"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Hiina uue aasta kingitus tuleb üle anda kahe käega (0)
08. veebruar 2021
Scanpix

Hiinas võib kevade tulekut märkiva uue aasta ajal raudteejaamas inimmere sisse ära uppuda.

Uusaastapühad kestavad Hiinas 15 päeva – see on kõige suurem pidustus aasta jooksul. Siis minnakse koos peredega välja, sõidetakse kaugemal elavatele lähedastele külla ning pidutsetakse sõpradega. Hiinlastele on see suur kevade ootuse püha ja traditsioon, mis on oluline kõikidele. Hiina keele õpetaja Sandra Sainio ütles, et on uue aasta pidustuste aegset puhkust alati  kasutanud reisimiseks ja pole hiina perega koos uut aastat vastu võtnud. “Tööd ja kooli pole ning kõik reisivad,” tähendas ta. “Kuna uut aastat tähistatakse oma perega koos, toimub üks suur rahvaste ränne, rahvast on lihtsalt nii tohututes massides liikvel, et selle inimmere sisse raudteejaamades võib ära uppuda. Inimesed rändavad väga pikki vahemaid, et perega koos olla, paljud vanemad näevad oma lapsi vaid sel ajal, kord aastas, sest elavad üksteisest nii kaugel.”

Sandra ütles, et horoskoobid – hiina tähemärgid – on hiinlastele väga olulised. “Ikka vaadatakse, millal abielluda, millal laps sünnib või mis aastal keegi sündinud on – et oh, Pühvli aasta tuleb, siis on mul hea abielluda,” kinnitas naine.

Eestis elav hinnlanna Zhuo- ya Wu aga ütleb, et kui vanasti olid uskumused Hiinas väga olulised ja laste sündi või näiteks abielupartnerit valides oli sünniaasta oluline, siis tänapäeva noored ei vaata enam seda, kuidas Tiiger ja Draakon kokku sobivad. “Noorte inimeste puhul on horoskoobiga mängimine pigem hobi ja oma elu selle järgi ei korraldata,” kinnitas ta. “Kuigi värvidel ja sümbolitel pole igapäevaelus enam nii suurt kohta, on traditsioonid ikkagi kommete puhul olulised. Näiteks pirni pole kombeks pooleks lõigata, sest see sõna seostub keelelise kõla tõttu lahkuminekuga, ning kollaseid ja valgeid lilli Hiinas ei kingita, sest see toob halva õnne majja kogu aastaks. Vanem põlvkond peab osaliselt sellistest tavadest kinni ja ka osades Hiina vähemarenenud piirkondades tuleb oma käitumist ja sõnakasutust rohkem jälgida ja kombeid arvestada.”

Uuele aastale eelneval päeval käib Hiina kodudes suurpuhastus, mis sümboliseerib halva õnne ja kõige ebameeldiva hävitamist. Kodu kaunistatakse punaste laternate, vimplite ja sümbolitega,  sära ja hiilgust lisatakse kuldse värviga. Vana-aasta õhtul toimub pidulik õhtusöök pereringis ja kokku saadakse vanima pereliikme juures. Õhtusöögil süüakse peamiselt kala, kana-, aga ka pardi- ja sealiha, klimpe, pikki nuudleid, meloni-, kõrvitsa- või päevalilleseemneid, apelsine, mandariine ning magusaid hõrgutisi. Kala, mis sümboliseerib küllust ja edukust, ei sööda lõpuni ära, et küllust jaguks igasse aastasse.

Uusaasta toidud tehakse eelnevalt valmis, sest sel päeval nugade kasutamist ja toiduvalmistamiseks tule tegemist peetakse halvaks endeks. Uue aasta hommikul soovivad lapsed oma vanematele õnnelikku uut aastat ning head tervist, vastu saavad nad punased ümbrikud, milles raha. Vana traditsiooni kohaselt peab summa olema kindlasti paarisarv: parim number on 8, sest see sümboliseerib õnnelikkust ja jõukust.

Uue aasta esimesel päeval käiakse külas ja viiakse kaasa külakosti – punase kaunistusega kooke, maiustusi ja apelsine-mandariine. Tehakse ka väiksemaid kingitusi, mis on pakitud punasesse karbikesse või paberisse. Kingitus antakse üle kahe käega, sest see näitab lugupidamist.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.