"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
VAATA KAVA! Hiina uusaasta saabus jäiste ja leegitsevate kujudega (1)
08. veebruar 2021
Albert Truuväärt

Vabaduse väljakul ja lauluväljakul sai jälgida draakonitantsijaid ja tuleartiste ning vaadata kung-fu võitluskunstide ja taiji liikumisõpetuse etteasteid.

Tallinn tähistab Hiina kalendri järgi uue aasta saabumist 12. veebruaril Vabaduse väljakul ja lauluväljakul, sündmused toimuvad tänavu ainult õues ja hajutatult. “Pekingi kultuuribüroo on valmistanud ette virtuaalse programmi, kus tallinlasi tervitavad Hiina kuulsaimad artistid. Virtuaalne etendus kantakse üle suurelt ekraanilt Vabaduse väljakul,” selgitas linna kultuuri- ja spordiameti kultuuriosakonna juhataja Lennart Sundja. “Paraku ei saanud Hiina artistid koroonaviiruse tõttu tänavu Tallinnasse sõita.”

Draakonitantsijaid ja tuleartiste saab siiski vaadata nii Vabaduse väljakul kui lauluväljakul, kus saab jälgida ka kung-fu võitluskunstide ja taiji liikumisõpetuse etteasteid. Kontsertetendusel lauluväljakul toob muusik ja trummar Silver Ulvik lavale tantsijate ja muusikute originaalse muusikalise etenduse eri kultuuride instrumentidel, nt leedvalgustitega trummidel. Õhtu lõpetab ilutulestik. “Suursugune tulepark on dekoreeritud Hiina laternatega, näha saab lõkkeid, tulekahureid, sädemetest pulbitsevaid väravaid. Koos süüdatakse sodiaagimärke tutvustavad tuleskulptuurid,” rääkis Sundja.

Kuju näitab tugevust ja jõudu

Valgusinstallatsiooni “Härg” saab lauluväljakul vaadata veebruarikuu lõpuni. Vabaduse väljakul modelleerib skulptor Tauno Kangro reedel Metallpühvli aasta saabumise puhul härjaskulptuuri. “Skulptuuri valmistan savist ja pärast valatakse see  pronksi,” rääkis Kangro. “Metallkonstruktsiooni, mille peale linnaväljakul modelleerima asun, teen muidugi eelnevalt valmis. Eestile iseloomuliku ürgveise valmimisele saavad linnaväljakul kaasa elada kõik huvilised.”

Ürgveise ehk tarva kuju loomist saab Vabaduse väljakul uudistada kella 13-19. “Proovin kujutada seda Eestis kunagi elanud isendit heas liikumises,” ütles Kangro. “Tõsine tarvas sümboliseerib minu jaoks tõsist eesti jonni, kus midagi ei jäeta pooleli ja minnakse ikka võiduka lõpuni. Ürgveises peitub positiivsus, tugevus ja jõud! Kindlasti sümboliseerib tarvas ürgset maalähedust.”

Hiljem leiab skulptuur oma koha eelmiste aastate looma-skulptuuride kõrval Tallinna loomaaias. Skulptori ligi paarkümmend aastat tagasi loodud üheksameetrist pronksist tarvakuju saab uudistada Rakveres Vallimäel.

Jääskulptuurid Tuvi pargis

Abilinnapea Vadim Belobrovtsev ja Hiina suursaadik Li Chao avavad Vabaduse väljakul reede õhtul fotonäituse “Peking, iidne pealinn”. Näitust ja videot mobiilselt ekraanilt saab linnaväljakul näha kolm nädalat. Kesklinnas Tuvi pargis saab vaadata kaheksat jääskulptuuri, mis kujutavad metsa- ja mereasukaid ja kuhu lapsed istumagi ronida saavad. Jääst skulptuuride autor on maailma üks selle ala tuntumatest Karlis Ile, kes on võitnud mitmeid jää- ja lumeskulptuuride võistlusi üle maailma (Hiinas, Kanadas, USA-s jmt riigis). Tuvi parki jäävad jääskulptuurid nii kauaks, kui ilmad seda lubavad.

Hiina uusaasta sündmused on tasuta. Tallinnas tähistatakse Hiina uusaastat koostöös Pekingi kultuuribürooga juba 2009. aastast.
Hiina uusaasta on püha, mis tähistab uue aasta algust Hiina traditsioonilise kalendri järgi. Hiina uusaasta esimene päev algab noorkuuga, mis ilmub 21. jaanuari ja 20. veebruari vahel, tänavu 12. veebruaril. Hiinas vältavad uusaastapidustused kaks nädalat. Hiina uusaastat tähistatakse paljudes teisteski Aasia riikides ja üleilmselt, kus hiinlased kodu rajanud. Näiteks Singapuris, Indoneesias, Malaisias, Myanmaris, Tais, Kambodžas, Filipiinidel ja Mauritiusel.

