"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
VIDEO! Sahamees: hooletud juhid panevad kannatuse proovile (0)
08. veebruar 2021

"Võtab ikka vanduma ka jah," kinnitas sahamees Üllar Pärnaste, "Hooletuid juhte või selliseid ülbeid ikka jagub. Kui sa tagasi ei hoia, siis on need liiklusavariid lihtsad tekkima. Ega sahamehe töö muust autojuhi omast ei erinegi nii väga. Lihtsalt sahk on laiem eest ja sellega pead sa siis opereerima ja hakkama saama."

Kui sahamehed tegutsevad nii päeval kui öösel, siis lumevedu käib enamasti öötundidel. Reporter Üllar Luup käis vaatamas, kuidas lumekoristajaid öösel Tallinnas tegutsevad. Linnaositi on väljaveetud lume hulk muuseas väga erinev. Täna hommikuks oli Põhja-Tallinnas välja veetud ligi 800 kuupmeetrit, Nõmme on välja vedanud üle kümne tuhande.

Lumevedu Tallinnas tuletab meelde rahvamuistendit kiriku ehitamisest – mis päeval ehitati, seda võttis vanakuri öösiti lammutada. Lumega on aga vastupidi, mis öösiti ära veetakse, see sajab päeval tagasi.

Päevases vahetuses tegutsev Üllar Pärnaste, kes on teist aastat lumetõrjel, ütleb, et selles töös tuleb tähelepanelik ja ettevaatlik olla. Ülbemad autojuhid panevad kannatuse proovile ja ajavad teinekord vandumagi.

“Võtab ikka vanduma ka jah,” kinnitas sahamees Üllar Pärnaste, “Hooletuid juhte või selliseid ülbeid ikka jagub. Kui sa tagasi ei hoia, siis on need liiklusavariid lihtsad tekkima. Ega sahamehe töö muust autojuhi omast ei erinegi nii väga. Lihtsalt sahk on laiem eest ja sellega pead sa siis opereerima ja hakkama saama.”

Lume väljavedamise eelduseks on sahameeste töö

Tallinnal on kaheksa platsi, kuhu tänavatelt ja kergliiklusteedelt kogutud lumi veetakse. Lumemäed kerkivad jõudsalt. Kui Tallinna suurematelt teedelt on lund ära veetud juba üle 50 tuhande kuupmeetri, siis linnaosadest on lumevedu olnud erinev. Mustamäelt alustati lumevedu täna, seepärast on sealt läinud platsile veidi üle seitsmekümne kuupmeetri. Lume väljavedamise eelduseks on aga sahameeste töö.

“Jõuan enne üheksat baasi, siis jagatakse mapid kätte. Siis kontrollin, kui palju on soola peal, laon soola autole, kontrollin auto üle, et kõik toimiks,” kirjeldas Pärnaste oma tööpäeva algust.

Mis saab aga väljaveetud lumest ja ladustamisplatsidest kevadel?

“Kevadel me jätame selle lume nendele platsidele. Me ei too seda linna tagasi, et see paremini sulaks. Lumi on niikaua, kui ta on seal ja pärast seda, kui see lumi on sealt sulanud, siis me korrastame need platsid, sest järgmisel aastal saame jälle kasutada,” selgitas Tallinna abilinnapea Kalle Klandorf.

Sõiduteedel saavad autojuhid enamasti hakkama, sest teed on hooldatud. Tihti jäädakse aga hädasse majaesistes parklates, kus autod kipuvad kogunenud lumme kinni jääma. Tuleb välja, et munitsipaalpolitseil on sellekski abinõu olemas. Veidi graniitkillustikku ja ihurammu ning masin võib sõitma minna.  

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.