"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Reisieksperdid: Egiptuse päikesereisidele saab lennata juba veebruaris (0)
06. veebruar 2021
AFP / SCANPIX

„Meie loodame, et peagi hakkab olukord kiiresti normaliseeruma terves Euroopas, seda kindlasti tänu riskigruppide vaktsineerimisele ja viiruse läbipõdenud inimeste koguarvule,“ märkis Estraveli erakliendisuhete ja turundusosakonna juht Katrin Aaslaid.

Estraveli erakliendisuhete ja turundusosakonna juht Katrin Aaslaid ütles, et praegu on päikeseliste sihtkohtade esirinnas Egiptus, sest praeguste plaanide kohaselt taastuvad tšarterlennud sinna juba sel kuul. Esialgu plaanitakse kaks lendu nädalas – üks Hurghadasse ja teine Sharm el Sheikhi. Lisaks saab veebruari keskpaigast jälle otselennuga Tenerifele.

Kaugemate sihtkohtade osas võib välja tuua Mehhiko, Sansibari, Dubai ja Maldiivid, kuhu ostetakse eraldi lennupiletid ja majutus.

Millistesse riikidesse saavad Eesti elanikud 2021. aastal reisida? „Meie loodame, et peagi hakkab olukord kiiresti normaliseeruma terves Euroopas, seda kindlasti tänu riskigruppide vaktsineerimisele ja viiruse läbipõdenud inimeste koguarvule,“ märkis Aaslaid.

Ta lisas, et ennustada on keeruline, sest olukord muutub iga päev. Praegu saab ilma koroonatesti tegemata näiteks Mehhikosse, Tansaaniasse, Costa Ricasse, Dominikaani Vabariiki, Montenegrosse ja Albaaniasse.

Negatiivse koroonatestiga saab Araabia Ühendemiraatidesse, Maldiividele, Keeniasse, paljudesse Kesk- ja Lõuna-Ameerika ning Kariibi Mere riikidesse. Kinni on enamik Aasiat, Okeaania, mõned Euroopa riigid, Kanada ja USA (kui ei olda eelnevalt viibitud 14 päeva väljaspool Euroopat), ütles Aaslaid.

City Traveli esindaja: aprillist saab lennata Türki ja Kreekasse

City Traveli esindaja Marina Nikitjuk, märkis, et välislendude keelu kaotamise tõttu hakkavad lennud jälle toimuma. „Kolm suuremt operaatorit teatasid lendude taasalustamisest. Veebruari keskpaigast saab lennata Hurgadasse, Sharm el-Sheikhi ja Tenerifele. Lennuprogramm on veidi optimeeritud ja mõned lennud on eemaldatud ning kehtivad piirangud lubavad lennukile ainult negatiivse PCR-testiga ja Eestisse saabumisel tuleb jääda isolatsiooni,“ ütles ta, et turism hakkab taastuma pärast pikka seisakut.

„Alates aprillist on võimalik lennata kauaoodatud Türgisse ja Kreekasse ning juunist alates Bulgaariasse, Montenegrosse,” lisas ta.

Ka turismifirma Oikumena juhataja Asa Kremljakova ütles, kuigi 2018.–2019. aasta tasemele ei ole niipea võimalik jõuda, hakkab reisimine seoses lennukeelu tühistamisega osaliselt taastuma. Ta märkis, et praegu pakutakse turistidele selliseid reisisihtpunkte nagu Maldiivid, Dubai, Mehhiko, Sri Lanka, Gran-Canaria, Tenerife ja Egiptus.

„Praegu on esimene lend Egiptusesse täielikult välja müüdud ja ülejäänud on täidetud peaaegu 50% nendelt operaatoritelt, kellega me töötame,“ kommenteeris ta.

Rahvusvaheliste reiside arv vähenes 2020. aastal 74%

Turismiagentuuri Rio Reisid direktor Jekaterina Meinert lisas, et praeguses olukorras on turismisektori taastumist raske ennustada. „Reisikorraldajad teevad kõik, mis on nendest sõltuv, kuigi seda pole praegu kuigi palju. Aga kui soovite reisida, siis ärge kartke – broneerimise tingimused on praegu väga paindlikud,“ sõnas ta.

Maailma Turismiorganisatsioon (UNWTO) halvendas rahvusvahelise turismi taastumise ajaprognoose, pooled organisatsiooni ekspertidest on seisukohal, et enne 2022. aastat pole turismisektori taastumist oodata. Koroonapandeemia tõttu vähenes rahvusvaheliste reiside arv 2020. aastal miljardi võrra ehk 74% võrra 2019. aasta tasemest, kirjutab rus.delfi.ee.

