"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Arstid on vaktsineerimise osas teistest positiivsemalt meelestatud (0)
03. veebruar 2021
Ilja Matusihis

"Rahvusvahelistest uuringutest selgub, et enim nõustuvad vaktsineerimisega arstid. Meil ei ole veel täpseid andmeid, kuid mulle tundub, et ka meil kipub arstide osakaal olema suurem erialade lõikes," rääkis SA Tartu Ülikooli Kliinikum Infektsioonikontrolli teenistuse arst Vivika Adamson, kelle sõnul kehtib see nii koroonavaktsiini kui ka teiste vaktsineerimiste kohta.

Adamson viitas Ameerika Ühendriikides tervishoiutöötajate seas läbi viidud uuringule, millest selgus, et koroonaviiruse vastu on end valmis vaktsineerima 58 protsenti küsitletutest, kahtles 26 protsenti ja vastu oli 16 protsenti. Samas arstidest oli end valmis vaktsineerima 80 protsenti.

“Ja need kahtlejad vajaksid siis rohkem infot. Tegemist on uue vaktsiiniga, mille toime ja võimalike kõrvaltoimete kohta soovitakse rohkem teada saada. Peaksime olema valmis andma rohkem tõenduspõhist ja asjakohast infot,” selgitas Adamson.

70 protsenti Kliinikumist vaktsineeritud

“Oma maja kogemusest võin öelda, et meie töötajad on olnud väga huvitatud. Nad on tulnud vaktsineerima väga rõõmsal meelel ja on pidanud väga vajalikuks,” kinnitas Adamson. Tema sõnul on praeguseks vaktsineeritud hinnanguliselt üle 70 protsendi Kliinikumi meditsiinitöötajatest. “Praegu me vaktsineerime juba teise doosiga ja suuresti oleme ka teise doosiga oma töötajad enamuses juba vaktsineerinud.”

Just meditsiinitöötajate vaktsineerimine on Adamsoni hinnangul oluline, kuna nad puutuvad viirusega rohkem kokku ning nakatumine nende hulgas on keskmisest kõrgem. Euroopa haiguste tõrje ennetamise keskuse kevadistest andmetest on tema sõnul teada, et sellel ajal kinnitatud koroonaviiruse haigusjuhtudest üle kahekümne protsendi olid seotud tervishoiutöötajatega.

“WHO oktoobrikuu raport ütleb, et kõik nendest riikidest, kus nad andmeid on saanud, 14 protsenti haigusjuhtudest on olnud meditsiinitöötajatega,” rääkis Adamson. Ameerika Ühendriikides ja Suurbritannias läbi viidud vabatahtliku uuringu tulemusena selgus, et tervishoiutöötajate nakatumine on 3,4 korda kõrgem kui teiste elualade esindajatel.

“Kui vaadata, kus siis nakatunud töötajad töötasid, siis kõige enam oli tegemist ikkagi haiglatöötajatega,” nentis Adamson. “Kõrged olid nakatumisnumbrid kohtades, kus oli puudus isikukaitsevahenditest või neid isikukaitsevahendeid kasutati korduvalt. Sel perioodil ei olnud võib-olla veel ka kõige paremat välja töötatud metoodikat, kuidas neid isikukaitsevahendeid ohutult korduvkasutada.”

Isikukaitsevahendite koolitused väga populaarsed

Täna Eestis tema kinnitusel isikukaitsevahenditest puudust ei ole, küll aga tuleb jätkuvalt meelde tuletada, kuidas neid ohutult kasutada. “Praegusel perioodil peaks meil olema piisavalt isikukaitsevahendeid, kuid töötajaid tuleb koolitada neid kasutama ja neid asjakohaselt kasutusele võtma,” rääkis Adamson. “Oma praktikast võin küll öelda, et huvi isikukaitsevahendite kasutamise koolituste vastu on olnud sellel aastal erakordselt suur.”

Adamson rõhutas ka, et kuigi praegu räägitakse palju koroonaviiruse vastasest vaktsineerimisest, siis tegelikult neid haigusi, mille vastu saab ja tuleks end vaktsineerida on teisigi. “Ma pean seda hästi vajalikuks, et tervishoiutöötajad oleksid vaktsineeritud. Euroopa riikides on erinevate erinevad juhised, aga enamasti soovitatakse meditsiinitöötajatele kaheksat vaktsiini,” ütles ta. “Enim soovitatud vaktsiinid on näiteks leetrite, gripi ja, ja B-hepatiidi vaktsineerimine.”

SA Tartu Ülikooli Kliinikum Infektsioonikontrolli teenistuse arst Vivika Adamson esines teisipäeval konverentsil “Kliinik 2021”, kus käsitleti tervishoiutöötajate jaoks päevakajalisi teemasid.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.