"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Põlluaas: Tartu rahuleping on Eesti Vabariigi sünnitunnistus (0)
02. veebruar 2021
Ilja Matusihis

Riigikogu esimees Henn Põlluaas ütles teisipäevase Tartu rahulepingu aastapäeva puhul, et Tartu rahuleping on Eesti Vabariigi sünnitunnistus, mis juhatas sisse Eesti omariikluse. „See on kinnituseks meie riigi juriidilisest järjepidevusest, kuid mitte ainult,“ sõnas Põlluaas. „Tartu rahuleping on ka meie riigi poliitiline ja moraalne võit, mis juhatas sisse omariikluse.“

Põlluaas meenutas, et rahuleping ei sündinud kergelt, kuid tagas Eesti iseseisvuse ja puutumatuse. „Ränga Vabadussõja taustal oli oluline, et meie rahva julgeolek saaks kindlustatud ning et ükski sõja käigus toodud ohver ega kodumaa eest võideldud võitlus ei oleks asjata,“ ütles Põlluaas.

Põlluaasa sõnul peame ka praegu järjekindlalt rõhutama, et Tartu rahuleping ei ole üksnes ajalooline dokument. „Eesti Vabariigi järjepidevus ei ole katkenud, Tartu rahu on kehtiv ka aastal 2021. Kõik lepingu teise osapoole katsed seda asjaolu väänata annavad kinnitust meie suurest võidust nii lahinguväljadel kui lepingu tingimuste läbirääkimistel ning muidugi diplomaatilisest meisterlikkusest. Sellest on meil palju õppida ka tänapäeval,“ ütles Põlluaas.

Põlluaasa sõnu on Tartu rahulepingu aastapäev Eesti riigi au ja rahvuslikku eneseuhkust ülistav tähtpäev. „See on pidupäev, mis tähistab Eesti astumist rahvusvahelisse, vabade riikide perre,“ lausus Põlluaas. „Ajalugu on näidanud, et just aatelised eesmärgid on need, mis on meie rahvale ja riigile toonud suurimad võidud. Soovin, et lähtuksime Eesti iseseisvuse ja suveräänsuse ideaalist ka täna. Nii ootavad mitmedki suured võidud meid alles ees! Elagu Eesti!“

Riigikogu esimees osaleb kell 18.30 Tartu Raekoja platsil toimuval Tartu Rahu mälestusüritusel.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.