"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Õiguskantsler: Karksi hooldekodus napib töötajaid (0)
07. veebruar 2021
Mats Õun

Lõuna-Eesti Hooldekeskuse Karksi Kodusse kontrollkäigu teinud õiguskantsleri nõunikud leidsid, et hooldekodus on vajaka töötajatest ja kõiki hoolealuseid pole võimalik seal voolava vee all pesta.

Päevasel ajal on hooldekodu erihoolduse osakonnas töötajaid rohkem, kui miinimumnõuded ette näevad, märkis õiguskantsler. Kontrollkäigul selgus, et hooldekodus tuleb sageli ette ärevaid olukordi, millesse töötajad peavad kiiresti sekkuma, et tagada elanike turvalisus.

Hooldekodu töökorraldust, suure tähelepanuvajaduse ja pidevat intensiivset järelevalvet vajavate hoolealuste eripära silmas pidades jäi siiski kahtlus, kas personalist piisab hooldekodu elanike turvalisuse tagamiseks ning nende vajadustega arvestamiseks.

Hooldekodus pole lamajate pesemiseks pesemisraami ning seda ei saaks ka kasutada, sest pesemisruumid on raami kasutamiseks liiga väiksed. Soklikorrusel asuva sauna eesruumis on väga heas seisukorras suur pesemisruum, kuid kahjuks ei vasta ka see lamavate inimeste vajadustele, sest liftiga ei saaks sinna pesemisraami viia.

Kontrollkäigu ajal oli hooldekodus elanik, keda tervisliku seisundi tõttu ei ole võimalik dušitoolil pesta ning keda hooldatakse voodis spetsiaalse pesuvahendiga.

Kontrollkäigul kaasas olnud tervishoiuekspert tõi välja, et suure hooldusvajadusega inimestele pikaajalise hooldusteenuse pakkumisel tuleks arvestada, et oleks võimalik neid ka voolava vee all pesta.

Mitmete lamajate pesemine dušitoolil on aeganõudev ja keerukas ning ka hoolealuse seisukohast ebamugav. Hooldekodul peab olema elanike eest hoolitsemiseks piisavalt abivahendeid ja teenuse osutamiseks kohandatud keskkond.

Kuna üldhooldusteenust pakutakse ka lamajatele, tuleb hankida spetsiaalne pesemisraam, mis teeb pesemise mugavamaks nii hoolealusele kui ka hooldajale.

Samuti tuleb leida võimalus kohandada pesemisruum elanike vajadustele. Positiivne on, et inimesi pestakse hooldekodus piisavalt sageli.

Voodipesu vahetatakse üldiselt kahe nädala tagant, kuid pesemisgraafikust selgus, et mitmel puhul oli see aeg erihoolduse osakonnas veninud pikemaks kui kolm nädalat.

Tervisekaitsenõuete kohaselt tuleb voodipesu vahetada vähemalt kord nädalas.

Kontrollkäigu ajal elas hooldekodus 85 inimest, neist 55 said ööpäevaringset erihooldusteenust ning 30 üldhooldusteenust.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.