Viimase eksperthinnangu kohaselt on UNWTO 2021. aasta prognoosid ebamäärased. „Enamik eksperte (43%) ei eelda turismi tagasipöördumist 2019. aasta näitajate tasemele 2023. aastaks, 41% aga koguni 2024. aastaks. UNWTO stsenaariumid näitavad, et turismi täielikuks taastamiseks kulub 2,5–4 aastat,“ teatab organisatsioon.

Liikumispiirangud Eestisse saabujatele perioodil 01.–07.02.2021

Saabumine Euroopa Liidust, Euroopa majanduspiirkonnast või Schengeni alalt

Eestisse saabumisel rakendub 10-päevane liikumisvabaduse piirang neile, kes tulevad Euroopa Liidu, Euroopa majanduspiirkonna ja Schengeni ala riigist, mille nakatumisnäitaja on üle 150 inimese 100 000 elaniku kohta viimase 14 päeva jooksul.

Perioodil 01.–07.02. rakendub liikumisvabaduse piirang järgmistest riikidest saabujatele: Andorra, Austria, Belgia, Hispaania, Holland, Horvaatia, Iirimaa, Itaalia, Küpros, Leedu*, Liechtenstein, Luksemburg, Läti*, Malta, Monaco, Poola, Portugal, Prantsusmaa, Rootsi, Rumeenia, Saksamaa, San Marino, Slovakkia, Sloveenia, Šveits, Taani, Tšehhi ja Ungari. Vatikani näitaja on küll 0, kuid sealt Itaalia kaudu Eestisse reisides kehtib samuti 10-päevane liikumisvabaduse piirang.

Liikumisvabaduse piirang ei rakendu neile, kes saabuvad riikidest, mille nakatumisnäitaja on alla 150 inimese 100 000 elaniku kohta viimase 14 päeva jooksul: Bulgaaria, Island, Kreeka, Norra ja Soome.

Vastavalt Vabariigi Valitsuse korraldusele 282 ei kohaldata liikumisvabaduse piirangut haiguse tunnusteta isikutele, kes on järjest viimase 10 päeva jooksul viibinud Eesti, Leedu või Läti territooriumil ning saabunud Leedust või Lätist Eestisse, juhtudel kui:

  1. isik on teinud mitte enne kui 72 tundi enne Eestisse saabumist koroonaviiruse testi, mille tulemus on negatiivne või on teinud nimetatud testi viivitamata Eestisse saabumise järel ja selle tulemus on negatiivne. Kuni negatiivse testitulemuse teadasaamiseni peab püsima eneseisolatsioonis;
  2. isiku Eestisse saabumise eesmärk on töötamine, õppimine, tervishoiuteenuse saamine, perekondlikud sündmused või transiit. Eelpool nimetatud põhjustel Eestisse saabujal ei ole eelnevat kohustust koroonaviiruse testi tegemiseks.

Euroopa Liidu, Euroopa majanduspiirkonna ja Schengeni ala riigist Eestisse saabumisel kehtib eneseisolatsiooni aja lühendamiseks järgnev kord: 

  1. inimesed, kes ei soovi olla 10 päeva pärast Eestisse saabumist eneseisolatsioonis, võivad teha koroonaviiruse PCR testi juba välisriigis, kuni 72 tundi enne Eestisse saabumist. Eestis olles on siis võimalik mitte enne kui kuuendal päeval pärast välismaal tehtud esimest testi teha teine test. Inimene vabaneb 10-päevasest isolatsioonikohustusest ennetähtaegselt, kui mõlema testi tulemused on negatiivsed;
  2. inimesed, kes ei ole teinud testi kuni 72 tundi enne Eestisse saabumist, võivad teha Eestis esimese testi kohe pärast riiki saabumist ning teise testi mitte varem kui kuus päeva pärast esimese testi tegemist. 10-päevase isolatsiooni saab lõpetada ennetähtaegselt juhul, kui mõlema testi tulemus on negatiivne.

Info testi tõendi nõuete kohta leiad SIIT. Teisele testile registreerimiseks saavad piirületajad pöörduda avaliku testimise kõnekeskusesse (678 0000).

Testimise üksikasjadega saab tutvuda lehel https://koroonatestimine.ee/.

Alates 01.02 ei kohaldata 10-päevast eneseisolatsiooni ja COVID-19 testimise nõudeid isikutele, sealhulgas neile, kes saabuvad Suurbritannia ja Põhja-Iiri Ühendkuningriigist või kolmandast riigist, kes:

  1. on läbi põdenud COVID-19 haiguse ja arsti poolt terveks tunnistamisest ei ole möödunud rohkem kui kuus kuud;
  2. on läbinud COVID-19 haiguse vastase vaktsineerimise ja selle lõpetamise päevast ei ole möödunud rohkem kui kuus kuud.
Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.