"Maailma parandamisega on üks segane lugu. Suurimad maailmaparandajad on enese meelest olnud Hitler ja Stalin."

Vladislav Koržets, luuletaja ja humorist
Turvalise interneti päeva fookuses on valeinfo levik (3)
09. veebruar 2021
Albert Truuväärt

Teisipäeval tähistatakse 176 riigis rahvusvahelist turvalise interneti päeva ning Eestis on sel päeval fookuses kriitiline mõtlemine ja valeinfo leviku piiramine, mis on keskseks teemaks ka kell 11 algaval veebikonverentsil “Infoühiskond, eetika ja vastutus”.

Sotsiaalkindlustusametil sai valmis temaatiline “Jutus on iva” taskuhääling ning Lastekaitse Liidul ilmus Märka Last veebiajakirja „Targalt internetis“ erinumber. Üle Eesti toimuvad sel puhul õpilaste digipädevusi arendavad teavitusüritused, kus osaleb enam kui 8500 last.

“Kuigi tundub, et internetis teeb vale tiiru ümber maailma enne, kui tõde saapad jalga saab, tasub meeles pidada, et start võib ju valel parem olla, kuid meist endast oleneb, millal tõde ta kätte saab,” ütles Kerli Valner, projekti “Targalt internetis” teavitustöö juht Lastekaitse Liidus.

Sellest tulenevalt kannab ka valeinfo äratundmise kampaania nime „Teeme nii, et valel on lühikesed jalad ka internetis“.

Teisipäeval toimuva veebikonverentsi fookuses on valeinformatsioon, sellega seonduvad probleemid ja küsimus, kuidas harida noort vastutustundlikuks infoühiskonna liikmeks. Konverentsi korraldavad Lastekaitse Liit, haridus- ja noorteamet (Harno) ning Tallinna Tehnikaülikool.

Ühtlasi on haridus- ja noorteameti eestvedamisel valminud Valede jahi e-test, mis on koostatud noorte poolt internetis leitud valede põhjal ja võimaldab interneti kasutajal oma nutikust testida.

Kommentaarid (3)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Vaatleja
9. veebr. 2021 12:52
Valeinfo äratundmine on lihtne! Isegi loll saab aru, et kui midagi on meie valitsuse, liitlaste ja neile alluvate struktuuride poolt valeks tunnistatud, siis see ongi valeinfo ja kõik selles ülimas tões kahtlejad seega omakorda valeinfo levitajad!
Sõna on Vaba
9. veebr. 2021 09:05
Sõnavabadus kas on või ei ole elik peab olema info saamise võimalus ja võimalus ise teha oma valik. Kuid lugupeetavad tegelt peaks olema ka lugemis-ja kirjutamisoskus kas mitte? Ei piisa vaid töllerdamisest edasi tagasi Suures Õunas ja häälitsusest fuck. Eestis kool veel püsib kuid kui kauaks topib klaasi triiki täis arrabe, pakke, neegreid vantidest rääkimata ja kuis tulemus...Kooli säilitamine siis on lootust ka vabale sõnale. Või hoopis töllerda edasi tagasi ja häälitse fuck.
Meister
9. veebr. 2021 08:35
Inforuumis, mis on valdavalt kontrollitud suurte meediakorporatsioonide poolt, tembeldatakse valeinfoks kõik, mis vasta nende huvidele. Neil on lihtsalt suuremad ruuporid ja valjema häälega kisakõrid nende taga.