"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
SAJANDI TEHING: Tallinn ostis enamuse veefirmast tagasi (0)
08. veebruar 2021
Albert Truuväärt

"Tallinna vee hinnad ehk siis tariifid on võrreldes teiste omavalitsustega peaaegu kõige madalamad ja meil ei ole plaanis seda muuta," kinnitas linnapea Mihhail Kõlvart,  lisades, et Tallinna Vee ostnud linn kavatseb investeerida senisest enam torude uuendamisse.

Tallinn otsustas koos energiakontsern Utilitasega osta 100,3 miljonit euro eest ettevõttelt United Utilities Tallinn B.V enamiku Tallinna veefirmast tagasi. Tallinnale jääb tehingu tulemusena 52,35% AS Tallinna Vesi aktsiatest, Utilitasele 17,65%. “Tallinn taastab linna strateegilise osaluse elutähtsat teenust pakkuvas ettevõttes,” lausus Kõlvart. “Pea 20 aastat tagasi linn müüs ettevõtte ja nüüd on käes ajalooline hetk, kus linnast sai taas selle ettevõtte suuromanik. Vesi on ka julgeoleku küsimus.”

Kõlvart lausus, et veefirma tagasiostmiseks tuli kiiresti tegutseda. “Turul tegutseb palju fonde, mis ostavad ettevõtteid vaid kasumi saamiseks, kuid neil puudub pikem huvi linlaste heaolu eest väljas olla,” lausus linnapea.

Nüüd ei pea linnaelanikud kartma teenuse hinnahüpet. “Ma tuletaks meelde, et Tallinnas on juba praegu üks madalamatest vee hindadest, kui mitte kõige madalam,” selgitas Kõlvart. “Kui me võrdleme Tartu, Narva, Pärnu, Võru, Paide linnaga või valdadega, siis meie hind on märkimisväärselt madalam võrreldes teiste omavalitsustega.”

Tootmine loodussõbralikumaks

Linnapea  sõnul on Tallinna Vee ostmine arukas tegu, sest ettevõte annab pikaajalist tootlust ja lisatulu. Saadud raha eest saab linna ja ka veevõrgustikku arendada. “Eelolevatel aastatel investeerib AS Tallinna Vesi senisest enam, et vesi oleks maksimaalselt puhas ja reovee käitlus võimalikult nüüdisaegne ja keskkonnasäästlik,” ütles Kõlvart. “Suurenevad investeeringud vee- ja kanalisatsioonivõrkude uuendamisse. United Utilities pidi koostöölepingu järgi uuendama 5 km vee- ja 5 km  kanalisatsioonitorustikku aastas, seda mahtu soovime järk-järgult suurendada. Investeeringuid vajavad võrgud, veetootmine, reovee puhastamine jt valdkonnad, nagu digitaliseerimine. Andmete korje selleks ning nende õige kasutus aitab vett säästlikumalt käitada ja tarbida.”

Linnapea sõnul on oluline kommunaalteenuste ökoloogilist jalajälge Tallinnas veelgi vähendada. Veefirma linna omanduses olemine aitab ka sellele kaasa. “Üks võimalustest on näiteks kasutada soojuspumptehnoloogiat reoveekollektorites soojusenergia saamiseks,” kinnitas ta. “Samuti on perspektiivne biometaani tootmine.”

Linna soov on, et Tallinna Vesi jääks ka edaspidi börsiettevõtteks. “Börsiettevõttena tegutsemine kindlustab, et veefirmat juhitakse läbipaistvalt ja hästi,” lausus Kõlvart. “Tallinna Vesi jätkab ka dividendipoliitikat, mis andis väikeaktsionäridele kindlustunnet.”
Tallinn võttis enamust veefirmast ostes kampa Utilitase, sest selle ettevõtte suuromanikul First Sentier Investorsil on suured rahvusvahelised kogemused taristufirmade, mh vee-ettevõtete juhtimisel.  Kontsern on investeerinud muuhulgas  Suurbritannia ühte suurimasse vee-ettevõttesse Anglian Water ja Saksamaa energia- ja veekontserni MVV Energie.

Torud ühel ajal paika

Utilitase kontserni juht Priit Koit ütles, et Tallinna linnal ja Utilitasel on enam kui 20 aastat koostöökogemust. “Oleme asendanud enam kui poole kaugküttevõrkudest,” märkis ta. “Kui teeme investeeringuid eri võrkudesse, saame seda teha võimalikult soodsalt.”

Utilitas hoolitseb praegu Tallinna soojatrasside eest. Vee- ja soojustaristu ühine haldamine annab võimaluse tulevikus nii sooja- kui ka veetrasse arendada selliselt, et töid tehtaks üheaegselt.  Sedasi on võimalik kulusid kokku hoida ja vähem elanikke häirida. “Esimese sammuna vaatame koos linna ja ettevõtte juhtkonnaga üle, millised on valupunktid, kus viimaste aastate jooksul oleks pidanud rohkem investeerima ja kus tulevikus võiks seda teha,” lausus Koit. “Tänavu koostatakse järgmiseks 12 aastaks Tallinna ühisveevärgi ja -kanalisatsiooni arengukava.”

Koit rõhutas, et just Tallinna Vee professionaalne meeskond on üks olulisemaid põhjuseid, miks Utilitas strateegilise partnerina hea meelega sellesse ettevõttesse investeerib. “Me usume, et meil saab olema viljakas koostöö,” lisas ta.

AS-i Tallinna Vesi nõukogu esimehe Simon Gardineri kinnitusel on United Utilities Tallinna linnale tänulik usalduse ja võimaluse eest olla üle 20 aasta linna partner vee-ettevõttena. “Oleme alati püüdnud linna ja linnakodanike usaldust õigustada, töötanud järjepidevalt tallinlastele teenuse parendamise nimel ning usume, et õnnestusime selles,” ütles ta. “Olen erakordselt tänulik meie pühendunud töötajatele, kelle oskused ja panustamine tegid ühised head tulemused võimalikuks. Tänan südamest kõiki Tallinna Vee töötajaid ning juhatuse liikmeid, kelle saavutused olid silmapaistvad. Soovime linnale ja Utilitasele jõudu edaspidiseks ja oleme kindlad, et Tallinna Vesi on ka tulevikus edukas ettevõte.”

Tehingu peab kinnitama ka linnavolikogu ja sellele oma heakskiidu andma konkurentsiamet. Linnavalitsus saadab vastava eelnõu volikogu 11. veebruari istungile. Kui kõik läheb hästi, saab linn Tallinna Vee suuromanikuks juba märtsis.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.