"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Jurist: kõige kiiremini saab töövaidlused lahendada töövaidluskomisjon (0)
06. veebruar 2021
Rene Suurkaev

Töölepingu pooltel on erimeelsuste korral võimalus pöörduda vaide lahendamiseks kas töövaidluskomisjoni või kohtusse, jurist Katrin Martise sõnul on kiireim ning soodsaim viis vaie lahendada töövaidluskomisjonis.

Keerulises majandusolukorras on ka rohkem töövaidlusi, kuna raskesse olukorda sattunud tööandjad püüavad võimalikult väikeste kuludega töötajatest vabaneda. Endine töövaidluskomisjoni juhataja ning tänane HUGO.legali jurist Katrin Martis soovitab vaidluste tekkides kõigepealt proovida see kokkuleppega lahendada nii, et mõlemad pooled oleksid rahul ning kui see tulemust ei anna, pöörduda töövaidluskomisjoni poole.

“Töövaidlused on juristide igapäev ning samamoodi ka töövaidluskomisjonis klientide esindamine. Sageli on pooled piisavalt riidu läinud selleks, et kõrvalise abita üldse mingisuguselegi kokkuleppele jõuda ning siis on tõesti kõige mõistlikum vaidlus lahendada töövaidluskomisjoni kaasates – see protsess on kiire ning otsustajad sõltumatud, lisaks on see protsess inimesele tasuta. Teine võimalus on minna kohtusse, kuid see on ajakulukam ning tasuda tuleb nii riigilõivud teatud nõuete puhul kui ka juristi tasud,” sõnas Martis.

Ta soovitab enne töövaidluskomisjoni pöördumist nõu pidada juristiga, kuna korrektse avalduse esitamine on oluline esimene samm.

Korrektse avalduse töövaidluskomisjonile aitab tasuta koostada töövaidlusrobot leheküljel hugo.legal/oigusrobotid/toovaidlus .

Katrin Martise sõnul võib töövaidluskomisjoni poole pöörduda pea kõikide töölepingulistest suhetest tulenevate probleemide korral, tema enda poole pöördutakse peaasjalikult töötasu ja hüvitiste, töölepingu ülesütlemise vaidlustes ning töölepingulise töösuhte tuvastamise korral.

“Töövaidluskomisjon juhindub oma töös töövaidluste lahendamise seadusest ja lahendab töölepingulisest töösuhetest tulenevad vaided. Samas tuleb tähele panna, et nimetatud seadust ei kohaldata tööõnnetusest või kutsehaigusest tingitud tervisekahjustuse, kehavigastuse või surma põhjustamisega tekitatud kahju hüvitamise vaidluse lahendamisele,” selgitas Martis.

Kolm peamist olukorda, millede puhul tasub kindlasti töötajal töövaidluskomisjoni poole pöörduda:

1) Kui tööandja on jätnud tasumata töötasu ja hüvitised

2) Töösuhte tuvastamine – kui on sõlmitud käsundus või töövõtuleping, mis oma sisult vastab töölepingu tunnustele, tuleb sotsiaalsetest garantiidest osa saamiseks tuvastada töölepinguline suhe

3) Kui tööandjapoolne töölepingu ülesütlemine on tühine

Töövaidluskomisjoni otsus tehakse pooltele teatavaks kümne tööpäeva jooksul pärast istungi toimumist.

Martis soovitab lõpetuseks silmas pidada, et palganõudeid saab esitada kolme aasta jooksul ning töölepingu ülesütlemist vaidlustada 30 kalendripäeva jooksul alates päevast, mil töötaja töölepingu ülesütlemisavalduse sai, mitte avalduses märgitud töösuhte lõpetamise päevast. Muud vaided aeguvad nelja kuu jooksul.

HUGO.legal juristid abistasid möödnud aastal töövaidlustega seoses 1261 inimest ning peamiselt pöörduti töövaidluskomisjoni töötasu nõuetega.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.