"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Lahkunud lähedasele saab nüüd hauakohta valida netist (0)
07. veebruar 2021
Albert Truuväärt

Kevadest saab kalmistute lehelt hauaplatsi hooldust tellides selle eest ka pangalingiga tasuda. Kalmistute teenuste osakonna tööjuht Angelika Tiefi sõnul saab interneti kaudu hauakohagi ära märkida. "Uudse teenusena saab veebruarist matust vormistada internetis," rääkis Tief.

Inimesed, kellel on sõlmitud hauaplatsi kasutamiseks leping, saavad veebruarist oma lähedase matuse vormistada kalmistuportaalist https://www.kalmistud.ee/ . Sealt liiguvad andmed edasi Tallinna kalmistutele töötlemiseks. 

“Asi töötab nii, et registreeritud hauaplatsi kasutaja saab kalmistuportaali ID-kaardiga sisse logida ja ära näidata, millisele kohale matus tulema peaks. On kaks võimalust – kas märkida sobiv hauakoht ära kaardil või laadida üles platsi pilt, millele joonistamise tööriistaga haua kaevamise täpne asukoht peale märkida. Nõutav on, et üles tuleb laadida ka surmatõend. Seejärel saadetakse ankeet kalmistutöötajale, kes vaatab järele, kas soovitud kuupäev ja kellaaeg on vaba, ning võtab vajadusel matjaga täpsustusteks ühendust,” rääkis Tief.

Mugavam ja lihtsam

Peale matuse aja kokkuleppimist ja arve saamist on portaalis ka pangalingi abil võimalik matuseteenuste eest tasuda ja arve alla laadida.

Juba kevade alguses on oodata uudset lahendust ka hooldusteenustele. Ankeet platsile küünalde, lillede või muude teenuste tellimiseks on praegugi portaalis olemas. Nüüd aga lisandub kõigi võimalike hauaplatsi hoolduseks vajalike teenuste tellimise võimalus hinnakirja alusel ja kalmistute esitatud arvete tasumise võimalus pangalingiga, mis nii kalmistutöötajatele kui ka maetute omastele hauaplatside hooldamise lihtsamaks teeb. “Loodame, et uudsel viisil tellida saab teenust juba aprillis,” lisas Tief.

Juba praegu pakub kalmistuportaal Haudi II aadressil kalmistud.ee võimalusi taotleda platsi kasutuslepingut, sissesõiduluba jm. “Näiteks saab seal matmiseks volituse anda või hooldusteenuseid tellida,” ütles Tief. “Soovi korral võib üle anda hauaplatsi kasutusõiguse.”

Nüüdisaegsem välimus

Enim kasutatud funktsioon portaalis on maetu otsing. Kuna kõik hauaplatsid Haudis on seotud ka kalmistutele mõeldud kaardiga, on igaühel, kes oma vaarema hauaplatsi asukohta ei mäleta, võimalik kaardilt järele vaadata, kus see asub. Kalmistule minnes pole kaarti vaja välja trükkida, sest telefoni on võimalik alla laadida Haudi mobiilirakendus, kus on samuti kaart olemas.

Aasta jooksul saab kalmistuportaal ka kaasaegsema välimuse ja lihtsama navigeerimise.

Üle-eestilise kalmistute infosüsteemi Haudi arendamine sai alguse 1997. aastal Tallinnas, mõned aastad hiljem kasvas sellest välja kaardirakendusega kalmistud.ee portaal.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.