"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Õed tuletavad valitsusele meelde vajadust tagada õdedele piisav palk (0)
05. veebruar 2021
Albert Truuväärt

Eesti Õdede Liidu märgib avalikus pöördumises rahandusministri ning tervise-ja tööministri poole, et tervishoiusüsteemis on kollektiivlepingu läbirääkimised ülioluline protsess, et tagada töötajatele vajalikud töötingimused ja kokku leppida minimaalsed tunnitasud.

Suurema osa õdede ja hooldustöötajate reaalseks töötasuks nende vastutusrikka ja raske töö eest ongi kujunenud riiklikult kokku lepitud miinimum. 2020. aasta juunis algatatud kollektiivlepingu läbirääkimised ei ole siiani kuhugi jõudnud. Peamise põhjusena on tööandjad öelnud, et riigil ei ole raha ja pandeemia ajal pole aega läbirääkimisi pidada, märgivad õed.

“Kiire on tervishoius kogu aeg. Mõistame tervishoiu valdkonna väljakutseid ja nõustume, et haigekassa eelarvesse tuleb leida uusi vahendeid, samaaegselt vaadates üle nii hinnastamine kui ka lepingud tervishoiuasutustega. Inimesekeskse tervishoiu ülesehitamiseks vajame mõttemuutust, mitte lihtsalt arvete sisu ja teenuste hindade täpsustamist. Lahendusi vajame kiiresti,” rõhutavad õed.

Tervise Arengu Instituudi statistikast tervishoiutöötajate palkade ja töökoormuse kohta nähtub, et õdede töökoormus ning töö iseloom on viimasel viiel aastal oluliselt muutunud. Õdede vastutus ja kohustused on kasvanud. Õed ja hooldustöötajad on praegu just see grupp töötajaid, keda on tervishoius kõige enam puudu. Eesti tervishoius täitmata ametikohta kaetakse olemasolevate töötajate intensiivsema tööga. Tervishoius töötamise vastutust kandvad töötegijad vajavad riigilt selget sõnumit, et nende tööd väärtustatakse töötingimuste parandamise ja tööle vastava töötasuga. Tervishoiuteenuste kättesaadavus sõltub otseselt tervishoiutöötajate olemasolust.

Väga selgelt oodatakse tervishoius nii öötöö kui ka nädalavahetuse tundide tasu koefitsiendi tõusu, milleks kuluks meie ettepanekut arvestades sel aastal haigekassa eelarvest vähem kui viis miljonit eurot. Tervishoiutöötajate töötasu motiveerivas mahus tõstmiseks kuluks mõnikümmend miljonit eurot, mis on Haigekassa 1,7 miljardilise eelarvega võrreldes vaid piisk meres, seisab Õdede Liidu pöördumises.

Eesti Õdede Liit tuletab meelde, et ollakse jätkuvalt seismas tervishoiukriisi eesliinil ning õed vajavad töötingimuste osas perspektiivikat kokkulepet. “Ootame ministritelt võimalikult kiirelt ühise arutelu aja leidmist, et kokku leppida, milline lahendus tagaks Eesti inimestele parima tervishoiuteenuse nii praegu kui ka tulevikus. Usume, et meil on ühine eesmärk – tagada Eesti elanikkonnale parim võimalik tervis ning haigestumiste korral parim võimalik abi,” märgivad õed.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.