"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Soomlaste usaldus koroonavaktsiini suhtes on kasvanud (0)
09. veebruar 2021
Rene Suurkaev

Soomlased suhtuvad koroonavastasesse vaktsiini senisest märksa soosivamalt, kirjutas ajaleht Helsingin Sanomat. Ajalehe poolt jaanuari lõpul ja veebruari algul läbi viidud gallupist selgus, et koguni 75% vastajatest plaanib lasta end vaktsineerida või on seda juba teinud.

Küsitlusele vastajatest 13% ei kavatse end vaktsineerida ning 12% ei osanud veel seisukohta võtta.

Soome Tervise- ja Heaoluinstituudi (THL) peaarst Hanna Nohynek suhtus uudisesse igati rahulolevalt. „See statistika on heaks uudiseks,“ ütles Nohynek ajalehele Helsingin Sanomat.

Detsembris läbi viidud küsitluses väitis vaid 56% vastanutest end kavatsevat vaktsineerida lasta. Toona ei oleks iga viies vaktsiinisutsakat soovinud. Sama palju ehk 23% toonastest vastajatest ei osanud seisukohta võtta. Nohyneki sõnul on loomulik, et vähetuntud teemal, mis endale veel kaugeks jääb, on raske arvamust avaldada. „Mida kaugemale epideemia on arenenud ja mida rohkem oleme saanud infot haigestunute ja surnute kohta, seda lihtsam on inimestel oma arvamust kujundada,“ märkis Hanna Nohynek.

Detsembri alguses polnud veel kindel, millal Soome esimesed tervishoiuasutuste poolt heaks kiidetud vaktsiinid saabuvad. Esimeste tervishoiutöötajate vaktsineerimistega alustati detsembri lõpus. Hetkel on käimas eakate soomlaste vaktsineerimine. Järgmiseks on päevakorras riskirühmad, kellel on suurem tõenäosus nakatuda. Detsembri algusest alates võib ka näha, et viirus on muutunud varasemast nakkavamaks ning uut viirusevarianti on leitud ka Soomest.

Nii eelmisest kui värskest küsitlusest selgus, et eakamad suhtuvad vaktsineerimisse noorematest selgelt positiivsemalt. Üle 70-aastasest plaanib end vaktsineerida lasta 90%, kuid alla 30-aastastest vaid 2/3.

Nohyneki sõnul on loomulik, et nooremad inimesed kõhklevad vaktsiini osas rohkem kui vanemad vanuserühmad – on ju koroonaviirus eakate puhul sageli tõsisem ja ohtlikum.

Eri elualade lõikes suhtuvad vaktsineerimisse positiivsemalt pensionärid, ettevõtjad ja kontoritöötajad, kes on kõige enam veendunud, et võtavad vaktsiini igal võimalusel.

Uuringus küsiti sedagi, kui mures on vastajad koroonaviiruse pärast. Selgi korral ilmnes, et enamikul on asja kohta kindel arvamus, mis kinnitab, et viiruse temaatika on aktuaalne. 5% oli väga mures, 28% mõningal määral murelik ning mitte eriti mures väitis end olevat 39% vastajatest.

Uuringufirma Kantar TNS poolt läbi viidud küsitlusele vastas 1 063 inimest. Uuringu vea piir on umbes kolm protsenti.

Vaktsineerimise soosingut mõõtvates uuringutes on erinevate küsimuste püstitusega saadud veidi erinevaid tulemusi. Näiteks Yle tellitud uuringust selgus jaanuari lõpus, et kindlasti või tõenäoliselt soovib end vaktsineerida lasta 86% inimestest.

Allikad: Iltalehti, Helsingin Sanomat

 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.