"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Välisminister Eva-Maria Liimets taunis Borrelli visiiti Venemaale (8)
07. veebruar 2021
Mats Õun

"Visiidi ajastus oli halb. Ütlesin juba enne visiiti, et selle toimumise üheks eeltingimuseks peaks olema võimalus kohtuda Aleksei Navalnõiga. Taunisin 2. veebruaril Venemaa kohtuotsust Navalnõile vanglakaristuse määramiseks ning nõudsin sarnaselt teistele Euroopa liidritele ja USAle tema viivitamatut vabastamist," rääkis välisminister Eva-Maria Liimets.

Liimets taunis Euroopa Liidu (EL) välisasjade ja julgeolekupoliitika kõrge esindaja Josep Borrelli visiiti Moskvasse, märkides, et selle ajastus oli halb, lisaks soovib Liimets juba lähjiajal Borelliga kohtuda, et visiidi tulemusi arutada.

“Kahjuks on Navalnõi endiselt vanglas ja talle inkrimineeritakse juba uut “kuritegu”. Vähemalt oleks võinud kohapeal kaaluda kohtumist Aleksei Navalnõi abikaasa, või kui see ei oleks osutunud võimalikuks, siis mõne Korruptsioonivastase Võitluse Fondi (FBK) esindajaga,” märkis Liimets.

Samuti oleks Josep Borrell ühisel pressikonverentsil Vene välisministriga pidanud Liimetsa hinnangul markeerima, et EL-i liikmesriigid on nõudnud Venemaa vastu sanktsioonide kehtestamist inimõiguste süstemaatilise ja laiaulatusliku rikkumise tõttu. Eesti on üks neist liikmesriikidest, kes sanktsioonide kehtestamise tõstatanud on.

“Samal ühisel pressikonverentsil oleks oodanud, et EL-i poolt mõistame selgelt hukka Venemaa jätkuva agressiooni Ida-Ukrainas, Krimmi annekteerimise ja Minski lepete torpedeerimise Venemaa poolt. Kahjuks seda ka ei juhtunud. On äärmiselt kahetsusväärne, et täpselt kõrge esindaja Moskva-visiidi toimumise ajal kuulutati kolm Euroopa Liidu liikmesriigi diplomaati Venemaal alusetult persona non gratadeks. Nii andis Venemaa järjekordse signaali, et neid ei huvita sisuline koostöö ja dialoog,” märkis välisminister.

Tema hinnangul oli küsitav ka Venemaa õnnitlemine Sputnik-V vaktsiini kui silmapaistva saavutuse puhul olukorras, kus vaktsiini valmimisest teavitati juba enne kolmanda uuringufaasi läbimist ning arvestades Venemaa enda vaenulikkust lääne vaktsiinidesse.

“Märgin lisaks, et pressikonverentsil valmistas pettumuse Eesti suurima liitlase Ameerika Ühendriikide kritiseerimine,” ütles Liimets. “Positiivseks pean toimunud visiidi kontekstis seda, et kõrge esindaja Borrell nõudis kohtumisel Navalnõi viivitamatut vabastamist. Samuti on hea, et visiidi käigus kohtus Josep Borrell Venemaa kodanikuühiskonna ja akadeemiliste ringkondade esindajatega.”

“See, kuidas Venemaa on Euroopa Liidu kõrge esindaja visiiti oma propagandavankri ette rakendanud, on samavõrd küüniline, kui see oli ettearvatav – Eesti muide juhtis sellele ka tähelepanu. Näiteks pidi Josep Borrell pressikonverentsil kaitsma Lätit oma vastuses ajakirjaniku küsimusele väidetavast Vene ajakirjanike tagakiusamisest Lätis. Hiljem aga kritiseeris Venemaa välisministeeriumi kõneisik tema vastust ja seda propagandauudist levitati Vene meedias,” ütles Liimets.

Mis puudutab Moskvas toimunud kõneluste sisu, siis Liimetsa sõnul on ta informeeritud, et pressikonverentsile eelnenud kohtumine oli pikk ja keeruline, kestes pea viis tundi. “Olen avaldanud soovi rääkida EL-i kõrge esindajaga lähiajal, sealhulgas ka tema Moskva kohtumiste sisust ja visiidi tulemustest, seni aga töötavad Eesti diplomaadid selle nimel, et saaksime juba lähipäevadel esimese võimaluse arutada EL-i liikmesriikide saadikute tasemel Moskva visiiti ja meie edasisi suhteid Venemaaga,” lisas välisminister.