VÕTA VASTU PÜHVLIAASTA

Fotonäituse „Peking, iidne pealinn“ avamise ajakava 12. veebruaril Vabaduse väljakul

13.00-19.00 Tauno Kangro modelleerib Metallpühvli aasta puhul pühvliskulptuuri                      

18.00 Draakonitantsijad tantsivad Vabaduse väljakul ja neid saadavad trummarid Silver Ulviku juhtimisel

18.10 Fotonäituse „Peking, iidne pealinn“ avamine. Kõnelevad abilinnapea Vadim Belobrovtsev ja Hiina suursaadik Li Chao

18.16 Müstika tantsustuudio tuleshow

18.20-19.20 pekingi Hiina uusaasta tähistamisele pühendatud virtuaalprogramm mobiilselt ekraanilt  

Fotonäitus ja video mobiilselt ekraanilt jäävad Vabaduse väljakule 3 nädalaks.

01-28.02 Politseipargis on üleval südamekujuline valgusinstallatsioon sõbrakuu tähistamiseks

13.02 kell 17.00 Sõbrapäeva üritus Politseipargis – südamekujuline lisavalgustus,  südameinstallatsioon ja  sõbrapäeva kaartide riputamine  (koolide/lasteaedade poolt joonistatud kaardid koos soovidega) linnaelanikele kaasa võtmiseks

13.02 kell 11.00-17.00 Lumelinna ehitamine Tornide väljakul

Hiina uusaasta tähistamine Tallinna lauluväljakul

12. 02.2021 Kell 16.00-19.00.

16. 00 Tuleartistide etendus:

Keerutatakese sädemeid ja erinevaid tuleefekte, mis sobivad kokku taustal oleva tulepargiga. Muusikaks aasia hõnguga tänapäevane muusika.

16.30 Draakonitants, mis on hiina uusaastapidustuste oluline osa. Tauri Busch

16.45 Kung-Fu demoesinemine.

17.00 Metsapeegeldus linnapildis. Taiji- see on iidne õpetus, mis käsitleb inimest tervikuna ning osana loodusest. Yang taiji- vanad harjutused on kõigile jõukohased. Liikumiste lihtsus, pingutuste ja lõdvestuste rütmiline vaheldumine aitavad chi energial tulla esile ning liikuda oma loomulikes kanalites, meridiaanides. Taiji harjutamine rahustab meelt, aitab organismil püsida terve ja õpetab kasutama oma sisemist väekust. Kõik soovijad teha tutvust selle imepärase kunstiga.

17. 15 Kontsertetendus: Silver Ulvik toob lavale tantsijatest ja muusikutest koosneva kirju muusikalise etenduse, mida vürtsitavad  erinevate kultuuride instrumendid ja muusika.

Põnevust ja silmailu lisavad led valgustitega trummid ja didgeridoo. Loomulikult ei jää tulemata led maskidraama. Kavas vahelduvad särtsakad trummimürglid ja  paatoslikud südantlõhestavad ilusad meloodiad. Tegemist on originaalloominguga ja ettekandele tuleb muusika, kuhu on valatud nii armastust, higi kui ka pisaraid.

18. 00 Hiina uusaastale pühendatud ilutulestik

Suursugune tulepark on dekoreeritud Hiina laternatega, kus saab näha maagilisi lõkkeid, tulekahureid, sädemetest pulbitsevaid väravaid ning koos süüdatakse sodiaagimärke tutvustavad tuleskulptuurid. Peagi saabuvat härja aastat jääb kohapeale ilmestama valgusinstallatsioon „Härg“ kuni veebruarikuu lõpuni.

Sõbrapäeva eel Tammsaare pargis

13.02.2020 kell 16.00-18.00

16.00 ” Tähtedest armastust otsides ”

17.00 ” Tähtedest armastust otsides ”

18.00 ” Tähtedest armastust otsides ”

Tegemist on romantilise ja ainulaadse slackline tuleshowga, kombineerides akrobaatika ja tuletantsu ühtseks tervikuks! Artistic Flow Studio.

Tammsaare parki jääb kaunistama Armastuse puu ja südamekujuline valgusinstallatsioon.

Sõbrapäev Tallinna vanalinnas

14.02.2020 kell 16.00-18.00

16.00. Südamesoovid. Midagi kinkida on alati tore, isegi natuke maagiline. Sel imelisel päeval on võimalus leida kuuselt südamesoov või see ise kirja panna ning teha ilus kingitus oma armsale sõbrale.

17.00 Laternatants. Esteetika- ja tantsukool tantsib otse südamesse kauneid rütme.

18.00 Tuleartistide show rohkete tuleefektidega. ETAL ja Pyrocom.

Nädala jooksul saab iga linnaosa omale punaste südametega dekoreeritud kohtumispaiga ning uisuväljakute sissepääsusid hakkavad kaunistama helendavad südamed. Südamekujulised valgusinstallatsioonid leiab Harju tänavalt, Endla- Tehnika liiklussaarelt ja Tammsaare pargist.

Sõbrapäev Kadrioru pargis

14.02.2020 kell 16.00-18.00

16.00 Maagilised lõkked ja leegitsevad südamed

16.30 Südamekujuliste tuleskulptuuride süütamine  ja sõbrapäeva temaatilised südamefontäänid

17.00 Romantiliselt helisev klaver põõsas.

Pargiromantikat ja avastamist jätkub ka hilisematele jalutajatele erinevate valgusinstallatsioonide näol.

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

laborant
13. veebr. 2021 12:24
https://lounaeestlane.ee/ootamatu-poore-maailma-terviseorganisatsioon-siiski-ei-valista-et-koroona-paases-valla-hiina-laborist/