"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Negatiivse viisaotsuse saab edaspidi vaidlustada ka kohtus (0)
04. veebruar 2021
Pixabay

Valitsus kiitis heaks välismaalaste seaduse muudatusettepaneku, mis võimaldab negatiivse viisaotsuse saanud ja kaheastmelise vaidemenetluse läbinud välismaalastel soovi korral pöörduda kaebusega halduskohtusse.

Schengeni viisa taotluste suhtes tehtud otsuste vaidlustamisega seotud muudatused tuleb Eesti seadusandlusesse viia tulenevalt Euroopa Kohtu 2017. aasta otsusest, mille kohaselt peavad liikmesriigid võimaldama negatiivsete viisaotsuste vaidlustamist kohtus. 2017. aasta detsembris tehtud otsusega andis Euroopa Kohus selge tõlgenduse, et viisaeeskiri ja Euroopa Liidu õigus kohustab tagama vaidlustamisel ka kohtukaebeõiguse.

“Muudatuse eesmärk on viia Eesti seadusandlus kooskõlla Euroopa Liidu õigusega. Seadusemuudatus puudutab neid välismaalasi, kes esitavad vaide viisa andmisest keeldumise, viisa tühistamise, viisa kehtetuks tunnistamise, viibimisaja pikendamisest keeldumise ja viibimisaja ennetähtaegse lõpetamise otsuse peale. Kuigi Euroopa Liidu õigus kohustab võimaldama kohtulikku kontrolli üksnes Schengeni viisa otsuste suhtes, siis õigusruumi selguse ja ühtsuse eesmärgil kavatseme laiendada sama süsteemi ka Eesti pikaajalisi viisasid ja viisavaba viibimist puudutavatele otsustele,” selgitas siseministeeriumi kodakondsus- ja rändepoliitika osakonna juhataja Ruth Annus.

Praegu on välismaalasel ajutise viibimisalusega seotud otsuseid võimalik vaidlustada kaks korda. Esimest korda vaatab oma otsuse uuesti üle asutus, kes otsuse tegi – politsei- ja piirivalveamet või välisesindus –, ning teisel korral siseministeerium või välisministeerium.

“Edaspidi on võimalik peale kohustuslikku kaheastmelist vaidemenetlust esitada kaebus halduskohtusse. Oluline on siinjuures aga märkida, et muudatus ei anna välismaalasele õigust viisat saada, samuti ei anna kohtule kaebuse esitamine või kohtuistungi korraldamine kaebuse läbivaatamiseks välismaalasele õigust tulla või jääda Eestisse,” lisas Ruth Annus.

Viisavaide otsuste kohtukaebeõiguse regulatsiooni väljatöötamine on olnud pikk protsess, millega alustati juba 2018. aasta jaanuaris. Muudatuste eesmärk on viia Eesti seadusandlus Schengeni viisa otsuste osas kooskõlla Euroopa Liidu õigusega ning tagada arusaadav ja terviklik regulatsiooni ka pikaajalise viisa ja viisavaba Eestis viibimist reguleerivate otsuste vaidlustamisel. Eeldatavalt ei suurenda viisa otsuste kohtuliku kontrolli võimaldamine märkimisväärselt kohtute töökoormust.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.