"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
VIDEO! Kaasava eelarve ideed teostuvad juba käesoleval aastal (0)
08. veebruar 2021
Mats Õun

Tallinna elanikel oli esmakordselt sel aastal võimalus ka ise kaasa rääkida linnaruumi kujundamisel. Kaasava eelarve hääletus on tänaseks läbi ja põnevad ideed rahva poolt välja valitud. "Tallinna Panoraam" vaatas linnaosade kaupa, milised on projektid, mis varsti valmima hakkavad ning mida arvavad võidust ideede autorid ise.

Pirita linnaosa saab pumptracki

Kõige suurem hääletanute protsent, 7,7% oli sel esimesel kaasava eelarve hääletusel Pirita linnaosas, kus 544 häälega võitis pumptracki rajamine Pirita jõe äärde. Tegemist on spetsiaalse asfaltkateega, mille peal saab trikitada nii ratta, rula kui miks mitte talvel ka uiskudega.

“Pumptrack on siis selline maastikurada, kus on tõusud, lasud ja kurvid ning kus põhimõtteliselt peaks saama sõita nii, et inertsiga võtad hoo sisse ja hakkad kasutama tehnikat ja füüsikat, et jõnksudest alla sõita. Hoog säilib kogu aeg ja vahepeal väntad natukene juurde,” selgitas maastikuraja võimalusi idee esitaja Priit Aunroos.

Nõmmel terviserada saab uue katte

Nõmme linnosas oli hääletajate aktiivsus 7,1% ning kõige rohkem, 760 häält, sai Pääsküla ja Harku terviseradade katte rekonstrueerimine.

“Radade seisukord on tuttav ja ei ole mugav kui riided pärast sportimist või koeraga jalutamist ikka määrdunud on,” rääkis idee autor Robert Peterson, et on tihe terviseaja kasutaja ning idee tekkis praktilisest vajadusest.

Kristiinesse kerkib minimets

6,8% hääletusprotsendiga jäi hääletusaktiivsuse poolest kolamndale kohale Kristiine linnaosa. Seal võitis napilt ühe hääleenamusega ehk 436 häälega esikoha Jaapani minimetsa rajamine.

Idee autori, Marit Finnie sõnul peaks Kristiinesse idee järgi tekkima tihe erinevatest Eestis kasvavatest puuliikidest mets. “Seal on nii puud kui põõsad ja selline mets peaks tooma kokku ökosüsteemi, mis tooks linnakeskkonda tagasi putukad ja linnud,” sõnas ta.

Põhja-Tallinnas sai enim hääli kass Augusti promenaad

Põhja-Tallinnas oli hääletusaktiivsus 5,4%. Võidukad 755 häält noppis endale kass Augusti promenaad Kopli tänavale. Idee järgi peaks Kopli tänava Rimi juurde tulema kergliiklustee koos erinevat eelementide ja ajaveetmiskohtadega. 

“Plaanis on näitustegalerii – sellised suured raamid, kus on pildid, erinevad näitused ja samasuguste raamide küljes veel kiiged. Ta peaks olema selline lõbus, mänguline ja samas mugav liikumise koht,” kirjeldas ideed autor Ülle Maiste.

Lasnamäel saab uue ilme Mustakivi tunnel

Lasnamäel käis hääletamas 4,8% linnaoselanikest. Mustakivi tunneli korrastamine oli see, mis 1411 häälega esikoha pälvis. Sama projekti esitasid kaks erinevat inimest. Tundub et lasnamäelaste jaoks on oluline, et tunnel saaks kaasaegsema ilme.

Idee autori Anastasia Šarõmova sõnul on plaanis tunneli ilmet muuta, kas puitmaterjali kasutades või läbi värviteraapia. Kindel on aga see, et tunnel saab rohkem valgust.

Kesklinna kerkivad joogiveekraanid

Kesklinnas käis aga hääletamas 4,7% elanikest ja populaarseimaks ideeks osutus taaskord kahe erineva inimese mõte paigaldada terviseradadele joogiveekraanid.

“Joogivee kraane tõesti ei ole ju vaja iga paari meetri tagant teha. Kui mõtleme Eeidi tee või Pirita tee promenaadi peale, siis oleks täitsa küll kui mõlemas otsas oleks üks koht, kust saaks vett võtta,” rääkis idee autor Moonika Kitt.

Haaberstis oli populaarseim jõulinnak

Haabersti linnaosas hääletas kaasava eelarve rahvahääletusel 4,5% inimestest. 445 häält sai jõulinnaku rajamine Õismäe raba terviseraja äärde. Tegemist on rajaga, mis on üsna uus, kuid muutunud kiiresti populaarseks linlaste seas.

Idee autori Alo Lõikese sõnul on jõulinnaku järele vajadus kindlasti suur.

Mustamäe parandab koolilaste sportimisvõimalusi

Kõige madalam aktiivsus oli esimesel kaasava eelarve hääletusel Mustamäel. Hääletamas käis 3,7% mustamäe elanikest. 909 häälega võitis sel korral Tallinna 32. keskkooli pallimängude areen.

“Projekti elluviimisega kaasneb see, et väljakud saavad uued kaasaegsed katted, kena disaini ja kindlasti on võimalik mängida lisaks korvpallile veel võrkpalli ja tennist ning tulevad ka lauatennise lauad,” selgitas ideed autor Meelis Raiend. 

Kokku osales rahvahääletusel 5,1% tallinlastest ehk 20 000 hääleõiguslikku linlast, kes on vanemad kui 14-aastased. Kõik võiduprojektid viiakse ellu ja teostatakse veel selle aasta sees.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.