"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Kajar Lember ja tema kaaskohtualused süüd ei tunnista (0)
04. veebruar 2021
Scanpix

"Süüdistatavad ennast süüdi ei tunnistanud. Edasi minnakse esmaspäeval, mil alustatakse tõendite uurimist. Esimesena esitab tõendeid prokuratuur," ütles kohtu pressiesindaja Anett Kreitsmann.

Aastaid veninud kriminaalmenetlus ja kohtuprotsess soodustuskelmuses süüdistatava Kajar Lemberi ning mitmete teiste eraisikute ja ettevõtete üle jõudis neljapäeval avakõnedeni ning pärast seda kinnitasid kõik süüdistatavad, et nad end süüdi ei tunnista, vahendas BNS. 

“Süüdistatavad ennast süüdi ei tunnistanud. Edasi minnakse esmaspäeval, mil alustatakse tõendite uurimist. Esimesena esitab tõendeid prokuratuur,” ütles kohtu pressiesindaja Anett Kreitsmann.

Põllumajanduse registrite ja informatsiooni amet (PRIA) taotles kõigist nõuetest ehk kokku 1,8 miljoni euro ulatuses kahjunõuetest loobumist ning kohus nõustus sellega. PRIA põhjendus oli, et nõuded võivad enne kohtulahendit niikuinii aeguda. Esimesed nõuete aegumise tähtajad saabuvad 2022. aasta lõpus.

Kannatanu ehk PRIA esitas 28. jaanuaril kohtule taotluse võtta tagasi esitatud avalik-õiguslikud nõudeavaldused. Kohtu menetluses oli käesolevaks hetkeks kokku 16 avalik-õiguslikku nõudeavaldust.

Kolmapäeval tehtud määruses tõi kohus välja, et kannatanul on õigus avalik-õiguslikud nõudeavaldused tagasi võtta, kuna kohus ei ole alustanud kohtulikku uurimist ja on jätkuvalt kohtuliku arutamise rakendamise etapis. Seega tuleb kannatanu poolt esitatud avalik-õiguslikud nõudeavaldused jätta läbi vaatamata vastavalt kohtumääruse resolutsioonile.

Osaks isikud tuleb menetlusest kõrvaldada

Nõuete läbi vaatamata jätmise tõttu tuleb menetlusest kõrvaldada tsiviilkostjatena kaasatud isikud vastavalt kriminaalmenetluse seadustikule ehk Jaago Roosmann, Kajar Lember, Aarne Lember, Kalle Kütt, Gert Kiilaspä, Veiko Alberg, Indrek Moorats, Ülle Lippus, Gunnar Mõru, Kalev Lemmik, Toomas Mirka, Janek Tambaum, Koit Kallaste, Taavi Pirk, OÜ Kasenormi, OÜ Puhkeküla, OÜ Peetrimõisa Villa, OÜ Lääne Vara, OÜ Baltichouse Production, OÜ Õkomuld, OÜ Voonakeste vaikimine ja OÜ Lemmik Mees.

Kohus selgitas, et avalik-õiguslike nõudeavalduste läbi vaatamata jätmine ei välista samade nõuete esitamist halduskohtumenetluse korras või nõuete aluseks olnud kohustuste kohta haldusaktide andmist haldusmenetluses.

Kuna kohus jätab avalik-õiguslikud nõudeavaldused läbi vaatamata, ei anna kohus hinnangut kaitsjate, tsiviilkostjate ja kannatanu esindaja poolt esitatud taotlustele ning seisukohtadele, mis seonduvad avalik-õiguslike nõudeavaldustega.

Kuna OÜ Voonakeste vaikimine ja OÜ Lemmik Mees ei ole enam seetõttu kriminaalmenetluses menetlusosalised, on kohtu hinnangul põhjendatud tühistada OÜ-le Voonakeste vaikimine ja OÜ-le Lemmik Mees kuuluvatele kinnisasjadele kohtumäärustega seatud kohtulikud hüpoteegid.

Aegumine

Mullu suvel rahuldas kohus prokuröri ja kaitsjate taotlused ning lõpetas aegumise tõttu osaliselt menetluse soodustuskelmust puudutavas osas Roosmanni süüdistuses kuriteoepisoodides, mis seonduvad nelja, Kajar Lemberi süüdistustes kuriteoepisoodides, mis seonduvad kaheksa, Aarne Lemberi süüdistustes kuriteoepisoodides, mis seonduvad kolme ning Kalle Küti ja Gert Kiilaspä süüdistustes kuriteoepisoodides, mis seonduvad kahe taotlustoimikuga.

Kohus lõpetas kriminaalmenetluse OÜ Kasenormi süüdistustes kuriteoepisoodides, mis seonduvad viie, OÜ Peetrimõisa Villa süüdistustes järgi kuriteoepisoodides, mis seonduvad kahe taotlustoimikuga ning OÜ Voonakeste Vaikimine ja OÜ Lemmik mees süüdistuses kuriteoepisoodis, mis seondub ühe taotlustoimikuga.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.