Kommentaarid (8)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

igati dispuut
9. veebr. 2021 09:18
Sergei Lavrov selgitamas Aleksei Navalnõi tingimusi isolaatoris ja järgnevalt tsoonis ja Josep Borrell annab ülevaate tublist katalaanist Oriol Junquerasest Hispaania türmis. Igati härrasmeeste dispuut kas mitte tublid eurooplased. Kuid Navalnõile kolm ja pool millest vast aasta jagu siditud koduarestis muide reegleid jõhkralt rikkudes. Junquerasel kolmteist aastat vene pruugis srokki igati vahe tegelt kui neid kellel tsemendi kogemust. Mis muud kui diskuteerima.
rammus saksmann
8. veebr. 2021 06:51
Eestlasega ju asi lihtne elik õnn ei peitu rahas piisab kartulikoortest. Kuid saksmann sinder reo pungil täis rammu jagub isegist neegermehele ja kitselemb arrabile eest ja takka hunnitust neegrinaisest rääkimata. Siit siis teat erinevused katalaanist dissidendi - mõnede arvates tavalise rahvareeturi - Josep Borrelli visiidi kohta Moskooviasse õudsesse Mordori.
seikleja
7. veebr. 2021 14:11
https://sirp.ee/s1-artiklid/c9-sotsiaalia/trumpi-ja-ekre-poliitseikluse-anatoomia/
just Sputnik V
7. veebr. 2021 13:47
Taotluseks Sputnik V dooside tootmine Saksamaa, Austria ja Ungari võimsustel Venemaal vaktsiin kuid napib tootmisvõimsust. Samas nõudlus tohutu oma riik üüratu ja liitlased-sõbrad ootel. Jõuline vaktsineerimine majandusele ülioluline näiteks praegune Hiina tegutsemine igati tasemel ja ka Venemaa loomulikult ka Euroopa peab üritama. Kõik teised teemad loomulikult ka arutlusel kuid esmane saada Sputnik V Euroopa.
Vaatleja
7. veebr. 2021 11:45
Eesti välispoliitika kujundajate tegevus meenutab mulle väikeses eramus elavat pisikest pahurat meest, kes väsimatult õõnestab teibaotsaga kõrvaloleva pilvelõhkuja vundamenti sealjuures hetkegi muret tundmata, mis saaks temast endast ja ta eramust, kui pilvelõhkuja ükskord tõesti selle õõnestustegevuse tulemusel kokku peaks varisema või mida võiks temaga ette võtta pilvelõhkuja peremees, kui sellisel pahatahtlikul nokitsemisel juba tõesti mingeid märgatavaid tagajärgi peaks olema.
riikidel on vaid huvid
7. veebr. 2021 11:12
Seltskonnale Saksamaa vajab gaasi, vesinikku ja Sputnik V vaktsiini eakaile ja tubli katalaan olgu või Hispaania sotsialist peab kõik korraldama ons midagi arusaamatut. Mis puutub demonstrantidesse Barcelonas, Pariisis, Berliinis või Moskvas siis selleks politsei midas keerulist. Tegelt veel hullem kui blõmmistid lastakse linnapeale hoopis ilma politseita Läänerannikul ja Idarannikul...
vot tak
7. veebr. 2021 10:53
https://epl.delfi.ee/artikkel/92484531/poliitkolumnist-yana-toom-pronksioo-mahasurujatel-pole-oigust-moista-hukka-venemaa-johkrutsemist-meeleavaldajate-kallal
asjur
7. veebr. 2021 09:35
https://diplomaatia.ee/kas-euroopa-liidu-uhisel-valis-ja-julgeolekupoliitikal-on-tulevikku/ https://et.wikipedia.org/wiki/Euroopa_Liidu_ühine_välis-_ja_julgeolekupoliitika https://www.pealinn.ee/tarbija/paet-navalnoi-vabastamist-tuleb-euroopal-nouda-uhtselt-n262325