"Me näeme, et inimesed on aktiivsed, inimestel on ideid, kuidas linna arendada, inimesed on tähelepanelikud ja näevad, kus oleks vaja linnaruumi parandada," tutvustas linnapea Mihhail Kõlvart kaasava eelarve hääletuse tulemusi.
Esmakordselt toimunud Tallinna kaasava eelarve ideekorje oli väga edukas, oma hääle linlaste pakutud ideedele andsid üle 5 protsendi hääleõigusega linlastest.
Tallinna linnavalitsus kinnitas oma tänasel istungil kaasava eelarve hääletuse tulemused. Kaasava eelarve rahvahääletusel osales 5,1 protsenti hääleõiguslikest linlastest ehk kokku 19 570 linlast. Neist valdav osa, 18 543 linlast andis oma hääle elektroonselt ning 1027 paberil.
Linnapea sõnul on hääletustulemused on kinnitatud. “Nägime, kui palju erinevaid projekte tuli linlaste poolt ja valik on väga lai aga ka hääletamine oli väga aktiivne,” lausus ta. “Peaaegu 20 000 inimest osales selles protsessis, täpsemalt 19 570 inimest. Juba praegu võime öelda, et vaatamata sellele, et see toimus esimest korda, võtsid tallinlased kaasava eelarve idee omaks ja me oleme väga lootusrikkad juba järgmise kaasava eelarve menetluse osas.
Konkurents esitatud ideede vahel oli suur igas linnaosas. Viies linnaosas eelistasid hääletanud liikumisvõimaluste ja terviseradade taristu arendamist. Lasnamäel pälvis inimeste poolehoiu Mustakivi jalakäijate tunneli korrastamise projekt, Kristiines jaapanipärase minimetsa rajamine ja Põhja-Tallinnas algatus rajada Kass Augusti promenaad Kopli tänavale. Igas linnaosas hakatakse teostama võitnud ideed, kuid analüüsitakse ka teisi sihiga leida võimalusi nendega arvestada.
“Kesklinnas ja Kristiines näeme võimalust ja vajadust teostada nii esimese kui ka teise kohta saanud idee, selleks on raha olemas. Tõenäoliselt teostame mõned projektid ka Tallinna lisaeelarvega,“ selgitas Kõlvart.
Hääletuse võitjad linnaosade kaupa:
- Haaberstis pälvis 445 häält Õismäe raba terviseraja jõulinnaku rajamine Vana-Rannamõisa tee äärde. Linnaosas anti kokku 3132 häält (hääletajaid oli 1814).
- Kesklinnas võitis tihedas konkurentsis 557 häälega idee paigutada terviseradade äärde joogikraanid. Teise koha sai idee „Eliisabeti unistus“ sihiga rajada Hirveparki mänguväljak üle 10-aastastele lastele. Linnaosas anti kokku 4482 häält (hääletajaid oli 2531).
- Kristiines tuli esimeseks samuti väga tihedas võistluses 436 häälega idee rajada Tildri tänavale jaapanipärane minimets. Teiseks tuli 435 häälega algatus rajada Löwenruh’ parki Algi tänava äärde madalseiklusrada koos valgustatud teeradadega. Linnaosas anti kokku 3421 häält (hääletajaid oli 1918).
- Lasnamäelaste lemmik oli 1411 häälega Mustakivi jalakäijate tunneli korrastamise algatus. Linnaosas anti kokku 8554 häält (hääletajaid oli 4856).
- Mustamäel sai 909 häält idee rajada Tallinna 32. Keskkooli juurde Kiili tänaval pallimängude areen. Linnaosas anti kokku 3423 häält (hääletajaid oli 2153).
- Nõmmel anti 765 häält Pääsküla raba ja Harku terviseradade katte rekonstrueerimise algatusele. Linnaosas anti kokku 3832 häält (hääletajaid oli 2291).
- Pirital sai 544 häält ratturite, rulatajate ja rulluisutajate tarbeks Pumptracki raja rajamine Rummu teele. Linnaosas anti kokku 1798 häält (hääletajaid oli 1196). Idee kohta lähemalt: https://www.tallinn.ee/est/kaasaveelarve/Pirita-kaasava-eelarve-ideed#pirita05
- Põhja-Tallinnas võitis 755 häälega idee rajada Kass Augusti promenaad Kopli tänavale. Linnaosas anti kokku 4749 häält (hääletajaid oli 2811).
Tallinna linn algatas 2021. eelarveaastaks esmakordselt kaasava eelarve projekti, mille investeeringute kogumahuks on eraldatud 800 000 eurot. Kaasava eelarve protsess läheb edasi, selle aasta teises pooles tuleb uus ideekorje. Samuti on peagi kavas koguda tagasisidet ideede esitajatelt ja vabakonnalt, et protsessi sujuvamaks muuta.
Kaasava eelarve ideede rahvahääletusel said osaleda kõik vähemalt 14-aastased inimesed, kelle elukoht on rahvastikuregistri järgi Tallinn. Igaüks sai hääletada kuni kahe endale meelepärase idee poolt oma linnaosas.
Vaata ka Tallinna kaasava eelarve materjale linna veebilehel: https://www.tallinn.ee/est/kaasaveelarve/