"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Meediateenuste seadus viib kooskõlla õigusruumi ja meediaturu olukorra (0)
04. veebruar 2021
Albert Truuväärt

Valitsus kiitis neljapäeval heaks meediateenuste seaduse eelnõu, millega võetakse Eesti õigusruumi üle Euroopa Liidu põhjalikult uuendatud audiovisuaalmeedia teenuste direktiiv, mis käsitleb meediamaastikku terviklikult – lisaks traditsioonilisele raadiole ja televisioonile kuuluvad sinna edaspidi ka virtuaalsed videolaenutused ja videote jagamise platvormid.

Euroopa Liidu audiovisuaalmeedia teenuste direktiiv on läbinud põhjaliku uuenduse. Meediateenuste seaduse muutmine võimaldab seda kohaldada Eesti õigusruumis.

“Audiovisuaalmeedia maastik ja tehnoloogia on viimastel aastatel tormiliselt arenenud. Ehkki telerivaatamine ei ole kuhugi kadunud, jälgib suur osa meist saateid või nende lõike kaasaskantavate nutivahendite abil internetist. Eriti on see pööre nähtav noorte seas,” selgitas kultuuriminister Anneli Ott. “Kõigile audiovisuaalse sisu pakkujatele luuakse ühesugused tingimused, puudutagu see kasvõi edastatavat reklaami. Ühtne lähenemine omakorda aitab selgemalt toetada uute audiovisuaalsete teoste loomist,” lisas minister.

Sisu pakkujatele kohaldunud nõuded on seniajani olnud ebaühtlased või puudunud täiesti näiteks videote jagamise platvormide puhul. Selline sisu, mida loovad kasutajad ise ja viivad selle vaatajateni jagamisplatvormide, näiteks YouTube’i või sotsiaalmeediakanalite kaudu, omandab aga üha suuremat kaalu. Ka televisioon ja internetiteenused on meediamaastikul kokku sulanud ning inimesed kasutavad üha rohkem tellitavaid audiovisuaalmeedia teenuseid, näiteks Netflixi, Amazon Prime Videot või iTunesi, samuti kodumaiseid videolaenutusi kõikmõeldavate seadmete abil. Samuti ei ole enam ajakohased telereklaamile kehtivad piirangud. Euroopa Liidu direktiiv seab muuhulgas eesmärgiks alaealiste kaitse, erivajadusega inimeste osasaamise audiovisuaalsest sisust ning Euroopa päritoluga teoste tootmise edendamise. Eelnõus rõhutatakse meediavaldkonna riikliku järelevalveasutuse, Tarbijakaitse ja Tehnilise Järelevalve Ameti sõltumatust ning luuakse järelevalve teostamiseks vajalikud tingimused.

Kavandatavad muudatused mõjutavad otseselt Eesti audiovisuaalmeedia teenuse osutajaid, keda on kokku mõnikümmend. Meediateenuste seadus jõustub praeguste plaanide kohaselt 1. mail.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.