund jooksva meetri kohta) x 9,24 (1m3 hind koos KM-ga) =5 950 560 eurot.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.