"Maailma parandamisega on üks segane lugu. Suurimad maailmaparandajad on enese meelest olnud Hitler ja Stalin."

Vladislav Koržets, luuletaja ja humorist
Riigi toel kohandati möödunud aastal 550 puuetega inimese kodu (0)
08. veebruar 2021

Riigi Tugiteenuste Keskuse (RTK), sotsiaalministeeriumi ja kohalike omavalitsuse koostööl rahastati 2020. aastal 550 puudega inimese kodu kohandamist, mis võimaldab neil kodus iseseisvamalt toime tulla. Alates 2018. aastast on toetatud 9,1 miljoni euroga 2300 inimese kodu kohandamist.

RTK ja sotsiaalministeeriumi hallatud toetusmeetmest said raha taotleda kohalikud omavalitsused, kes korraldavad puuetega inimeste kodude ümberehitamist. Toetuse andmise eesmärk on võimaldada puuetega inimestele paremad võimalused elamiseks, õppimiseks ja töötamiseks.

„Meie jaoks on oluline, et erivajadusega inimesed saaksid elada väärikalt ja võimalikult paljudes tegevustes iseseisvalt toime tulla,“ ütles sotsiaalkaitseminister Signe Riisalo. „Kodu kohandamine annab puuetega inimestele võimaluse igapäevatoimingutes vähem sõltuda teistest inimestest ning käia tööl või omandada haridust, sest tänu ligipääsetavuse parandamisele pääsevad nad kodust välja. Seetõttu pean väga oluliseks ka uuel perioodil EL rahastuse raames selle tegevuse jätkamist.“

Riigi Tugiteenuste Keskuse sotsiaalse taristu, finantsinstrumentide ja haldusvõimekuse arendamise talituse juhataja Marek Atoneni sõnul sai toetuse abil parandada inimeste liikumist ning hügieeni- ja köögitoiminguid. „Kõige rohkem tehakse tualettruumide kohandamist ning liikuvust parandamist kohandusi – kaldteede rajamist, ukseavade kohandamist, platvormtõstukite paigaldamist,“ rääkis Atonen, kuidas toetust on kasutatud.

Tartu sotsiaal- ja tervishoiuvaldkonna abilinnapea Mihkel Leesi sõnul on linn meetme toel kohandanud üle 130 kodu. „Kodude kohandamine on väga soojalt vastu võetud, sest on ju väga suur elukvaliteedi tõus, kui inimene saab ennast korralikult pesta, ulatub paremini köögis söögiriistadeni või pääseb mugavamalt koju ja kodust välja liikuma,“ sõnas Lees.

Puuetega inimeste eluaseme füüsilise kohandamise meedet rahastatakse kuni 85% ulatuses Euroopa Regionaalarengu Fondist ning ülejäänud kulud katab kohalik omavalitsus.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.