"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Targa linna lahendused aitavad vältida ummikuid ja vähendada õnnetusi (0)
02. veebruar 2021
Rene Suurkaev

Praegusel ajal on kõikidel suurematel Euroopa linnadel linnaliikuvuse parendamisel ühised väljakutsed - ummikute, süsinikheite ja õnnetuste arvu vähendamine. Nende eesmärkide saavutamiseks otsitakse abi targa linna lahendustest.

Targa linna arendamiseks on vajalik koostöö mitmete erinevate valdkondade vahel – näiteks tehnoloogia; erinevad andmestikud; logistika ja liikuvus; energiatootmine jpm, mis kõik toetavad linnaelanike heaolu suurendamist ja keskkonnakvaliteedi ning -arengu tõusu. 

Eesmärgiks vähendada ummikuid

Seda silmas pidades on Tallinna Transpordiamet liitunud välisprojektiga HUPMOBILE, mille raames on linnal võimalik linnaliikuvuse parendamiseks uurida, testida ning rakendada erinevaid targa linna süsteeme ja lahendusi. HUPMOBILE eesmärk on pakkuda just Läänemere sadamalinnades terviklikku lähenemist integreeritud ja jätkusuutlike liikumisjuhtimissüsteemide kavandamiseks, rakendamiseks, optimeerimiseks ja nende haldamiseks. 2020. aasta lõpus kuulutati välja hange adaptiivse liiklusjuhtimissüsteemi tasuvusuuringu teostamiseks Tallinna linnas ning hanke võitjaks osutus CIVITTA Eesti AS ja STRATUM OÜ.

HUPMOBILE projekti raames viiakse Tallinna linnas läbi uuring, kas ja kuidas parimal viisil rakendada adaptiivset liiklusjuhtimissüsteemi. Sellisel liikluskorraldusel on märkimisväärne potentsiaal muuta linnaliiklus sujuvamaks, suurendades seejuures liiklusvoogu hinnanguliselt 5-15% ning vähendades ummikuid.

Eeltöö käigus vaadeldakse teistes Euroopa Liidu linnades kasutusel olevad analoogsed lahendusi, analüüsitakse investeeringuteks vajalikke kulutusi, kaardistatakse potentsiaalsed liikluskoridorid ja vajalikud andmekihid. 

Samuti analüüsitakse integreerimisvõimalust uue tehnoloogia ja transpordiliikidega.

Eelistatakse ühistransporti ja kergliiklust

Tehnoloogiate testimiseks ja valideerimiseks reaalses liiklusolukorras ühendatakse tasuvuseelne uuring minipiloodiga, mille käigus tehaksegi selgeks, kui võimalik on Tallinna linnas juurutada nimetatud intelligentset liiklusjuhtimissüsteemi.

Projekti tulemusena on plaanis suurendada liiklussõlmede läbilaskvust elektrooniliste liikluskorraldusvahenditega eelistades ühistransporti ja kergliiklust:

•  Analüüsida, kas üleminek adaptiivsele foorijuhtimissüsteemile on mõistlik ja tasuv;
•  Uurida erinevate adaptiivsete foorisüsteemide rakendamise võimalusi Tallinna näitel;
•  Võtta vaatluse alla mõned erinevad testlõigud (näiteks kesklinna, Põhja-Tallinna ja Nõmme piirkonnas);
• Integreerida olemasolevad seiresüsteemide (loendussüsteemid) andmestikud adaptiivsesse foorijuhtimisse;
•  Viia läbi minipiloot projekte erinevate liikuvuse kitsaskohtade parandamiseks.

Projekti kogemusi, tulemusi ja tagasisidet jagatakse ka partnerlinnadega, kes on täna silmitsi sarnaste liikuvusprobleemidega ning sooviks analoogseid kogemusi testida ka oma linnas. Tallinna linna kogemusi peegeldatakse minipiloodi raames Tartusse. Uuringu „Adaptiivse liiklusjuhtimissüsteemi tasuvussuuring Tallinna linnas” tulemused koos ka projekti minipiloodiga on eeldatavasti kättesaadavad alates 2021. aasta septembrikuust.  

Välisprojekti HUPMOBILE viib ellu 8-liikmeline konsortsium, mille juhtpartner on Aalto Ülikool ning liikmeteks peale Tallinna linna veel Hamburgi linn, Riia linn, Turu linn, Rootsi Kuninglik Tehnikainstituut, ITL DIGITAL LAB MTÜ, Balti Linnade Liit – Jätkusuutlike Linnade Komisjon.

HUBMOBILE projekti rahastatakse Interreg Kesk-Läänemere programmist. 

 

 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.