"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Välisminister Liimets: Soome ja Eestis võiksid leida lahendusi reisipiirangute lõdvendamiseks (0)
02. veebruar 2021
Mats Õun

Välisminister Eva-Maria Liimets ütles, et Soome ja Eestis võiksid siiski leida lahendusi reisipiirangute lõdvendamiseks. "Meie nakatumisnäitajad on küll mõnevõrra kõrgemad, kuid usume, et olukord on valitsuse kontrolli all," kirjeldas Eesti uus välisminister viiruse olukorda ajalehele Helsingin Sanomat. "Olukord haiglates on hea ning me ei ole olukorras, kus voodikohti ei jätkuks."

Liimets kohtus möödunud reedel – oma neljandal ametisoleku päeval – Helsingis Soome presidendi Sauli Niinistö ja välisministri Pekka Haavistoga. Peamiseks kõneaineks tõusis Covid-19-pandeemia, mis on Eestit põhjanaabritest tõsisemalt puudutanud: 1,3 miljoni elanikuga Eestis on registreeritud praktiliselt sama palju nakatunuid, kui 5,5 miljoni elanikuga Soomes ehk umbes 45 000.

Soome reisipiirangud teevad muret

Möödunud nädala kolmapäevast karmistas Soome valitsus sisenemispiiranguid, mille kohaselt pääsevad riiki vaid varustuskindluse ja ühiskonna toimivuse tagamiseks olulised välismaalastest töölised. See puudutas otseselt kümnete tuhandete eestlastest tööliste elu – osad neist on nüüd lõksus oma kodumaal, teised Soomes, sest tööränne pole enam võimalik.

Liimets ütles, et mõistab Soome otsust ja tubli diplomaadina õnnitles ta põhjanaabreid koroonaepideemia kontrolli all hoidmise puhul. Ühtlasi soovis Liimets, et Soome ja Eestis võiksid siiski leida lahendusi reisipiirangute lõdvendamiseks. „Meie nakatumisnäitajad on küll mõnevõrra kõrgemad, kuid usume, et olukord on valitsuse kontrolli all,“ kirjeldas Eesti uus välisminister viiruse olukorda ajalehele Helsingin Sanomat reede õhtul. „Olukord haiglates on hea ning me ei ole olukorras, kus voodikohti ei jätkuks.“

Liimetsa eelkäija, endine välisminister Urmas Reinsalu oli nädala eest ajalehele Helsingin Sanomat öelnud, et Eesti võiks asuda oma kodanikke koroonaviiruse suhtes testima, kui nad saabuvad Eestisse ja plaanivad siis uuesti Soome sõita. See leevendaks Soome testimiskoormust. Liimetsa sõnul on pakkumine jätkuvalt kaalumisel ja selles võiksid osaleda ka laevafirmad. Ta kinnitas, et Eesti on igati valmis kohandama mudelit, mispuhul laevaliikluses oleksid sama karmid piirangud kui lennuliikluses: reisida tohivad negatiivse testitulemusega reisijad.

Mureks idanaabrite ebastabiilne olukord

Mõistagi päriti Eva-Maria Liimetsalt intervjuus, millist muret eestlastes põhjustavad rahutused Venemaal, mis algasid Vene opositsiooniliidri Aleksei Navalnõi Moskvasse naasmise ja arreteerimisega.

Liimets ütles, et igasugune ebastabiilsus meie naaberriikides tekitab julgeolekuprobleeme. “Kuid loomulikult toetuvad eestlased oma julgeoleku tagamiseks NATO-le ja Atlandi-ülestele suhetele. Selles osas tunneme me end turvaliselt ja ootame huviga järgmist NATO tippkohtumist,“ lausus ta.

Liimets ei soovinud veel kommenteerida, kas Euroopa Liit peaks Venemaa või selle ametivõimude suhtes kiiresti karmimaid sanktsioone rakendama. Nii nõudsid Balti riigid ühiselt enne uue Eesti valitsuse võimuletulekut. „Kuna olen uues ametis alles neljandat päeva, ma ei tahaks praegu detailidesse laskuda,“ põhjendas Liimets.

Allikas: Helsingin Sanomat  

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.